15.0

#18
19.0

63 faulů, 78 šestek a Opava i potřetí! Děčín dobyla z druhých šancí

Očekávaná třetí repríza posledního ligového finále trvala dvě a čtvrt hodiny, proměnila se ve festival faulů (63), šestek (78), nekonečných diskusí i videoprojekcí a na jejím konci stál i potřetí stejný vítěz - mistrovská Opava (78-81), ač jí nadále chyběl lídr Šiřina (spolu s Kvapilem a Kavanem). Slezané se tak na čele ligy udrželi na stejné bilanci s Nymburkem, naopak Děčín má už jen výhru náskoku před pátým Brnem.

Před napěchovaným děčínským chrámem (1200 fanoušků) se poločas hrálo naprosto vyrovnaně, když domácí 31 z 39 bodů dosáhli zpod koše a šestek, a o čtyři body lepší hosty při 11 minutých trestných hodech sytily trojky (17/7) a druhé šance (12). Ve třetím dějství si Děčín řekl o krátké momentum obratem z 39-46 na 63-56, taženým neúnavnými nájezdníky Matějem Svobodou a Waltonem. Jenže hosté se zpod koše rychle vzchopili a pak už se šlo do koncovky. Už po 34 minutách ale domácí přišli kvůli faulům o prvního pivota Šturanoviče a Opava vstoupila do poslední minuty s vedením 77-80. Walton pak proměnil jen jeden trestný hod, a když poté propásl zpod koše šanci na vyrovnání, Pecháček navýšil vedení Opavy znovu na tři. A protože Walton i Svoboda minuli trojky na prodloužení, které jim hosté nabídli dost lacino, radovala se z loupeže Opava.

Tu napojili Mokráň (15+9 doskoků), Townes (14), Pecháček (11+7 doskoků) a Švandrlík (10). Jejich tým měl víc útočných doskoků (14-23, body z nich 6-22) i trojek (24/5 - 26/9), čímž smázl svých 16 minel z šestek (bilance týmů 40/27 - 38/22). Za Válečníky (bez Cartera a kouče Grepla, jejž zastoupil šéftrenér děčínské mládeže Robert Landa) se dvojciferně prosadili Matěj Svoboda (23), Walton (16+8 doskoků a 8 asistencí), Šturanovič (13+7 doskoků) a Ogundiran (12).

Robert Landa (zaskakující trenér BK ARMEX Děčín): „Připravili jsme se na to, že potřebujeme pokrýt obranný doskok, což se nám nepodařilo, a Opava nás přeskákala. Připravovali jsme se na fyzické, kontaktní utkání, což se potvrdilo. Já nejsem vůbec spokojen s tím, jak hráči řeší vývoj utkání na hřišti, jak řeší své emoce. Kdybychom dali více energie do soustředění se na vlastní výkon, do naší hry, mohli jsme být o ty tři, čtyři body šťastnější. Jinak to byl velice těžký, urputný a kontaktní zápas. Pro rozhodčí to bylo velice těžké na pískání a zápas byl strašně dlouhý a asi ne moc divácky atraktivní. Těch přerušení tam bylo opravdu moc. Co dnes rozhodlo? Za mě jednoznačně body z druhých šancí.”

Petr Czudek (trenér BK Opava):
„Dnes se toho na můj vkus pískalo hodně, mohlo se to víc pustit. Házelo se hodně trestných hodů a délka zápasu se natahovala. Soupeř byl velmi dobře připraven, my také, nebyly žádné výstřelky, žádné provokace. Rozhodčí tam ale hledali věci, které tam prostě nebyly. My jsme se snažili hrát chytře až do konce, ale nakonec vyhrál šťastnější, nikoli lepší. Oba týmy se hrozně trápily na trestných hodech, za to procento by se styděli i žáci.”

