20.0

#0
4.0

Šiřinův druhý nádech sfoukl Válečníky

I jako lídr týmu si ve druhém poločase připadal nepatřičně a sám se nechal vystřídat. Jeho tým se poté propadl na minus osm a při ofenzivní marnosti se zdál být už téměř v provazech, a to i chvíli po návratu svého režiséra na startu čtvrtého dějství.

V největší nouzi však kapitán Slezanů Jakub Šiřina podřadil, zahájil velkou stíhačku, trefil třetí trojku svého týmu v řadě na 68-71 a v posledních 94 sekundách posledními 8 body hostů ze samých šestek (z 10 pokusů) zařídil radost zhruba padesátky opavských fanoušků z úvodní finálové výhry na horké děčínské palubovce (76-80).

Pětatřicetiletý point guard stihl v rozhodné čtvrté části (18-26) nasázet 15 bodů za závěrečných 7:30 a byl klíčem při dobytí dost možná stěžejního úspěchu v sérii na tři výhry v bouřící pevnosti Válečníků. Celkem v utkání zaznamenal 20 bodů s šestkami 13/11.

Slezané, kterým patřilo prvních 20 minut díky dvěma závěrečným dalekonosným projektilům rozehrávače Kouřila (35-41), na úvod série testovali funkčnost různých typů svých obran, z nichž nemalou porci, ale také s nevelkým úspěchem, věnovali osobnímu krytí, kdy na rozehrávače Waltona byl často nasazován forward Švandrlík. Víc do úzkých dostávali hosté ARMEX podle očekávání svou zónou, kdy pak Válečníci zakončovali z jiných pozic, než jsou zvyklí.

V první půli je shodně 12 body podrželi guardi Walton s Nicholsem, kteří ale také už v první čtvrtině nabrali po dvou faulech, což při opět sedmičlenné rotaci týmu (Opava v deseti) nebylo zcela zanedbatelné. V obraně domácí tým Opavany dost často přebíral, zřejmě v předtuše trojkového nebezpečí ze strany soupeře.

Hosté se v závěru první čtvrtiny za absence Waltona dostali do mírného vedení, ale americký dirigent pak několika neuvěřitelnými zakončeními vrátil domácí zpět. Jenže Opava si pomohla zónou i brejky a v závěru poločasu i dvěma velkými trefami Kouřila.

V úvodu třetí čtvrtiny se hosté vyšplhali až na 40-47, pak ale bez svého šéfa začali vršit ztráty i fauly na obou polovinách hřiště a domácí se zejména z šestek probili k obratu. Když ale dosáhl jejich náskok svého vrcholu, povstal Šiřina, a byť jeho tým přišel o vyfaulované Zbránka s Mokráněm, deset sekund do konce už rozehrávač posouval Opavu na rozhodných 73-79. Do trojek nucení Válečníci v posledních pěti minutách stihli do slezské zóny jen dva zásahy Waltona a to bylo na Opavu příliš málo.

Vítězové, kteří se domácím vyrovnali z brejků, a chyběla jim na ně jen jedna trojka (10-9), víc vytěžili z trestné linie (23/16 - 29/23), při útočných doskocích 14-11 předčili soupeře z druhých šancí (7-12) a na míle pak v produkci laviček (9-30). Kromě kapitána slezské šiky (bez Kvapila, Dragouna) potáhli dvojciferně i Kouřil (13) s Gniadkem (10+8 doskoků). Domácí v kulise 1200 fanoušků sytili Walton (28+8 doskoků), Nichols (21) a Pomikálek (13).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „První bod ve finále jsme ztratili v koncovce. Měli jsme šance a je obrovská škoda, že jsme zápas nedotáhli do vítězného konce. Vedli jsme už o osm bodů. Bohužel, naše chyby umožnily Opavě volné střely, a ta to umí potrestat. My teď musíme co nejrychleji zregenerovat, zvednout hlavu a připravit se na druhý zápas.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Díky čemu jsme dnes vyhráli? Přinesli jsme si euforii a sebevědomí se série s Nymburkem. První poločas byl z naší strany dobrý a vedli jsme o šest bodů. Ale ve třetí čtvrtce to zatuhlo a klobouk dolů před Děčínem, protože utáhl šrouby a bránil výborně. Naštěstí, když domácí v poslední čtvrtině utekli na osm bodů, stihli jsme to stáhnout a ušestkovali jsme to. Jsem za výhru rád, protože první krok je hrozně důležitý i kvůli regeneraci. Bude to takové autobusové finále, budeme jezdit sem a tam, takže potřebujeme zregenerovat.”

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Dnes rozhodla týmovost Opavy, tím se prezentujeme celé play-off. Naše hra není o jednom hráči, body dokáže dávat každý. Na začátku nám pomohl Radek Farský svými vniky, Švandrlík přidal trojky a skórovali i další. Zatím nám to funguje, takže není důvod to měnit. Jsme střelecký tým a když nějaké trojky dáme, hrajeme se nám líp. Ale i když se nedaří, trenér nás furt nabádá - máš pozici, střílej. V závěru jsme dali nějaké těžké trojky, když jsme dotahovali a Děčín možná trochu znervózněl. V závěru jsme si to pak pohlídali.”

