34.0

#33
14.0

Koncovka mládežnického hitu pro Brno

Jako by byl konečně zbaven okovů. Viktor Půlpán v minulosti po přechodu půlky obvykle odkládal míč a k zakončením se dostával jen tu a tam, když už nebylo zbytí. Viktor Půlpán 2.0 po přechodu půlky jako první hledá možnost, kudy napadnout i postavenou obranu, dokonce i zónovou, bez odpoutání jediné trojky. Právě čekatel na větší národní uplatnění byl hlavním strůjcem zdánlivě už rozhodného 12bodového vedení domácích Brňanů z úvodu čtvrté části, kdy vrcholil atraktivní duel dvou nejmladších sestav ligy. Když však jeho tým nedisciplinovaností a netaktickou hrou v útoku vzápětí vybídl USK k bleskové šňůře 0-13, byl to až 18letý X-faktor Bálint, který spolu s pivotem Puršlem dotlačil Brňany v dohře 9. kola k triumfu 89-85, jenž uťal šestizápasovou vítěznou šňůru nyní extrémně „horké“ soví skvadry. Parádnímu souboji plnému efektních akcí na obou stranách chybělo jen jedno – fanouškovská kulisa.

USK měl lepší start, ale už za 4 minuty nabral dva fauly jeho ústřední pivot Rikič, do nějž beze strachu hrál domácí Puršl. Kouč Pražanů Repeša ovšem rovněž odvážně nechal svůj věžák před vystřídáním ve hře s plným rizikem ještě další dvě minuty.

Sovy maximum své hry odbývaly na trase Ondřej Sehnal – Rikič, a byť s tím domácí počítali, na Sehnala vypomáhali a Rikiče často radši ostře faulovali, než aby snadno skóroval, hosté i tak dokázali z metodické souhry tohoto dua vytěžit spoustu bodů. Jenže tým také míjel spousty šestek (31/18), což jej ve výsledku stálo úspěch v utkání.

Brňané se snažili na maximum využít každé sekvence, kdy ve hře chyběl Sehnal, či Rikič, splétali umné kombinace ve stísněném prostoru „na brankovišti“ a stejně jako hosté se tlačili k zakončením zpod koše. A lepší obranou už v první části otočili ze 7-12 na 18-14.

Domácí centr Krakovič pak začal řádit z oblouku a s Půlpánem táhl útok domácích ve druhé čtvrtině, kdy navíc Bálint slepil dva zisky, koš z brejku i z útočného doskoku vlastní minuté střely, což domácí vstřelilo do minitrháku 41-32. Čahoun USK Rikič navíc ještě před poločasem schytal třetí faul a až trojky Mareše se Štěrbou daly zónu využívajícím hostům přijatelnější poločasové skore (43-38). USK měl už tady ve hře 10 mužů, Brno dokonce ještě o jednoho víc.

Ve třetí čtvrtině domácí řadou trojek opět navýšili vedení, důležitý guard USK Samoura navíc už 12 minut do konce musel ze hry pro pět faulů a na startu posledního dějství Brno vedlo už 73-61. Pak ale navázal tři minusové akce centr Puršl, USK chyby trestal a Sehnalova trojka už dala USK obrat na 73-74.

Bálint poté trojkou na 79-76 opět nakopl Brno, navíc přidal i zakončení přes obra Rikiče, jenže za vedení o 7 kontroval trojkou Sehnal, jenž byl navíc už podruhé během několika minut faulován při pokusu z oblouku Farským, a hosté za stavu 85-83 stále žili.

Pak ale přišly největší chvíle domácího Puršla, který nejdřív z útočného doskoku zvýšil necelou minutu do konce na čtyři a po nájezdu Sehnala na 87-85 si vynutil šestky od Rikiče, který navíc musel s pěti fauly a možná i zraněným kotníkem odstoupit, načež reprezentant Puršl dvěma šestkami vrátil rozdíl mimo rozdíl jednoho koše, a poslední trojky Pražanů už domácím neuškodily.

Lídrem vítězů – i přes -1 bod v +/- za 32 minut – byl dirigent Půlpán (21+8 asistencí), následován Puršlem (15+9 doskoků), Bálintem (15+4 zisky, trojky 3/3, s +12 nejlepší) a podkošovým kreativcem Krakovičem (14+6 asistencí a 6 doskoků).

