15

#44
11.0

Drtivá první půle Pand!

Povánoční houpačka momentálně pod košem citelně oslabené Opavy (bez Gniadka a Kvapila) stále nekončí a třetím Turům tak po sobotním domácím selhání s USK druzí Slezané neutekli na dvě výhry. SLUNETA naopak nedopustila, aby Opava po dobytí ústeckého kurtu ve čtvrtfinále poháru loupila na severu Čech podruhé v řadě a jednoznačnou první půlí (45-27) si řekla o výhru 82-70, kterou už dorovnala bilanci čtvrtých Pardubic. Navíc navázala na 27bodový předvánoční ligový triumf právě nad Opavou.

Slezané, jež hned v pondělí čeká v Děčíně první čtvrtfinále Alpe Adria Cupu a museli tak počítat i minuty svých opor, se v první čtvrtině potýkali se střelbou z trojek i zpod koše, za 7 minut zaostávali 14-6 a jen power forward Bujnoch je držel poblíž.

Ve druhém dějství však hosté začali chrlit ztráty jako na běžícím páse (jen dirigent Šiřina jich měl do půle šest), a to i v situacích bez tlaku obrany, navíc nevyužívali ani své útočné doskoky, a domácí to i pomocí trojek využili k rozhodnému trháku na 45-23. Hosté v půli stříleli jen s úspěšností 29 procent a Pandy nejvíc těžily z brejků (14-3).

V úvodu třetí čtvrtiny se Slezané ještě vyhecovali a z šestek, zisků, trojek i útočných doskoků přirazili v 28. minutě na 56-48, ale dočasně opařená SLUNETA se včas vzpamatovala, 7 minut do konce už zase vedla o 16 a Opavě i přes několik snížení na devět už nezbyly síly na obrat. V posledních minutách už bránila v zóně, do které domácí neměli potíže si vytvořit střelecké pozice, a hosté si tak spíš hlídali, aby manko dál nenarostlo.

Vítězný celek vedli Svejcar (20+7f+), Čampara (13+8 doskoků za 11 minut), Pecka (12+11 doskoků), Bažant a Brown (po 10). Z pole 33procentní Opava měla jen dva dvojciferné střelce v Bujnochovi (26+13 doskoků) a Šiřinovi (17+6 asistencí a 7f+), jejž však trápily ztráty (8 z 15 týmu). Největší rozdíl v zápase udělaly body zpod koše (40-26), jež měly vliv i na vyšší úspěšnost ústecké střelby.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Bohužel nemáme tolik peněz, abychom pokaždé jezdili do Ústí o den dřív, takže je to pořád stejná písnička. První poločas byl z naší strany špatný, v první čtvrtině domácí neproměnili několik jednoduchých střel zpod koše, takže nás ještě drželi na vcelku přijatelném rozdílu. Ve druhé čtvrtině už jsme ale propadli, zejména v útoku, naše produkce byla opravdu tristní a soupeř se dostal do dvacetibodového náskoku. To se zejména ve venkovních zápasech strašně těžko stahuje. Hrozně nás tížily ztráty, kterých jsme za první poločas udělali jedenáct. Ve druhé půli jsme ostudu určitě neudělali, děkuji hráčům, jak k tomu přistoupili. Sice jsme se přiblížili na nějakých devět bodů, což je sice pod dvouciferným rozdílem, ale stále je to daleko od nějakého dramatu. Porážka o dvanáct... No, už jsme tu zahráli i horší zápasy. Skupina A1 je o tom, že se budou dělat výhry hlavně doma. Těší mě, že alespoň Václav Bujnoch držel prapor a ukázal, že je ve formě.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „My jsme zvládli skvěle především první poločas, kde se zápas prakticky rozhodl. Opava ještě zkoušela míchat obranami, zejména zóna 1-3-1 nám dělala problémy, ale v momentě, kdy jsme se s tím dokázali srovnat a dostat míč pod koš na Houšku nebo na Čamparu, tak větší kvalita pod košem byla na naší straně, z čehož jsme byli schopni těžit. Opava ještě dotáhla ztrátu na nějakých osm bodů, ale nás podržel v důležitých chvílích Spencer Svejcar. Smekám před výkonem Václava Bujnocha, který hrál skvěle a byl jediný, kdo nás dokázal víc potrápit. Pro nás je to důležité vítězství, protože kdo bude chtít v A1 pomýšlet na úspěch, bude muset domácí zápasy zvládat.“

Vzájemné zápasy v sezoně: 70-94 a 93-66

Absence Ústí: křídlo David (zraněný kotník)

Absence Opavy: power forward Kvapil (nemoc), křídlo Bratčenkov (koleno), otazník visí nad stavem nemocmého power forwarda Gniadka

Oba týmy mají nyní díky vloženému čtvrtfinále Alpe Adria Cupu zostřený program, Opava ho pak bude mít doslova ukrutný, neboť hned po nedělní bitvě v Ústí ji čeká pondělní první zápas čtvrtfinále Alpe Adria Cupu v Děčíně. A i když v lize nyní sklidila už 4 vítězství z posleních pěti kol, při možná trvajícím dvojnásobném podkošovém oslabení už může mít problémy.

Jenže snadný program nemá nyní ani nijak široká rotace SLUNETY, která se na domácí půdě s Opavou potkává v krátké době už potřetí. Před Vánocemi ji v lize rozdrtila o 27 bodů, jenže poté oslabení Slezané v koncovce dokázali lépe zvládnout čtvrtfinále Českého poháru a na to budou chtít navázat i nyní. Alfou a omegou bude zřejmě to, co Ústí dovolí hostům na útočném doskoku a na trojkovém oblouku.

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Třetí zápas v relativně krátkém sledu proti Opavě na domácí palubovce. Popisovat silné a slabé stránky Opavy by bylo mrhání času. Oba týmy se dobře znají. Záležet bude především na přístupu a nasazení všech hráčů. Pevně věřím, že si naši hráči po porážce v Ostravě uvědomili, že bez tvrdé práce a dobře nastavené hlavy to nepůjde.“

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): „Po zápase v Ostravě máme co napravovat, musíme se vrátit k základům a plnit pokyny trenéra. Nyní už není prostor na ztráty, tabulka je hodně vyrovnaná a každý z A1 se chce vyhnout předkolu play-off.“