• lídr Šiřina

Potenciálně nejnapínavější finálová série od roku 2011, kdy se Prostějov na nymburské palubovce v pátém duelu dotýkal vedení 3-2, je tu! V souboji čísel 3 a 7 na sebe dnes v Děčíně (18:20 na ČT sport) poprvé narazí dva celky, které si to z dlouhodobého pohledu plně zaslouží. Domácí Válečníci si cestu do finále proklestili už popáté za posledních osm play-off, hosté z Opavy potřetí v řadě a počtvrté za pět play-off. Za posledních 8 dokončených sezon kromě těchto dvou celků a Nymburka finálovou hegemonii tohoto tria nikdo další nenarušil!

Děčín, který poprvé začíná titulový boj na domácí půdě, usiluje o první ligovou trofej své téměř 80leté historie, Slezané za stejnou dobu zvládli čtyři zlaté ročníky (1997, 1998, 2002 a 2003) a cílí tak na pátý triumf.

V dlouhodobé části sezony platilo pravidlo o domácím hradu. Děčín ze své haly udělal skutečnou pevnost, když v ní padl jen třikrát (dvakrát s Brnem a jednou senzačně se sestupujícími Sokoly).

V play-off mezi týmy nebyly velké statistické rozdíly, když Opava má náskok jen zhruba 1,5 trojky na utkání. Oba soupeři se opírají o sílu na útočném doskoku a body z druhých šancí, ale pak už se herně poněkud liší.

Děčín monstrózně těží z rychlých protiútoků a hry jeden na jednoho zejména v podání obou amerických guardů. I Opava umí hrát rychle, což ukázala Brnu i Nymburku, ale není to její první opce. V postupném útoku spoléhá na kvalitní organizaci a exekuci pod vedením rozehrávačů, přičemž má vyrovnanou podkošovou i perimetrovou hru a umí těžit i z velmi jednoduchých basketbalových akcí, jakými jsou hoď a běž nebo seběhy do vymezeného území.

V obraně pak bude jejím cílem bleskový návrat proti brejkům seveřanů, které pak bude zřejmě extenzivně lovit do zónových pastí, což už dobře poznali v Nymburce.

Klíčovými postavami budou oba hlavní rozehrávači, tedy děčínský Walton a opavský Šiřina, a nemalou otázkou budou v závěru sezony i fyzické síly. Zejména v šesti až sedmi hrající Děčín může už tíhu play-off cítit víc a bude zajímavé sledovat, zda a jak to na tým bude doléhat.

Vzájemné zápasy v sezoně: 65-63, 80-97, 95-90, 76-93

Kurzy Chance na výhru: 1,73 - 2,34

Absence Opavy: guard Dragoun (dlouhodobé zranění kolena), power forward Kvapil (fraktury v obličeji)

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Opava je zkušený a vyzrálý tým, který je ošlehaný, jak ze zápasů play-off, tak z evropských pohárů. Široká rotace hráčů, zkušenosti, osobnosti na pozici rozehrávačů dělají z Opavy velmi silného a těžkého soupeře, který se dostal ve vrcholící části sezony do vynikající formy. Víme, že budeme čelit skvělé trojkové střelbě, trpělivosti v útoku, různým zónovým obranám s defenzivními pastmi a výbornému útočnému doskoku. Tohle všechno jsou atributy, které zdobí opavský tým a my jim budeme čelit. Potřebujeme ještě doléčit drobné šrámy, lehce potrénovat a co nejsvědomitěji se připravit na první finálový zápas.”

Anthony Walton (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Jsem super nadšený, že jsme finále. Tohle je fakt plnění snu. Tyto zápasy budou nejtvrdší v play-off. Čeká nás těžká Opava - hodně zkušený tým, který ví jak hrát basketbal. Jsou sehraní a dlouho spolu. Pro takový vrchol sezony každý hráč či sportovec trénuje, tvrdě pracuje a těší se na něj. Jsem šťastný i za klub, že můžeme tohle zažívat.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Postupem do finále jsme splnili jeden z našich předsezonních cílů. Děčín je, podobně jako my, podporován velkou fanouškovskou základnou. Určitě bude vyprodáno. Doma se zdá být soupeř neporazitelný. Série je pouze na tři vítězná utkání, což znamená, že každé vítězství je důležitější než v sérii na čtyři vítězství. Pokud chceme dosáhnout úspěchu, musíme bezpodmínečně vyhrát jednou venku a dvakrát doma.”

Jakub Mokráň (pivot BK Opava): „Dosáhli jsme velkého úspěchu postupem do finále. Když už jsme tam, tak chceme úspěch dokončit. Musíme podat soustředěné výkony jako ty vítězné v celém play-off. Děčín zatím ve čtvrtfinále ani v semifinále doma neprohrál. Chceme tuto sérii přerušit a pokračovat v porážení favoritů.”