13

#0
27.0

Děčín po kolapsu Beksy popáté za 8 play-off!

Když dvě minuty před poločasem Válečníci na domácí půdě ztráceli 13 bodů (31-44) a bez trojek, do nichž je Beksa cíleně nutila, se propadali do ofenzivní bezradnosti, hosté, ač po pouhých pěti minutách přišli o zraněného režiséra Vyorala, už na horizontu své představivosti mohli zahlédnout naplnění dávného finálového snu. Byla to však jen mámivá šalba a klam.

Domácí borci ještě v závěru poločasu sedmého semifinále za burácení své opět vyprodané pevnosti pozvedli své akcie, do konce utkání vysázeli nevídaných 9 trojek a ve druhé půli (51-23) už v útoku i obraně rozpadlou Beksu zcela zničili. Triumfovali 90-69 a podruhé pod koučem Greplem a popáté za posledních 8 play-off otevřeli finálovou bránu NBL. Ba co víc - po vítězství v poháru se jim naskytla i unikátní šance na double.

Mise rozhodné bitvy pro ně ovšem dlouho nebyla nikterak snadná. Pardubice byly na start lépe nachystané a po třech tříbodových akcích a útočných doskocích unikly na 9-15 po 6 minutách. Tou dobou už také ale byly bez rozehrávače Vyorala, kterému při snaze vrhnout se po míči, válejícím se na zemi, dopadl smolně na kotník děčínský forward Pomikálek, a pro playmakera hostů tím zápas skončil. Naskytla se tak ale velká šance pro dalšího point guarda Neala, který Pardubice skvěle provedl zbytkem první půle. Skóroval přes výtečného obránce Waltona, trefoval se i z dálky, platný byl v obraně a neustále tým hecoval.

Bekse, která jen za první čtvrtinu měla šestky 7/7 a k tomu 6 útočných doskoků, navíc vycházely shozy po sebězích za obranu až pod koš a v obraně se jí dařilo v zóně, která stavěla hráz proti Nicholsovi s Waltonem, jenž do půle vůbec neskóroval (6 asistencí). A dokud domácí netrefovali z dálky, a hosté sbírali doskoky, byla to funkční taktika.

I domácí měli jednoho hlavního hecíře. Byl jím dva zápasy absentující guard Nichols, který byl velmi agresivní v obraně a gesty povzbuzoval i lavičku při odchodu na odpočinek. Tohle všechno podpořil i svou typickou průnikovou hrou (8 bodů za první čtvrtinu), ale ani tak do půle tým dlouho nedokázal spasit.

KVIS i přes třetí faul důležitého křídla Pekárka už v úvodu druhé čtvrtiny právě v tomto dějství rozvinul svůj nejlepší part, ač už po dvou a půl minutách měl čtyři fauly. Z 29-30 se díky všem kladům první půle a nefunkční hře domácích do zóny vyšvihl po šňůře 0-12 až na 29-42.

V nouzi nejvyšší ale ARMEX našel svou trojkovou mízu a zásahy Pomikálka s Brunerem se vrátil na poločasových 39-46, ač netypicky házel pouhé dva trestné hody a na doskoku zaostával 12-18.

V kabině pak kouč Grepl svůj celek dokonale probral a vyburcoval jej k velkému obratu. Beksa postupně ustupovala ze své dlouho úspěšné hry, na což mělo vliv i zvýšené úsilí soupeře, přestala se trefovat i z šestek (ve třetí čtvrtině 12/5) a každou další inkasovanou trojkou nebo brejkem už o poznání kolektivněji hrajících domácích se propadala níž a níž.

Děčín se k rozhodnému odskoku paradoxně nadechl po čtvrtém faulu Nicholse 13 minut před koncem za stavu 53-51. Za remízy 56-56 se poprvé výrazněji prosadil Walton a pak následoval severní vítr čtvrté čtvrtiny, který do marnosti propadlou Beksu zcela sfoukl ze hřiště.

Šest minut před koncem navíc pardubický kouč Repeša kvůli nedisciplinovanosti odeslal předčasně do šatny tentokrát málo platného guarda Dickersona (7 bodů, 5 ztrát, z pole 6/1, -14 za téměř 16 minut).

Lídry postupujícího Děčína byli Nichols (23), Matěj Svoboda (22, trojky 8/3), Pomikálek (15, trojky 6/3) a Bruner (14, trojky 6/4). Za hosty dvojciferně korigovali jen Neal (16) s Rikičem (13). Z pole lepší domácí (v procentech 53-44) přestříleli soupeře z trojek (29/12 - 23/6), zpod koše (42-32), z brejků (17-1) a při poměru útočných doskoků 11-11 i z druhých šancí (16-8). Celkem měli o 11 střel víc.