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): „Vývoj zápasu byl takový divný. V prvním poločase jsme my i Opava nemohli najít ten správný rytmus a nedařilo se nám něčeho chytnout. Hodně jsme ztráceli na doskoku. O přestávce jsme si to v kabině vytkli, a ve druhé půli jsme to zlepšili. Také jsme začali více běhat, byli jsme agresivnější, měli jsme nějaké zisky a dali jednoduché koše. Tím jsme se dostali zpět do zápasu. Porážky je opravdu škoda, protože dnes se dalo vyhrát. Opava byla k poražení, ale v koncovce byla šťastnější. Dnes bylo utkání přísněji posuzované, bylo hodně faulů a často se kontrolovalo video. Pak tam padaly i nějaké technické chyby, což je škoda, protože jsme chtěli udržet chladné hlavy, ale to se nepovedlo. Tři technické chyby jsou tři šestky a my prohráli o tři body. To bolí.”

Marques Townes (rozehrávač BK Opava): „Jsem spokojený s tím, jak jsme dnešní zápas zvládli. Největší rozdíl mezi námi a Děčínem byl v koncovce v soustředění se na momenty na palubovce. Na utkání jsme se tvrdě připravovali, a to celý týden, takže jsem rád, že jsme zvítězili. Ohledně mého dalšího působení v Opavě už rozhodnutí mám, ale samozřejmě ho nejprve sdělím svým spoluhráčům.”

• podkošová linie

Absence Opavy: rozehrávač Šiřina (poškozené kolenní vazy), power forward Kvapil (po operaci kolena), křídlo Kavan (poškozené vazy kotníku)

První vzájemný zápas této sezony NBL: 91-116, ve Federálním poháru: 93-111

Kurzy Chance na výhru: 1,74 - 2,29

Jasný hit kola se odehraje v burácející děčínské pevnosti, kam poprvé od loňské finálové série míří úřadující mistr. A je jasné, že po dvou žhavých utkáních z první části sezony ve finále Federálního poháru i v Opavě s dvojitým vyloučením lídra Válečníků Waltona bude atmosféra velmi velmi žhavá. Lze očekávat, že zkušený rozehrávač už do třetice udrží nervy na uzdě, ale i tak nejspíš o divoké situace nebude nouze.

Děčín přišel o sérii sedmi výher nečekaně v Kolíně, ale na domácí půdě bude opět hoblovat od prvních minut, aby využil trvajícího zásadního oslabení Slezanů, kteří se po cestě přes celou zmrazenou zemi budou muset rychle rozehřát, aby jim zápas neutekl hned v úvodu. Je možné, že to bude rozlučkový duel pro MVP měsíce Townese, a pokud by tomu tak bylo, americký šikula by se jistě chtěl rozloučit top výkonem a zaplašit tak úsek s už dvěma porážkami z posledních tří zápasů, kdy zejména čerstvá domácí prohra s Beksou s jen 69 body v útoku byla velmi bolestivá.

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Opava přijede s nejzkušenějším kádrem v lize. Pro nás je to vůbec jeden z nejtěžších zápasů, který můžeme v Kooperativa NBL odehrát. Musíme se pokusit vyrovnat Opavě v trpělivosti, jinak nebudeme mít šanci.”

Tadeáš Slowiak (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Myslím si, že se všichni můžeme těšit na skvělou atmosféru. Zápas v Kolíně se nám nevydařil, takže budeme chtít předvést lepší výkon a zakončit základní část výhrou.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Utkání s Děčínem mají vždy velký náboj, letos zejména proto, že jsme se s domácími potkali ve finále minulého ročníku NBL. Musíme se připravit zejména na tvrdou obranu, s kterou slaví Děčínští úspěchy. Po nedobrém výkonu a výsledku proti Pardubicím máme co napravovat. Chceme se dobře naladit před čtvrtfinálovým utkáním Českého poháru proti Nymburku.”

Martin Gniadek (pivot BK Opava): „S Děčínem je to vždy tvrdá práce a nejinak to bude v sobotu. V tomto utkání nejsme favority, ale chceme si spravit chuť po nepovedeném utkání doma s Pardubicemi. Liga je hodně vyrovnaná a každý v ní může porazit každého, proto jedeme do Děčína vyhrát.”