NH Ostrava

#15
11.0

Nábělek napodruhé Ústí srazil

Ostravu už je nutné brát velmi vážně. Bohužel pro ni to ale nyní bude platit jen pro soupeře ve skupině A2. Nová huť si doma po Olomoucku vyšlápla – dokonce bez ligového top skórera Newkirka a jen se 4 body Petra Bohačíka - i na SLUNETU, které rovněž nasázela přes 90 bodů (91-86) a v součtu s dobytím Brna urvala už třetí výhru za poslední čtyři kola, takže se spolu s Hradcem vzdálila jedenáctému Kolínu již na dvě vítězství. Zároveň platí, že v těchto čtyřech ukáních pokaždé házela přes 30 šestek, což značí přímo buldočí zarputilost při ztékaní podkošového prostoru.

První klíčová část odvety za porážku ve druhém prodloužení v Ústí nastala z pohledu domácích v posledních 3 minutách první půle, kdy z 34-36 i díky trojkám otočili na poločasových 48-39, když jim patřily především body z protiútoků.

Jenže třetí dějství už ovládli hosté (14-26), kteří po 30 minutách vedli 62-65, i díky nulové těžbě NH z útočných doskoků. To už se ale nadechovala ostravská omladina na čele s rozehrávačem Nábělkem, který se včas rozpomněl na svůj finiš snů z Ústí a ve 4. čtvrtině vystřílel 12 ze svých 18 bodů. Právě on trefil i klíčovou trojkou na 80-76 dvě minuty před koncem a v poslední půlminutě proměnil všechny čtyři šestky, jimiž pomohl udržet životodárný několikabodoý náskok.

Na pozici top skórera jej dorovnal 18 body i Šmíd, ovšem dvojciferně pálili také Calloway (13+11 doskoků), všestraně produktivní Radek Pumprla (11+7 asistencí, 6 doskoků, 7f+) a Holsey (11). Klíčovými statistikami byly trestné hody (34/29 – 21/18), doskoky (47-35, v útoku 16-9) a body z brejků (22-16). Za Pandy se prosadili Svejcar (22+8 doskoků, 6 asistencí, 8f+), Houška (18+7 doskoků, trojky 10/4), Čampara (15) a Šotnar (12+9 asistencí).

9 26 35 1 19 5 8 22 27 2 92 86

Absence Ústí: křídlo David (zraněný kotník)

První vzájemné utkání sezony: 100-107 po 2P

Nová huť po dvou nadechnutích v řadě padla v Hradci, kde po vyhraném prvním poločase zcela odešla po změně stran a přišla tak o možnost dostat se dokonce o dvě výhry před Sokoly. Takhle má s nimi bilanci 0-2, což může pro boj o předkolo mít svou váhu, byť oba soupeři se potkají ještě čtyřikrát.

Duel se SLUNETOU, která bude cestovat přes celou republiku, je poměrně nevyzpytatelný, což ukázal i neuvěřitelný první zápas se dvěma prodlouženími. Záležet bude, jak se NH vyhecuje v (zatím 96bodové) obraně, a jak velké příspěvky snesou její opory na čele s top skórerem NBL Newkirkem i nedávnou posilou Callowayem. Ústí musí po posledních dvou inkasovaných stovkách od Vídně a Nymburka adresovat především zlepšení v obraně.

Juraj Palenik (guard NH Ostrava): „Musíme se poučit z posledního zápasu v Hradci Králové a hodit ho za hlavu. V Ústí jsme odehráli jeden z našich nejvydařenějších zápasů této sezony, na což bychom rádi před domácími fanoušky navázali. Favoritem je sice SLUNETA, my ji však chceme určitě překvapit.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Ještě dnes mám v živé paměti náš domácí zápas z poloviny listopadu, který jsme rozhodli až v prodloužení po neskutečném výkonu ostravského Nabělka. Ostrava od té doby urazila kus cesty a jejich výkony nabraly na kvalitě. Sestava se rozrostla o dva podkošové hráče – Heinzla a Callowaye. Nečeká nás snadný zápas, ale jednoznačně chceme potvrdit roli favorita a přivézt do Ústí výhru.“

Martin David (křídlo SLUNETA Ústí): „Únavu z náročného programu kluci snad dobře vstřebali a do zápasu s Ostravou mohou jít opět naplno. Během posledních zápasů nebyla naše obrana úplně ideální, ale věřím, že nyní to bude lepší a nepustíme domácí do nějaké euforie, to by se nemuselo v tak specifickém prostředí vyplatit.“