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Postup chutná moc dobře, protože zápas jsme nezačali vůbec dobře a byli jsme bez energie, která nás zdobila v minulých zápasech. Pro nás bylo obrovské štěstí, že jsme v poločase prohrávali jen o sedm bodů. Navíc, když se podívám do technického zápisu, Pardubice vedly dvacet tři minut, kdežto my jen čtrnáct minut a padesát jedna vteřin. Z tohoto pohledu odehrály Pardubice výborný zápas a konečné skóre je až nezasloužené. V celé sérii jsme se trápili střelecky, ale dnes se to najednou protrhlo, a ve druhém poločase jsme byli prostě lepší. Důvodem byla i naše zlepšená obrana, protože obrana u nás je alfa i omega. Když nebráníme, nemůžeme nikoho porazit. Ale když dobře bráníme, daří se nám relativně také v útoku. A když trefíme ještě něco zvenčí, jako dnes, jsme velmi dobrý tým. Někteří hráči však ještě nechápou, co je v play-off semifinále, navíc v sedmém utkání, na hřišti odevzdat a podle toho to v prvním poločase na hřišti vypadalo. Ve druhém poločase jsme proto stáhli rotaci na šest, sedm hráčů, kteří to vzali za dobrý konec a výsledek je takový, jaký je. Pomohl nám také návrat Nicholse, ale tým hrál dobře i bez něj. Někdy opět předržoval míč a spoluhráči doufali, že vymyslí něco geniálního. Možná nám paradoxně pomohlo, že si brzy udělal třetí a čtvrtý faul, šel si sednout a najednou se naše obrana zlepšila. Je to k zamyšlení, máme další herní variantu. Zranění Vyorala? Z mého pohledu nám spíš uškodilo, protože naše obrana na něj byla připravena, ale pak nastoupil Neal a dal nám třináct bodů za poločas.”

Dino Repeša (trenér BK KVIS Pardubice): „Zápas jsme kontrolovali, ale pak se zranil Vyoral, Pekárek měl tři fauly na začátku druhé čtvrtiny a my měli méně kvalitních hráčů do rotace. Ve druhém poločase nám chyběla už energie. Zkoušeli jsme dávat víc míčů pod koš, protože Dickerson dnes neměl svůj pozitivní den v útoku. Chyběla nám rozehrávka, takže jsme to zkoušeli dávat pod koš, ale Rikič byl zraněný, hrál tak na šedesát procent, což bylo vidět ve druhém poločase. Gratuluji Děčínu a trenéru Greplovi za skvělou sérii a další skvělé utkání. Teď se musíme připravit na důležitý boj o medaili. Ano, poslal jsem Dickersona do šatny, protože dva, tři útoky hrál sám a nelíbil se mi pohyb míče v útoku. Střídání se mu nelíbilo a já ho poslal do šatny. Máme v týmu nějaká pravidla a každý hráč je musí respektovat. Je tady hierarchie, která se musí dodržovat.”

Filip Kroutil (křídlo BK ARMEX Děčín): „Nějakou roli v prvním poločase hrála i naše nervozita, ale spíš to bylo o naší špatné obraně. Dostat přes čtyřicet bodů je moc. Ovšem současně musím vyzdvihnout soupeřův útok, protože trefil snad každou střelu. O přestávce jsme si řekli, co chceme a nechceme dělat, trenér nás skvěle nahecoval a druhý poločas jsme odehráli opravdu dobře. Pomohla nám naše zlepšená obrana, a tím se lepšil i náš útok. Divácká kulisa byla skvělá a možná by to chtělo halu trochu zvětšit. Dnes bylo opět vyprodáno, tedy dvanáct set lidí, ale já měl pocit, že tady bylo snad pět tisíc. Atmosféra neskutečná a moc veliký všem, kteří přišli fandit. A soupeř do finále? Je to jedno. Nymburk je lepší kvůli dojíždění, ale oba celky jsou velice vyspělé, takže je to opravdu jedno, jestli Nymburk, nebo Opava.”

Kamil Švrdlík (pivot BK KVIS Pardubice): „Štve mě to, když to řeknu slušně. Od nás to ale byla opět špatná druhá půlka tady v Děčíně, úplně stejná jako v pátém zápase. Na konci jsme se úplně rozsypali, to nepochopím a mrzí mě to. Rikič byl sice zraněný, ale dalo se to zvládnout i bez něj.”

