Basket Brno
11

Basket Brno

Brněnská loupež u Vajgaru

Na dvě vítězství z posledních tří duelů nedokázala navázat GBA Fio Banka Jindřichův Hradec, která doma po boji padla s Brnem 84:92. Nováček, který se do vedení dostal pouze ve druhé čtvrtině, se přitom 44 sekund před koncem dokázal po úspěšných šestkách Torina Dorna dostat na dostřel čtyř bodů, hosté si nicméně po dalších trestných hodech Viktora Půlpána a Romana Marka závěr ohlídali.

Hostující Brno, jež uspělo počtvrté v řadě a upravilo si bilanci na 8-4, mohla těšit především vyšší produkce lavičky (43:33), na níž našlo několik bodujících opor: Rashada Maddena s 15 body a sedmi doskoky, Šimona Puršla se 13 body a také mladého Richarda Bálinta, jenž přidal 10 bodů. Nejlepším střelcem týmu byl s 19 body Američan Hunter Mickelson, který nasbíral i šest doskoků a dva bloky.

Prapor GBA dlouho držel nejlepší střelec Kooperativa NBL Torin Dorn, jenž nakonec skončil na 25 bodech při střelbě 10/17 a pěti doskocích, rovněž však ztratil pět míčů. Marek Welsch přispěl 12 body a Filip Novotný devíti, nikdo další se už ale do dvouciferných čísel nedostal.

Důležitým faktorem střetnutí se staly doskoky, v nichž se domácí nechali ubít 29:41, mimo to navíc povolili Jihomoravanům 19 bodů z druhých šancí, ačkoli sami si jich zapsali pouze sedm.

Luboš Bartoň (asistent Basket Brno): ”Určitě jsme viděli jiný Jindřichův Hradec než na začátku sezóny, živý v útoku. Naše obrana měla dnes co dělat. Myslím si, že nás náš útok v určitých momentech podržel, byli bychom rádi, aby to byla obrana, ale budiž. Dnešní vítězství je velmi cenné a myslím si, že ostatní týmy budou mít s Hradcem velké problémy. Celek Jindřichova Hradce se rapidně zlepšuje.”

Hunter Mickelson (power forward Basket Brno):
”Dnes jsme odehráli dobré utkání. Po poločase jsme vyhrávali a do druhé půlky jsme nastoupili možná moc sebejistě. Ve třetí čtvrtině jsme odvedli dobrou práci, ale na konci třetí čtvrtiny jsme pustili Jindřichův Hradec zpět do utkání, odvedli dobrou práci, protože to nevzdali a místo jistého výsledku z toho udělali zápas. Dnes jsme hráli chytře, dobře jsme využili naše fauly. Celkově to dnes byl dobrý zápas, jsme hrdý na náš tým a zároveň musím uznat, že Hradec bojoval až do konce.”

Gilbert Abraham (kouč GBA Fio banka J. Hradec): ”Tento zápas rozhodly doskoky. V určitých částech zápasu jsme odvedli dobrou práci přesně podle toho, co jsme trénovali. Ale na doskoku jsme nebyli tak efektivní, jak bych chtěl, bitvu doskoků jsme prohráli 41:29 a všechno se odvíjelo od bodů z druhých šancí, kdy nás Brno přehrálo 19:7 a to rozhodlo. Jsem spokojený se zlepšením, které náš tým vykazuje, jak se den ode dne zlepšujeme, ale rozhodně od určitých hráčů potřebuji větší přínos, a to hlavně v obraně a na doskoku. Vracíme se zpátky do práce a očekávám, že uděláme všechno pro to, abychom se dál zlepšovali.”

Marek Welsch (rozehrávač GBA Fio banka J. Hradec): ”Na zápas s Brnem jsme byli skvěle připravení díky naším tréninkům během tohoto týdne, hodně jsme si věřili. Myslím si, že jsme odehráli solidní první půlku, ale bohužel ve třetí čtvrtině si Brno vytvořilo 17 bodový náskok, a přesto, že jsme ve 4. čtvrtině bojovali, tak jsme zápas nedokázali dotáhnout do vítězného konce.”

• agresivní rychlá hra

Brno v posledních třech zápasech své tři výhry muselo řádně vydřít, ale na to se historie ptát nebude a tým je tak nyní už jen o výhru za třetím USK, jehož pevnost Brňané vybrali naposledy. V kompletním složení mohou využívat výhod své široké rotace, již potřebují ke svému náročnému stylu hry, a těží i ze své síly pod košem, nemluvě o kvalitní rozehrávačské dvojici. Tým se nijak zvlášť neopírá o trojky, naopak mívá k dispozici hluboké nůše trestných hodů.

U Vajgaru však narazí na nyní rozohněné domácí, kteří uspěli ve dvou ze tří posledních kol, odpoutali se ze dna, a jakmile poznali opojnou chuť vítězství, budou ji chtít zažívat stále častěji. Při obou výhrách se mocně opřeli především o duo Dorn - Stegbauer, ale toho si trenérský štáb Brna jistě dobře všiml, a proto budou muset zabrat i další, aby se GBA dokázala popasovat s fyzickou hrou hostů.

První vzájemné utkání této sezony: 83-110

Absence Brna: rozehrávač Petr Křivánek (zranění ve spodní části těla)

Lukáš Stegbauer (forward GBA Fio banka J. Hradec): ”Čeká nás velmi těžký a tvrdý zápas s Brnem, ale po posledních utkáních si čím dál více věříme, je vidět zlepšení naší hry na obou stranách palubovky a hlavně hrajeme před domácími fanoušky, kteří nás vždy neuvěřitelně ženou dopředu. Věřím, že v sobotu bude k vidění vyrovnaný zápas a doufám, že s naším vítězstvím na jeho konci.”

Gilbert Abraham (kouč GBA Fio banka J. Hradec): ”Brno je zkušený a dobře vedený celek. Má k dispozici mnoho kvalitních hráčů, například Viktora Půlpána, Romana Marka a Huntera Mickelsona. Musíme pokračovat ve zlepšování našeho výkonu a stavět na našich posledních domácích vítězstvích. Bude třeba kontrolovat soupeře ve vymezeném území a přizpůsobit naši hru jeho kolektivnímu stylu basketbalu. Brno je na své soupeře tradičně dobře připraveno a to je další věc, na kterou budeme muset v průběhu zápasu pohotově reagovat. Klíčem bude opět bitva doskoků a obrana. Pokud budeme dále stavět vítězné návyky, pak můžeme pokračovat směrem, kterým se chceme ubírat.”

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): ”Od našeho prvního letošního střetnutí s týmem Jindřichova Hradce uběhlo mnoho času. Náš tým se postupně uzdravil a poslední dva týdny pracujeme dobře v tréninku, a to se přeneslo i do zápasu na USK. Náš sobotní soupeř udělal několik změn na soupisce a v posledních týdnech se zlepšil ve všech aspektech. Musíme přijet do Jindřichova Hradce koncentrovaní a hladoví po vítězství.“

Viktor Půlpán (rozehrávač Basket Brno): ”Čeká nás úplně jiný zápas, než byl ten první doma na ”Vodovce”. Domácí mají pár nových hráčů a hrají mnohem víc týmově. Věřím ale, že my se s tím popere a přivezeme si z Jindřichova Hradce výhru.“