USK Praha
13

USK Praha

Sovy na Dašické vystoupily z temnoty! Dramatizují boj o pozici 7

USK se plně spolehl na to, že venkovní specialisté z Pardubic doma nejsou poslední dobou příliš obezřetní a po 11 porážkách v řadě se dočkal také jedné radosti. Nečekaný triumf na Dašické (70-83) znamená, že Sovy si nejspíš řekly o sedmé místo, neboť 13. výhrou dorovnaly Kolín, který čekají ještě veletěžké zápasy v Nymburce a Ústí, a Pražanům tak při lepších vzájemných duelech nakonec nemusí vadit ani případná domácí prohra s Opavou.

Pro Beksu se kolo před koncem při manku jedné výhry na páté Brno zdá být už jasná šestá pozice, neboť poslední utkání ji čeká v Nymburce, který do play-off nebude chtít jít s pachutí domácí porážky.

Sovy v Pardubicích získaly pod vedením skvělého Samoury mírné vedení už v první čtvrtině, a to hodně díky loupežím a útočným doskokům. Šafarčík ale hůře doskakující KVIS dostal do půle na vyrovnaný stav, který se ovšem od startu třetí čtvrtiny rychle změnil. Hosté tu zejména díky zásahům nového křídla Waltera Williamse odskočili až na 14 bodů, když navíc domácí lavičku musel opustit vyloučený kouč Miljkovič. A jakmile se Sovám v posledním dějství rozstřílel i rozehrávač Vyroubal, nedostaly už Pardubice šanci se vrátit.

USK (bez Bátovského) se opřel o Samouru (27+11 doskoků, TH 12/11), Williamse (18) a Vyroubala (11). Lepší byl z trojek (21/3 - 21/7) i na doskoku (31-48, útočné 5-15, body z nich 3-16) a měl také o 12 střel víc. Domácí tým (bez Vyorala, Marshalla) sytili Šafarčík (18), Švrdlík (15) a Burda (11).

Karolis Abramavičius (asistent BK KVIS Pardubice): „Po dnešním utkání mám dvě hlavní myšlenky. První je ta, že přestože jsem viděl naše hráče bojovat, a ve druhém poločase ještě víc než v tom prvním, tak hráči USK zkrátka bojovali víc. Byli energičtější, dravější, fyzičtější, v čemž jsme se jim nedokázali vyrovnat. Hosté si také hodně pomohli útočnými doskoky, z druhých šancí skórovali spoustu bodů, což byl jeden z dalších rozhodujících faktorů. Mou druhou myšlenkou je, že nerozumím tomu, proč rozhodčí udělili trenérovi Miljkovićovi rovnou diskvalifikující chybu. Nemůžeme se na to vymlouvat, musíme hrát lépe, ale i rozhodčí by se měli podívat na dnešní utkání a zamyslet se nad tím, proč hlavní trenér nedostal technickou chybu, ale rovnou diskvalifikující.”

Matěj Burda (rozehrávač BK KVIS Pardubice):
„Těžko se mi to hodnotí. Dali jsme doma 70 bodů a dostali 83... Tahle prohra nás hodně mrzí. Ještě bojujeme o 5. místo a chceme jít do play-off s vítězným pocitem, což se nám bohužel pořád nevede. Máme ještě jeden zápas, abychom to napravili - sice proti Nymburku, ale nebudeme věšet hlavy. O naší porážce rozhodlo to, že jsme v prvním poločase nezastavili rychlý protiútok soupeře a nepohlídali jsme si obranný doskok, to byly, myslím, dva hlavní aspekty. Ve druhém poločase už se to tak nějak hrnulo. Musíme na tenhle zápas zapomenout a jít dál.”

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „Pro nás skončila jedna velmi dlouhá černá série, nevyhráli jsme přes 40 dní, takže jsme určitě rádi za vítězství. V Pardubicích se nikdy nehraje snadno. Je potřeba říct, že domácí hráli velmi dobře. Dávám jim pochvalu, v situaci, ve které byli, měli k dispozici jen 9 hráčů, trenéři to velmi dobře zvládli. My jsme už poslední dvě kola hráli mnohem líp, ale dneska jsme konečně byli konzistentní 40 minut. Díky tomu, že jsme dali venku 83 bodů, tak jsme vyhráli.”

