8.0

#24
7.0

Pandy rozhodly na startu. Jsou krok od postupu

V deseti rotující SLUNETA vedena snajprem Maverickem Rowanem ovládla v Pardubicích už úvod čtvrtého utkání čtvrtfinále a odrazila se z něj ke kontrolovanému dalšímu průběhu a hlavně k jisté třetí výhře (80-95), po níž jí už zbývá udělat poslední krok k postupu.

Strojově hrající a hlavně ze všech pozic zakončující Pandy si v prvních minutách do nepříliš agresivní obrany domácích chodili pro často velmi snadné body a Rowan, Nichols a Karlovský po sedmi minutách nastavili trhák 11-21. Po dvou trojkách pak jejich tým vyhrál první čtvrtinu 19-33 s 16 body zpod koše. Naopak domácí se trápili i z vymezeného území a aspoň trochu je tu drželo jen osm šestek.

Ve druhé části hosté navýšili náskok až na 18 bodů, a poločas jim patřil 37-55 s body laviček 0-24, jen dvěma ztrátami a 56procentní úspěšností z pole. Po zmněně stran se domácí v kulise 1152 fanoušků nárazově dostávali blíž, ale maximem byl rozdíl deseti až jedenácti bodů, víc až příliš dobře hrajcící hosté nedovolili.

Vedli je Rowan (20), Martin (17), Autrey (16+8 doskoků a 7 asistencí) a Nichols (15). Ústí (bez Váni) dalo víc trojek (21/7 - 27/10), bodů z brejků (2-14) i laviček (5-34), k tomu téměř neztrácelo (10-4) a mělo tak o 13 střel víc. Z užší rotace domácích (bez Chatmana, Svojanovského) se prosadili Škifič (22, trojky 3/3), Šafarčík (21+9 doskoků), Pekárek (13) a Vyoral (11). Beks dala víc šestek (21-13) a při poměru útočných doskoků (12-13) i bodů z druhých šancí (18-8).

Vanja Miljkovič (trenér BK KVIS Pardubice):
„V první řadě bych chtěl pogratulovat Ústí k vítězství. Celý zápas vedlo a kontrolovalo ho. Po včerejším zápase jsem měl strach, jak na tom budeme s energií, což se projevilo. Co se týče útoku, nemohu být zklamaný, protože 80 bodů je solidní výkon. Bohužel jsme neměli tolik energie v obraně. Nedařilo se nám zastavit rychlou, energickou hru, kterou hosté předváděli. Teď máme dva dny na to, abychom dobře zregenerovali, máme čas, abychom se dobře připravili na středeční utkání. Série pro nás rozhodně nekončí. Pokusíme se vyhrát na ústecké palubovce a vrátit sérii do Pardubic.”

Kamil Švrdlík (pivot BK KVIS Pardubice): „Zápas se mi samozřejmě hodnotí těžko. Včera to vypadalo mnohem lépe. Dneska jsme měli špatný úvod, pustili jsme Ústí do jejich hry. Dávali jednoduché koše, chytli se z dálky a získali náskok, cítili se jako na koni. Snažili jsme se to stáhnout, ale vždycky, když jsme se dostali aspoň trošku blíž, k 10bodové hranici, oni trefili nějakou střelu. Neřekl bych, že jsme měli méně energie, pro oba týmy je to stejné, na to bych se určitě nevymlouval. Zaspali jsme začátek, Ústí se dostalo do pohody a pak se hraje těžko proti jakémukoliv soupeři. Ještě ale nekončíme! Zkusíme v Ústí vyhrát, abychom se v Pardubicích viděli i příští sobotu.”

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Zápas samozřejmě hodnotím pozitivně. Včera jsme dali Pardubicím šanci a věděli jsme, že to dneska bude o hodně těžší. Zase na druhou stranu jsme věděli i to, že jsme v sobotu vůbec nenaplnili náš potenciál. Dneska jsme k tomu přistoupili daleko zodpovědněji, s obrovskou energií. Myslím si, že jsme utkání takticky i mentálně zvládli výborně. Včera jsme prohráli na pardubickou zónu, ale dneska pokaždé, když Pardubice postavily zónovou obranu, dali jsme do ní koš. Jsem hrozně rád, jakým způsobem kluci exekuovali náš plán a hlavně, s jakou energií nastoupili, protože ve finále to v play-off není o nějaké velké taktice, ale o tom, který tým chce víc. Myslím si, že jsme dneska měli i víc energie a byli jsme soudržnější.”