Za USK úřadující MVP měsíce Sehnal po „výpadku“ s Nymburkem opět vystřihl zápas s 10 asistencemi, navíc za 38 minut stihl 26 bodů (trojky 7/4) a 9 získaných faulů. Mrzet jej však musí 7 minutých šestek ze 13 pokusů. Rikič zajistil 20 bodů, 14 doskoků a 7 získaných faulů, Mareš 13 bodů a Štěrba 10. Rozhodující váhu měly body zpod koše (48-32) a samozřejmě úspěšnost trestných hodů (14/12 - 31/18).

Vedle klíčových statistik stojí za zmínku, že v domácím týmu odehráli hráči 18letí a mladší 51 z celkových 200 minut, za USK pak 58 minut dostali 20letí a mladší.

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Utkání bylo velmi zajímavé, škoda, že zde nemohli být diváci, kteří by si zápas jistě užili. Vývoj byl hodně nahoru - dolů, padlo hodně bodů na obou stranách, my jsme nebránili tak, jak bychom chtěli, a ztratili jsme v posledních minutách energii, kterou jsme vydali před dvěma dny proti Nymburku. Ale jdeme dál, teď máme čas si odpočinout, doléčit zranění, dostat se zpět do pohody a připravit se na utkání s Opavou.“

Jan Štěrba (forward USK Praha): „Rozhodla agresivita Brna, kdy jsme si nepohlídali nájezdy Půlpána a následné lehké koše Puršla. Teď máme dva a půl týdne na to nachystat se na Opavu, se kterou se pokusíme vyhrát.“

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Jsme rádi za vítězství. USK byl v laufu, měl 6 výher v řadě a v neděli porazil Nymburk. Nám velmi pomohl odvážný výkon Viktora Půlpána, zejména na útočné polovině, kde napichoval obranu, tvořil jak pro sebe, tak i pro ostatní. Věděli jsme, že budeme mít výhodu v širší rotaci, a že když utáhneme obranu, tak si můžeme vytvořit náskok, což se povedlo. Byli jsme až plus 12, pak přišla taková naše Achillova pata, kdy nedotáhneme utkání v poklidu do konce, naopak uděláme dvě tři chyby v obraně, v útoku dvakrát třikrát nedáme, soupeři dáme čuchnout, ale konec dobrý, všechno dobré - máme vítězství. I když bych měl zvolit Hráčem zápasu Viktora Půlpána, neudělám to, protože za svou odvážnou hru si to zaslouží Ríša Bálint. Roste v něm zajímavý hráč a snad všichni viděli, jaký udělal pokrok v obraně. A když bude dobře bránit, tak v útoku o něj nemám starost.“

Richard Bálint (guard Basket Brno): „Do zápasu jsme v prvních minutách vstoupili tak na 50 procent, na hřišti jsme se rozkoukávali, od druhé čtvrtiny jsme ale šli naplno a až na nějaké pasáže jsme energii udrželi po celý zbytek utkání.“

• schopný kouč Repeša

Atraktivní sváteční duel svede v úterý k bitvě dva nejmladší celky ligy, které jsou aktuálně na vzestupu. USK to čerstvě potvrdil ohromujícím vítězstvím nad Nymburkem, což je výsledek, na nějž by před sezonou vsadil jen absolutní gambler. Pražané však řádí, posbírali už šest výher v řadě a jejich disciplinovaná hra pod vedením Sehnala s Rikičem se stále důležitějšími příspěvky doprovodných hráčů budí čím dál větší respekt.

Brňané se na to ale nebudou chtít přehnaně ohlížet a jejich agresivní obrana a podkošový tlak na čele s Puršlem budou dělat Sovám potíže. Musí být ale připraveni na dobrý management faulů na Rikiče i Sehnala, kteří budou mít v rukou nejvíc sovích míčů.

Luboš Bartoň (asistent Basket Brno): „Čeká nás souboj s mladým týmem USK, který získal respekt u všech soupeřů, nás nevyjímaje. Jeho hra se točí kolem guarda Sehnala, který hraje ve velké formě a po právu se stal MVP října. Není to však pouze o něm. Mají další hráče, kteří hrají velmi dobře pod vedením mladého kouče Repeši. Ten byl schopen i s takto mladým týmem udělat skvělý start do soutěže. Náš tým zaznamenal vítězství v pátek na oslabeným Olomouckem a doufám, že náš výkon půjde nahoru. Musíme se vyvarovat zbytečných a laxních ztrát, zlepšit doskok a celkově zrychlit tempo naší hry.“

Viktor Půlpán (rozehrávač Basket Brno): „Čeká nás hodně těžké utkání. USK teď hraje skvěle, naposledy dokázal porazit i Nymburk. Skvěle hraje Ondra Sehnal, takže určitě toho budeme muset zastavit. Věřím, že hráče na to máme a dokážeme si ho pohlídat.“