11.0

#13
4.0

Hradec doklopýtal k výhře

Královští sokoli díky zlepšení výkonu od druhé čtvrtiny zvládli i druhý souboj s Novou hutí (81-74) během čtyř dnů (kvůli operativnímu přeložení zápasu 9. kola) a zavěsili se hned za ústeckého lídra skupiny A2. Tentokrát už jim pomohl zkušený power forward Sedmák, ale pod košem týmu stále chyběli Lošonský s Koloničným.

NH sice dál postrádá Nábělka s Heinzlem, ale po více než měsíci aktivovala křídelníka Šmída a po deseti minutách v Hradci vedla 17-21, a to zejména díky produkci zpod koše (10-18) a disciplinované hře (ztráty 3-0).

Jenže pak přišla druhá čtvrtina, již si už jasně (27-13) podmanili domácí, těžící z útočných doskoků a získaných míčů. Ze 44 bodů hned 32 dosáhli zpod koše, taženi Baračem a Ondřejem Peterkou.

Ve druhé půli svůj nabytý náskok na úrovni deseti bodů udržovali, a byť hosté pět minut do konce přirazili na pět bodů, Stamenkovič a Šoula dvěma trojkami domácí definitivně uklidnili. Jejich oslabenou armádu sytili Barač (22), Stamenkovič (19+11 asistencí), Sedmák (12) a Peterka (10+11 doskoků a  6 asistencí). Za NH odpovídali Alleyn (19), Snopek (12) a Pumprla (10). Hosté sice měli o 14 střel víc, avšak při poměru útočných doskoků 13-20 byli v bodech z nich vpředu jen mírně (9-14), a k tomu zaostali z brejků (22-14).

Lukáš Kantůrek (rozehrávač Královští sokoli): ”Dnešní vítězství muselo být fakt zasloužený z naší strany, protože co jsme předvedli v útoku, bylo otřesný. Byli jsme ztuhlí, absolutně jsme nehráli basket, který normálně hrajeme. Trápili jsme se i při střelbě trestných hodů a střelbě trojek. Museli jsme si to vybojovat v obraně. Bohudík to tak dopadlo a musím říct, že jsme utrpěli vítězství. Špatný výkon z naší strany.”

Matěj Snopek (křídlo NH Ostrava): ”Hrajeme ve velmi nízké sestavě oproti Hradci, ale myslím, že jsme odvedli daleko lepší výkon než pár dní zpátky doma. Dneska jsme hráli vyrovnané utkání až do konce a potrápili jsme Hradec.”

Peter Bálint (kouč NH Ostrava): ”Dnes to byl daleko lepší zápas, než který jsme odehráli doma. Možná to bylo ovlivněno i tím, že soupeř měl k dispozici Sedmáka, což nám v té malé sestavě, co máme, vyhovovalo asi víc. Dneska jsme do toho zápasu dali mnohem více energie než doma. Odolali jsme soupeři na doskoku, což je velice pozitivní. Měli jsme spoustu druhých střel, bohužel to byl ten rozdíl, že my ty druhé střely dneska nebyli schopni dát zpod koše, takže namísto toho, abychom dali koš, tak soupeř získal míč a byl z toho protiútok a jednoduchý koš. A to je ten druhý faktor. Moc jednoduchých košů z protiútoků, z kterých nás soupeř trestal. Ale jak jsem řekl na začátku, mnohem lepší výkon a kluci si zaslouží, v téhle sestavě, v které momentálně jsme, velký kredit. Když takhle budeme hrát, tak jim to jenom pomůže k jejich růstu.”

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli): ”Myslím, že nakonec rozhodla naše zkušenost, ale my jsme se dneska oproti středečnímu zápasu trápili. Neměli jsme tu lehkost, měli jsme 16 ztrát. Ostrava se prezentovala sympatickým výkonem. Nebylo v podstatě rozhodnuto do poslední minuty. Já jsem čekal, že na nás trochu dolehne to tréninkové manko, ale jsem rád za tohle vítězství, i když to bylo takové upocené a uklopýtané. Moc se nám nedařilo, ale je to tam a jdeme na další zápas.”

Vzájemné zápasy v této sezoně: 73-66, 99-91, 97-70

Absence Hradce: power forwardi Lošonský, Sedmák a Koloničný (u všech start nejistý)

Absence Ostravy: rozehrávači Nábělek a Adam Šiška, možná nadále i křídlo Šmíd a power forward Heinzl

Přeložený duel 9. kola je narychlo vyjednanou náhradou za odložený zápas Sokolů s Tury (kvůli nákaze ve svitavském týmu). Soupeři ale nemuseli překotně měnit přípravu, neboť spolu hráli ve středu v Ostravě s jasným vítězstvím Východočechů. Těm sice chyběli všichni tři důležití dlouzí, ale zkušený perimetr si při rovněž nemalém oslabení NH s utkáním bez problémů poradil.

Pro Hradec to byla první výhra po čtyřech porážkách ze závěru základní fáze a zároveň tedy i první úspěch v nadstavbě, kde usiluje o ideálně první pozici ve skupině A2. NH naopak počítá už 8 porážek z posledních 9 utkání, a pokud se oproti středě nezmění personální vstupy, lze očekávat i podobný průběh.

Jiří Šoula (guard Královští sokoli): ”Jsem velice rád, že se dokázalo dojednat náhradní utkání s Ostravou, jelikož jsme měli hrát se Svitavami, které jsou nyní pozitivní. Doufám, že navážeme na náš výkon ze středy, kdy jsme Ostravu porazili. Ve skupině A2 se počítá každé vítězství do boje o play-off.”

Adam Choleva (asistent NH Ostrava): ”Jedeme pro reparát z předmětu ”Hradec”. Kluci si snad uvědomili své chyby a v sobotu předvedou, že se ponaučili! Důležité pro nás bude zastavit duo Barač - Stamenkovič.”