Jan Karlovský (forward SLUNETA Ústí): „Jsme velice rádi, že jsme vyhráli, tohle vítězství jsme potřebovali. Náš plán byl, skočit na ně hned od začátku a tavit je celou dobu na těch nepříjemných 10 až 15 bodech. Domácí se nemohli přiblížit, a když se přiblížili, zase jsme odskočili, takže super vítězství a jedeme dál. Je to 3-1, série se přesouvá do Ústí, tam to chceme ukončit a před domácími fanoušky to pořádně oslavit. Ve středu všechny zvu.”

Odehrané zápasy série: 64-84, 68-78, 78-72

Absence Pardubic: forward Chatman (po operaci kolena), guard Svojanovský (zranění ruky)

Absence Ústí: křídlo Váňa (po operaci achilovky)

Kurzy Chance na výhru: 2,39 - 1,69

Obratové sobotní vítězství by Beksu mohlo z psychologického pohledu hodně nakopnout, a to díky několika faktorům. Dosáhla jej v oslabení už bez forwarda Chatmana, velkolepě se jí (21 body) vrátil ze zranění střelecký lídr Šafarčík, otočila průběh v poslední čtvrtině a zvládla i koncovku, pod deseti body udržela ligového top skórera Nicholse a navíc vládla produkcí zpod koše a na doskoku. Pokud tohle dokáže ve větší míře zopakovat, budou to mít Pandy hodně těžké. Otázkou však je, co čtvrtý zápas v šesti dnech v play-off intenzitě udělá s užší rotací týmu.

V ústeckém táboře lze očekávat, že podruhé za sebou nezůstane tak tichý lídr Nichols, který hře týmu musí udávat tón. Jeho celek by měl těžit z o něco širší rotace, ale zabrat musí na doskoku a také nepouštět domácí celek k tolika zakončením zpod koše.

Vanja Miljkovič (trenér BK KVIS Pardubice): „Hodně důležitá pro nás bude kvalitní regenerace, protože máme vinou zranění a dalších problémů užší rotaci. V nedělním utkání budeme chtít po hráčích, kteří třeba v sobotu neodehráli vyšší minutáž, aby ukázali své kvality, protože zřejmě dostanou více minut. Pevně věřím, že první výhra v sérii nám hodně mentálně pomůže, protože jsme si dokázali, že Ústí můžeme porazit. Soupeř hlásil, že chce v Pardubicích sérii o víkendu ukončit, ale teď už je jasné, že tahle série v neděli neskončí! My si teď musíme jít za vyrovnáním. Potřeba k tomu bude stejná bojovnost jako v sobotu. Ukázali jsme, jak můžeme hrát, jak musíme bojovat. Chceme být i dál dominantní na doskoku, což nejenže dodává týmu druhé šance, ale zároveň to ukazuje soupeři, že pořád máme energii a touhu! Myslím, že první výhrou v sérii jsme nalomili vítěznou mentalitu SLUNETY a naopak, naši hráči vědí, že když se budou rvát minimálně tak jako ve třetím utkání, máme velkou šanci získat druhý bod.”

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK KVIS Pardubice): „V sobotním zápase jsme se dostali z minus 12 bodů ve třetí čtvrtině až k vítězství. Utkání jsme otočili dobrou obranou, v útoku jsme si dokázali lépe posouvat míč a lépe vyhodnocovat určité situace. V neděli je ale nový zápas, na který se musíme připravit ještě lépe. Přenést si do něj musíme bojovnost a kvalitní obranu z druhého poločasu. Ústí je útočně laděný tým, ale v obraně má své mezery a když si budeme dobře posouvat míč, jsou k poražení. Očekávám, že hosté do toho budou šlapat ještě víc, ale to samé i my! Hrajeme doma a chceme tady srovnat sérii na 2-2.”

Jan Gabriel (guard SLUNETA Ústí): „Myslím si, že výsledek třetího utkání pro celou sérii neznamená vůbec nic zásadního. Očividně bude dlouhá. Pardubice poprvé vyhrály, ale myslím, že v neděli vyhrajeme my a pojedeme to domů ukončit.”