3.0

#23
3.0

Nová huť podřadila ve druhé půli

Zdá se, že někdejší vynikající ligový kouč Zbyněk Choleva předal svému synovi Adamovi dostatek genů i vědění. Aktuálně nejmladší kormidelník NBL má v 26 letech po téměř polovině základní části na kontě 4 výhry a zdatně konkuruje i věhlasnějším trenérským bardům ligového pelotonu. V devátém kole jeho NH skolila doma díky mnohem lepší druhé půli (44-26) bankéře od Vajgaru (98-81), kteří tak od startu sezony navázali už devátou porážku v řadě.

Zápas začal vysoce oktanovou první čtvrtinou (37-24), v níž se domácí mohutně tlačili do koše a skórovali i z druhých šancí a šestek. Právě zpod koše už do půle vsítili 28 bodů a 17 přidali z trestných hodů. To hosté odpovídali zejména z trojek, kterých do půle zaknihovali osm a udrželi tak vyrovnané přestřelkové skore (54-55), když je držel 18 body lídr Dorn a deseti nový playmaker Strawberry.

Když ale domácí do svého arzenálu ihned po změně stran přimíchali i mnohem pevnější obranu, třetí čtvrtinou ovládnutou 28-7 (GBA 7 ztrát) rázně vykročili za vítězstvím.

Jejich šiky vedli Radukič (20+14 doskoků), Vann (18), Ubilla (17), Šmíd (11) a Petr Bohačík (10+8 doskoků). Za Fio banku odpovídali Dorn (25), Stegbauer (12) a Strawberry (11). Z pole přesnější NH (v procentech 56-43) byla lepší i zpod koše (48-30), z druhých šancí (19-11), z šestek (20-14) a doskoků (42-28).

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): ”Jsem rád za výhru.  Ve druhé periodě jsme udělali pár ztrát a hosté se chytli z perimetru. Ve druhém poločase jsme zlepšili obranu a z toho pramenil lepší útok. Filip Šmíd zastavil Dorna a to také přispělo k výhře.”

Gilbert Abraham (kouč GBA Fio banka J. Hradec):
”My jsme špatně bránili zejména v prvním poločase. Domácí vyhráli zápas také na doskoku. Musíme se z toho poučit a jít dál.”

Filip Šmíd (křídlo NH Ostrava): ”Začali jsme skvěle, dali jsme v první čtvrtině 37 bodů. Ve druhé jsme se nechali uchlácholit a hosté se dotáhli. Dostat doma v poločase 55 bodů je hrozně moc. Ve druhém poločase jsme tu obranu zlepšili a hlavně od ní jsme se pak odrazili.”

Lukáš Stegbauer (forward GBA Fio banka J. Hradec): ”Začali jsme strašně, Ostrava nám dala rychlé koše. Ve druhé periodě jsme začali lépe bránit. Nicméně druhý poločas jsme začali, tak jak ten první, a bylo to špatně. Víme, kde jsme dělali chyby a musíme se z toho ponaučit.”

• postupné posilování

Pro NH, kterou tíží už 3 porážky ze 4 posledních zápasů, přichází nemalá šance na změnu. GBA zatím stále vyhlíží svůj první úspěch, Ostrava navíc hraje doma na Tatranu, se kterým se velká část kádru hostů bude teprve seznamovat. NH však musí stabilizovat své doskoky na vyšší úrovni, méně ztrácet a také zásadně navýšit svou trojkovou úspěšnost.

Jihočeši představí nového rozehrávače Jordana Strawberryho. Sedmadvacetiletý 185 vysoký rodák z Los Angeles naposledy působil v albánském celku Teuta Durres. Jeho otec je slavný hráč basebalové MLB Darryl Strawberry.

GBA musí nadále pracovat na své obraně a také na trojkové střelbě, jež vykazuje úspěšnost pouhých 24 procent.

Absence GBA: pivot Bzonek (koleno)

Saša Jankovič (asistent NH Ostrava): ”Chceme navázat na středeční solidní výkon proti Nymburku a dostat se na vítěznou vlnu. Prosíme fanoušky, ať nás přijdou podpořit v hojném počtu.”

Gilbert Abraham (kouč GBA Fio banka J. Hradec): ”Ostrava je kvalitní tým, který staví hlavně na čtveřici Radukič, Ubilla, Bohačík, Van. Jsou dobře vedení a dokážou mnoha způsoby skórovat ze situací pick-and-roll.”