11.0

#0
3.0

Opava po prodloužení a po 20 letech!

Opavský power forward Jakub Mokráň půl vteřiny před koncem prodloužení dvěma šestkami posunul skore na už nedorovnatelných 108-104 a největší děčínský tahoun Matěj Svoboda už se ani nepokoušel vhodit míč do hry. Vzápětí už celá opavská hala spustila hromové „Mis-tři”, „Mis-tři”, aby jen chvíli nato prostorem burácelo „Peee-tr Czu-dek!” A kouč nových a nepravděpodobných ligových šampionů, kteří ukončili 18titulovou vládu Nymburka, hned po dokončení televizního rozhovoru zahájil divokou pozemní gymnastiku, aby si poté pokusil rozervat své modré triko.

Pozornost celé rekordní návštěvy letošní NBL (3325) se v tu chvíli soustředila právě na bývalou hvězdu týmu plným právem. Czudek byl před dvaceti lety lídrem Opavy při jejím čtvrtém a dosud posledním titulu. Nyní ho klubu doručil poprvé jako kouč, když tým protáhl až ze sedmého místa po nadstavbě přes předkolo a pak přes druhé Brno, první Nymburk a ve finále i přes třetí Děčín. Po triumfu 108-104 v ultra dramatu čtvrtého duelu Opava doma uchvátila sérii 3-1, vedena famózním 31bodovým výkonem kapitána a jasného MVP finále Jakuba Šiřiny.

Když se domácí tifosi poklonili svým hrdinům, vzdali hold i nyní už pětinásobným vicemistrům ze severu skandováním „Dě-čín, Dě-čín!”. Navázali tak na svůj hlasitý předzápasový pokřik „Zdravíme Děčín!”, který minikotel Válečníků opětoval a zdánlivě tak byla zakopána sekera po událostech třetího duelu. Ovšem zápas samotný pak nabídl už řádně třaskavou atmosféru.

V nečekaně produktivní první čtvrtině (23-24) jako první setřepali nervozitu hosté, kteří i přes mohutný hvízdot do svých útoků i trestných hodů dobře zvládali exekuci akcí, Svoboda i Nichols při až ztrojeních od obrany dokázali uvolňovat pivoty pod košem a Svoboda se navíc i přes přísné krytí vypracoval za vedení hostů 21-24 už k 11 bodům. Hodně na míči byl i guard Kroutil (12 bodů do půle díky 4 trojkám), pravidelně vypískávaný domácím publikem v odkazu na události z předchozího utkání. Jeho tým navíc celý první poločas skvěle pálil za tři (18/9) a poločas 48-47 byl víc než za velkého oslabení na horké slezské půdě mohl očekávat.

Opava v základu s oběma rozehrávači ve snaze o maximálně agresivní obranu s často hodně vysunutou zónou rychle sbírala fauly a kvartet Gniadek, Mokráň, Slavík a Kouřil měl po dvou už za prvních deset minut. Domácím se opět jen nárazově dařily trojky (do půle 15/5) a museli se tak mocně opírat o své nájezdy a hru pod koš po děčínském přebírání clon.

Od druhé čtvrtiny Slezané ještě vystupňovali svůj tlak na Svobodu, ten ale odpověděl košem s faulem a trojkou na 30-33 (17 bodů). Když kolegové Kroutil s Brunerem přitopili z oblouku na 33-39, už dali soupeře pod slušný tlak, ten ale zareagoval velkolepě - šňůrou 13-0 na 46-39 díky vynuceným ztrátám a nekompromisní hře pod koš.

V závěru této šňůry došlo i k zásadní události pro hosty. Křídelník Svoboda byl zastaven v nájezdu, ale při dohře své akce zasáhl zvednutým loktem do obličeje Mokráně, což bylo ohodnoceno nesportovním faulem (jeho třetí osobní chyba) i ostrou verbální odvetou opavského hlediště.

Děčín se však nenechal situací rozhodit a díky dvěma trojkám uhrál velmi slibné poločasové skore, ač dvojnásobně zaostával zpod koše (24-12).

Ani ve třetí části domácí nedokázali setřást nervozitu a Šiřina střídal po několika nevydařených akcích už za pár minut, aby novou energii včetně bodů dodal týmu druhý dirigent Kouřil. Na Opavanech ale byla i dál znát obava z dějinné příležitosti a i doprovodní hosté zvládali využívat každé příležitosti ke skórování. V závěru třetí čtvrtiny se gladiátorská bitva přelila v dočasné trojkové hody a v úvodu čtvrté se na útočném doskoku aktivní domácí vedeni veteránem Jurečkou utrhli na 81-74.

Skandování opavských tifosi „To je vono!” ale rychle trojkou zchladil Nichols, poté přidal další na 86-83 a žlutí fans měli co dělat, aby aspoň sborovým máváním rukama úspěšně vyrušili některé šestky hostů. V posledních minutách převzal domácí štafetový kolík neúnavný nájezdník Šiřina, ale ani pětibodový náskok 76 sekund před koncem čtvrté části Opavě nestačil. V posledních vteřinách za stavu 93-90 měli poslední zakončení hosté, a protože domácí včas nefaulovali Nicholse, ten se poděkoval super těžkou dalekou trojkou přes obranu, na niž už Opava během posledních čtyř vteřin nezvládla reagovat.

