28.0
#7
26.0

Mach vůdcem Válečníků

114-35. Tak ukrutný byl rozdíl v užitečnosti domácího Děčína a Nové huti po duelu pátého kola A2, jejž Válečníci pod vedením Macha ovládli jednoznačně 91-64 a minimálně do zítra dorovnali bilanci devátých Svitav.

Domácí (bez Ježka s Kotáskem) měli drtivý nástup a už v desáté minutě po trojkách a zejména nájezdnických manévrech vedli osudově 26-9. Hosty (bez Nábělka s Heinzlem) v posledních 6:30 první půle ještě křídelník Šmíd osobním 13bodovým show timem protloukl z 35-11 na poločasových 42-30, ale po zřejmě důrazné domluvě v šatně se Válečníci opět zkoncentrovali a z 42-33 v úvodu třetí čtvrtiny se třemi slepenými trojkami v mžiku utrhli na dvacet a pak už s náskokem tří kol pádili do cíle.

Jejich lídrem v utkání byl Mach (17+8 doskoků), následován Ondřejem Šiškou (14, bratra Adama v dresu NH tak přestřílel o 13 bodů), Kroutilem (13), Bradleym (11) a Pomikálkem (10+11 doskoků). Za z pole 31procentní hosty (navíc minuli 16 šestek) odpovídali Šmíd (21), Štěpán Svoboda (13) a Pumprla (12). Nová italsko-česká posila NH Prošek zaznamenala 5 bodů. Domácí kralovali zpod koše (42-16), z trojek (10-6) i na doskoku (44-33, útočné 11-16, ale body z nich 19-12), ale stejně jako hosté spáchali 20 ztrát.

Peter Bálint (trenér NH Ostrava): ”Od začátku to bylo jednoznačné, hrajeme v sestavě bez pivotů a teď už dokonce jen s mladými hráči. Přesto si myslím, že jsme neodvedli špatnou práci. Tedy až na začátek, kde jsme vyrobili spoustu chyb v obraně a dovolili Děčínu hodně jednoduchých košů. Naše světlé okamžiky přišly na konci prvního poločasu a v závěru utkání, což ale bylo způsobeno tím, že Děčín dal šanci také mladým. Když ale domácí nasadili základní rotaci, hodně jsme ztráceli.”

Robert Landa (zastupující trenér BK ARMEX Děčín): ”Kluky jsme se snažili udržet v tom, že nemůžeme dnes absolutně nic podcenit, protože třeba v Hradci neodehrála Ostrava vůbec špatný zápas. A je fajn, že to dodrželi. Moc si cením toho, jak vstoupili do prvního i druhého poločasu. Ty vstupy byly velmi dominantní a našich osm hráčů základní rotace plnilo přesně to, co jsme od nich chtěli. Hodně jsme si pomáhali vysokou úspěšností zpod koše. Nyní jsme na desátém místě, ale Děčín na tuto příčku nepatří a kluci mají na to se vyšvihnout ještě výš.“

Filip Šmíd (křídlo NH Ostrava): ”Cesta z Ostravy je dlouhá, což se na nás podepsalo v první čtvrtině dost. Byli jsme úplně příšerní. Pak jsme se ale dotáhli na poločasových dvanáct bodů, a to bylo od nás sympatické. Třetí čtvrtinu ale začali Děčínští lépe, trefili nějaké trojky, odskočili na dvacet bodů a pak si to už pohlídali. My máme úzkou rotaci, naopak Děčín teď posílil Američan, takže mají více hráčů do rotace. Domácí měli lepší začátky obou poločasů, a to rozhodlo.”

Martin Mach (pivot BK ARMEX Děčín): ”Do zápasu jsme vstoupili naplno a úvod nám vyšel. Mrzí mě ale, že jsme si to zkomplikovali ve druhé čtvrtině, kde byl hrozný výpadek. Za poslední tři minuty jsme dostali snad sedmnáct bodů, což se nám jindy může hrubě vymstít. Tohle se už nesmí opakovat. Jinak zápas to byl běhavý, oba týmy jsou mladé a byl to hezký basketbal. Chyby tam samozřejmě byly, ale to k tomu patří. Rozhodly oba povedené začátky poločasů.”

Absence Ostravy: rozehrávač Nábělek, power forward Heinzl

Zatímco pro poslední Novou huť už zápas 5. kola skupiny A2 poslouží především k dalšímu nabírání zkušeností jejích mladých pušek, Děčín musí po porážce v Hradci jít hlava nehlava za výhrou, aby se udržel ve hře o nejvýhodnější sedmé místo po nadstavbě.

Tým sice bude hrát podruhé za 48 hodin a zřejmě stále oslaben na guardech, nicméně v minulém utkání v Hradci ukázal značný příslib nový americký křídelník Bradley, který v ligové premiéře za 31 minut nasbíral 17 bodů, 8 doskoků i 8 získaných faulů.

Omlazené Válečníky ale sráží nezkušenost, a tak v Hradci po stažení 21bodového manka nedokázali jít přes Sokoly k výhře. Na domácí půdě však bude jejich situace proti nyní pod košem ukrutně oslabené Ostravě zcela jiná, byť NH už zřejmě nasadí novou posilu na závěr sezony, power forwarda česko-italského původu z druhé rakouské ligy Gianlucu Proška.

Robert Landa (zastupující trenér BK ARMEX Děčín): ”K obratu v Hradci nechybělo moc, ale když bylo třeba, zkušení hráči domácích náš tým rozebrali. Zápas nás stál hodně sil, ale pro náš mladý tým nebude druhé utkání ve třech dnech problém. Na domácí palubovce musíme předvést soustředěnější a zodpovědnější výkon nabitý emocemi a válečnickou bojovností.”

Jakub Skalička (pivot BK ARMEX Děčín): ”Čeká nás další důležité utkání tentokrát proti Ostravě, ve kterém máme výhodu domácího prostředí. Důležitá bude především obrana - jak individuální, tak týmová.”

Adam Choleva (asistent NH Ostrava): ”Je před námi poslední výjezd sezony, tak bychom byli rádi, kdybychom se vraceli s úsměvem na tváři a s výhrou v kufru.  Proto musíme od začátku hrát dobrou agresivní obranu, nechybovat v útoku a proměňovat otevřené střely, se kterými máme v poslední době nemalé problémy. Děčín je zpět z karantény, ale má v nohou dva zápasy v malém časovém rozmezí, a toho bychom chtěli využít.”