• hra guardů

Kdo to dnes večer pod děčínskou skálou bude chtít víc. Kdo zvládne všechny činnosti aspoň o malý kousek lépe. Kdo se bude moct víc opřít o své opory. Ten se bude v dosavadním Zápase sezony pro oba týmy radovat z postupu do finále. Mezi domácími Válečníky a hosty z Pardubic se o tom rozhodne v semifinálovém Duelu 7 od 18:00, ale už od 17:40 můžete sledovat předzápasové Studio Basketbal.

Oba celky mají o motivaci postaráno. Děčín, hnán znovu napěchovaným domácím stánkem, se může po loňské bídné sezoně dokonale rehabilitovat a dál při postupu do pátého finále za posledních osm play-off snít i o historickém ligovém titulu. Ten už jeden Beksa má ještě z federálních dob, ale je už řádně vousatý, navíc tým od onoho roku 1984 čeká i na stříbrnou medaili a finále by se pro něj stalo naplněním odvěké touhy.

Z kádrového pohledu jsou na tom lépe domácí, kterým se do sestavy vrací potrestaný top skórer Nichols, zatímco Bekse podruhé v řadě hrozí absence prvního pivota Rikiče. I bez něj ale se štěstím v prodloužení zvládla Utkání 6, na druhé straně ARMEX si poradil v Duelu 5 bez Nicholse.

Válečníci budou vedle podpory svého domácího prostředí opět spoléhat především na své hlavní zbraně - rychlý protiútok, hru 1 na 1 v podání zejména amerických guardů, útočný doskok a maximální agresi v obraně, zejména dokud v každé čtvrtině nebudou hrozit střelecké fauly.

Tým KVIS se už dokázal adaptovat na hru bez Rikiče, ale má pak bez jeho 25 minut vše o to těžší v obraně i útoku. Beksa se musí vyvarovat svých mnohdy laciných ztrát na rozehře, musí se včas vracet do obrany a maximálně si pomáhat na nájezdy dua Walton - Nichols, aby bylo nuceno odkládat míče na procentuálně horší zakončovatele. Bez bodů z protiútoků se Bekse sice nehraje úplně snadno, ale zatím tak dokázala uhrát stav 3-3, a pokud zvládne obstojně proměňovat šestky, a guard Dickerson nebude čekat se zahřátím až do třetí čtvrtiny, může poprvé v sezoně v Děčíně vyhrát, protože jak praví letité moudro - v Zápase 7 už je možné cokoli. A Pardubice, které si už jeden ve čtvrtfinále vyzkoušely, to dobře vědí.

Absence Pardubic: pivot Rikič (start nejistý, zranění)

Odehrané zápasy v sérii: 88-85 PP, 83-74, 65-75, 75-81, 83-62, 78-81 PP

Kurzy Chance na výhru: 1,72 - 2,37

Dino Repeša (kouč BK KVIS Pardubice): „Děčín dvakrát ukázal, že hraje dobře i bez Nicholse, který se teď vrátí. Uvidíme, možná jeho návrat trochu změní hierarchii v týmu. Před námi je zápas číslo 7, tedy jedno utkání od finále. Pro tohle jsme 10 měsíců pracovali, pro těchto 40 minut, které jsou před námi. Víme, že letos jsme v Děčíně ještě nevyhráli, ale před domácími semifinálovými zápasy jsme to měli s Děčínem 0-6 a pak jsme vyhráli 3 domácí utkání. Každá série jednou skončí, nemůže pokračovat donekonečna. Musíme odehrát náš nejlepší zápas v sezoně. Potřebujeme lépe střílet - dávat otevřené střely a trestné hody -, pokračovat v dobré obraně 1 na 1 a být dostatečně dobří na doskoku.”

Kamil Švrdlík (pivot BK KVIS Pardubice): „Základ v této sérii byl uhájit domácí hřiště, což se nám podařilo a došlo to do rozhodujícího sedmého zápasu. Motivaci máme obrovskou, každý si velice dobře uvědomuje, že je před námi jedinečná šance, která se zase nějakou dobu nemusí opakovat. Potřebujeme navázat na dobré věci z šestého zápasu. I když jsme neměli Roberta Rikiče, vyhráli jsme doskok, také jsme byli schopni ubránit v rozhodujících momentech jejich hru 1 na 1. Tohle musíme zvládnout i v Děčíně. Necháme tam všechno, abychom se po sezoně mohli podívat do zrcadla: buďto s vědomím, že jsme postoupili, nebo ne, ale s čistým svědomím, že jsme pro to udělali naprosté maximum.”