Patrick Samoura (guard USK Praha): „Úžasný zápas! Vyhráli jsme po 43 dnech, což nám říkal i trenér, takže je to úžasný pocit. Hráli jsme týmově, disciplinovaně, měli jsme energii, což nám zařídilo vítězství. V poslední čtvrtině jsme měli nějaké volné pozice a ty jsme proměnili. Domácí si mysleli, že „Vyrec” (Vyroubal) neumí střílet, ale on dává, což ukázal, takže nechápu, co lidi dělají. Prostě to byly volné pozice, vzali jsme je a dali jsme to.”

• druhá obrana ligy

Absence Pardubic: rozehrávač Vyoral, pivot Marshall (oba zranění)

Absence USK: guard Bátovský (zranění)

Vzájemné zápasy v sezoně: 71-86, 79-75 PP, 73-54

Kurzy Chance na výhru: 1,20 - 5,13

Beksa doma padla čtyřikrát za šest posledních utkání a tak trochu tím zahodila spoustu těžce vydřených výher zvenku. Stále má šanci v souboji s Brnem uchvátit pátou pozici, na čtvrtou Děčína to už bude při manku dvou výher i přes lepší vzájemné zápasy složité, neboť na závěr tým čeká duel v Nymburce.

Osmé Sovy, které mají manko jedné výhry na Kolín, se sice při 17 porážkách z 19 posledních utkání zdají jako snadný úlovek, ale v minulém kole doma vedly dvojciferně nad Děčínem a samy se neporazí, zejména po posílení o amerického křídelníka Williamse.

Vanja Miljkovič (kouč BK KVIS Pardubice): „Proti USK jsme nedávno odehráli velmi vydařené utkání, ale před několika dny podepsali nového rozehrávače, který určitě dodá celému týmu nový impuls. Velkou předností našeho soupeře je bojovnost a nasazení, což zdobilo i nás během nedávné šestizápasové vítězné šňůry. V posledních nevydařených utkáních jsme to trošku ztratili a musíme se soustředit na to, abychom se k tomu vrátili, stejně jako k týmové hře. Naše pozice před play-off stále není jistá, stále hrajeme o 4. až 6. místo a tuhle výhru bychom opravdu moc potřebovali. Zároveň se chceme koncentrovat i na zlepšení naší hry.”

Kamil Švrdlík (power forward BK KVIS Pardubice): „Hned po zápase v Ústí jsme si v šatně řekli, že domácí utkání s USK je pro nás jako zápas play-off! Kdybychom totiž šli do play-off po několika porážkách v řadě, těžko by se tenhle kurz na startu čtvrtfinále otáčel. Pro naši hlavu a sebevědomí je tedy velice důležité tento zápas zvládnout a vyhrát. USK sice změnil nějaké hráče, ale koncept hry, která je založena na velké agresivitě, zůstává stále stejný. Klíčovým faktorem bude, abychom se soupeři vyrovnali v nasazení. V poslední době také máme problém dát nějaké jednodušší koše, které přicházejí z dobré obrany. Být schopni ubránit a následně si pomoct snazším košem z přechodové fáze, to je něco, co potřebujeme zlepšit. A ještě bych zmínil doskok. V předcházejících vzájemných utkáních jsme USK byli schopni přeskákat, což nám pomohlo k vítězstvím, důležité to tedy bude i tentokrát.”

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „Z posledního vzájemného utkání u nich jsme si odvezli smolnou prohru v prodloužení, kterou máme dosud v paměti. Pokud chceme pomýšlet na výhru, potřebujeme konzistentní výkon po celou dobu utkání. Musíme hrát odvážně a černou sérii proher konečně zlomit!”

Atrakce utkání: vystoupení cheerleaders PM Stars Pardubice a Taneční školy SelectDance, divácká soutěž o voucher v hodnotě 1000 korun na nákup v prodejně Intersport.