V té chvíli navíc domácí přišli po střetu s Machem o rozehrávače Kouřila a prodloužení už musel odřídit jen Šiřina. Ten s Jurečkou odloučil domácí na pět, ale zelenáč Jansa Děčín dvěma trojkami stále držel nablízku. Jurečka kontroval svou další trojkou na 105-101 vteřinu před vypršeném limitu na útok, ale falešný rozehrávač Kroutil zpod koše proti dvěma soupeřům snížil na 105-103, aby Slavík jednou šestkou pomohl domácím.

Děčínský Nichols 8 sekund do konce minul první ze dvou šestek, aby druhou jen nahodil a hosté vytěžili útočný doskok i další trestné hody Svobody. Ten první proměnil (106-104), druhý ne, ale jeho tým se opět zmocnil míče a měl ještě zakončeni zpod koše, které ale skončilo neúspěchem, a pak už míč ulovil domácí Mokráň a jeho muži už mohli začít slavit.

Lídra Šiřinu v dresu mistrů (bez Kvapila, Dragouna) doprovodili Jurečka (16), Kouřil (15+8 asistencí), Švandrlík (15) a Mokráň (11). Za Děčín (bez Pomikálka, Waltona) kontrovali Matěj Svoboda (25), Nichols (23+11 asistencí), Bruner (14+7 doskoků), Kroutil (14) a Mach (11+8 doskoků). Domácí vládli zpod koše (52-36), hosté z brejků (8-18) a nečekaně i z trojek (35/12 - 35/16). Také ale minuli 12 šestek.

• protiútoky a hra 1 na 1

Favorizovaní Slezané mají dnes v pozdním večeru na domácím kurtu mečbol číslo 2 na zisk titulu (přenos od 19:35 na ČT sport). O tom, zda si na první ligovou trofej po 20 letech sáhnou, rozhodnou dva klíčové faktory.

Prvním bude, zda dvě zbývající opory Děčína Matěj Svoboda a Ty Nichols dokážou minimálně zopakovat svá dechberoucí úterní představení z domácí pevnosti, kterými v útoku prakticky sami stačili na celou Opavu. Faktorem druhým bude, zda jim to Opava i podruhé dovolí, či naopak nedovolí, a zda v útoku zapomene na svou ofenzivní marnost z posledních 30 minut třetího utkání, kdy jí nešlo téměř nic a postupně se tak potápěla ve svém výkonu níž a níž.

Tentokrát ovšem hraje doma, bude hnána více než třemi tisíci po zlatu hladových fanoušků i vědomím, že další návrat do Děčína za stavu 2-2 už by mohl být osudově nebezpečný. Hráči si proto musí mnohem lépe nastavit hlavu, přičemž to, jak se poddali horšící se hře v úterý na severu Čech, bylo pro tento velezkušený a spoustou play-off bitev ošlehaný celek až velmi nezvyklé.

Slezané budou doma zřejmě mnohem víc ztékat útočný doskok, kdy způsob, jakým jej často vyklízeli naposledy v Děčíně, byl rovněž dost netypický. Tým zároveň tuší, že se v této sérii nemůže přehnaně opřít o své trojky. Když z oblouku dobře začal v úterý, trvalo to pouhou jednu čtvrtinu, ve zbylých zápasech pak jeho zásahy přicházely spíš nahodile či v návalech. A vůbec nejklíčovější bude pro domácí zastavení obou hlavních skórerů ARMEXU, kdy jejich zdvojování a výpomoci musí být mnohem agresivnější a efektivnější, než tomu bylo před dvěma dny.

Děčín ví, že co nedostane od Nicholse se Svobodou, bude nahrazovat jen velmi ztuha, byť guard Kroutil už několikrát v sezoně ukázal větší erupce. Kromě něj a podkošového dua Josipovič - Bruner, těžícího ze hry guardů, už ovšem s podstatnějšími porcemi doprovodných hráčů kouč Grepl počítat nemůže. Proto bude alfou a omegou, kolik útoků soupeře tým olbřímým úsilím dokáže ubránit a uskákat.

Absence Děčína: rozehrávač Anthony Walton (zraněný kotník), forward Pomikálek (zraněné koleno)

Absence Opavy: guard Dragoun (dlouhodobé zranění kolena), power forward Kvapil (fraktury v obličeji)

Odehrané zápasy v sérii: 80-76, 85-82, 67-89

Kurzy Chance na výhru: 1,35 - 3,59

Jan Švandrlík (forward BK Opava): „V Děčíně jsme dostali obrovskou facku. Musíme se z ní oklepat. Zvednout se a ukázat, že jsme tým, a doma před našimi skvělými fanoušky vyhrát. Musíme dobře zregenerovat, nastavit správně hlavy a sezonu ukončit. Věřím, že se nám to povede.”

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Teď musíme zregenerovat, říct si, jak hrát nebudeme a doufat, že nás žluté peklo dotlačí k vytouženému titulu. Ale jak jste viděli naposledy, Válečníci jsou Válečníci.”

Matěj Svoboda (forward BK ARMEX Děčín): „Já plně věřím, že se v sobotu vrátíme do Děčína. Ještě není konec, Opava teď bude nervózní a věřím, že pokud předvedeme podobnou obranu jako doma, máme velkou šanci to k nám vrátit. Na druhé straně Opava pořád vede 2-1 a dál jí stačí jedno vítězství. Je to zkušený tým, sednou si k tomu, vyříkají a budou se snažit z toho výprasku od nás co nejvíc oklepat a určitě budou chtít doma hrát jinak.”