Vyhledávaní

Hru mistra s ohněm Opava nevyužila. Protože Eugene

ECHO PŘEDEHRY 13. KOLA Festival tuctu bolestivých a namnoze lajdáckých ztát obhájce trofeje ve druhé půli vyrobil z druhé letošní reprízy posledního finále nečekané drama, v němž opavský vicemistr mohl doma uloupit vzhledem k okolnostem až senzační triumf, neboť mu chybělo důležité trio Šiřina, Zbránek, Dragoun. Hosté z Nymburka však v závěru měli na maximum rozžhaveného dirigenta Eugena Lawrence, který za poslední 4 minuty nasypal do koše soupeře 11 bodů, přidal 1 asistenci a byl tak či onak u všech šesti posledních tref svého týmu. Zachránil tak v duelu dvou účastníků Ligy mistrů favoritovi výhru 79-81. Zajímavostí je, že jeho celek házel za celou čtvrtou čtvrtinu jediný trestný hod.

S Hrubanem i posilou najíždí mistr na Opavu

PREVIEW PŘEDEHRY 13. KOLA Jako první po reprezentační pauze šlápnou v lize do pedálů opavští vicemistři a nymburští mistři, kteří se ve čtvrtek od 18 hodin na palubovce Slezanů utkají v předehře 13. kola. Domácí však do reprízy posledního finále půjdou oslabení hned o trojici důležitých hráčů - o guarda Dragouna (kotník), forwarda Zbránka (zlomený palec na noze) a rozehrávače Šiřinu (z kvalifikačního okna si odnesl virózu). Naopak hosté by už mohli mít k dispozici křídelníka Hrubana, který si poranil kotník v necelý týden starém zápase národního týmu s Francií. A aby toho na Opavu nebylo málo, mistr si čerstvě pořídil i nového amerického rozehrávače, 26letého 183 vysokého Glenna Coseyho, v minulé sezoně 9. střelce polské ligy v dresu Toruně.

Leoš Mareš, urolog a Bohačík zvědavý na gauč

UDÁLOST Jan Veselý v roce 2012, po své první sezoně v NBA. Tomáš Satoranský letos v květnu, po své druhé sezoně v NBA. A už pár měsíců nato – Jaromír Bohačík, po svém hvězdném roce v dresu národního týmu, jejž jako jeden z klíčových mužů díky historickému postupu na světový šampionát posunul do českého sportovního Pantheonu. A co že všechny zmíněné reprezentanty spojuje? Účast v Show Jana Krause na televizi Prima. Šestadvacetiletý křídelník národního týmu a Nymburka Jaromír Bohačík bude však prvním mimo rajón NBA a také prvním, který v době natáčení bude hráčem Kooperativa NBL.

Nevšímejte si rozskoků a víc tlačící Francouzi

S TOMÁŠEM VYORALEM A MARTINEM PETERKOU V čem spočíval hlavní rozdíl mezi týmy v moskevském kvalifikačním duelu Rusů s Čechy? Rozehrávač Tomáš Vyoral měl po zápase jasno. „Hlavní bylo, že jsme soupeře nechali dostat se do tempa. Na začátku to od nás nebylo špatné, včetně obrany, i když tam domácí nějaké volné střely měli. Tehdy je ještě míjeli, ale pak už je proměňovali, dostali se do tempa, my jsme už neubránili skoro nic a pak bylo těžké zastavovat ruské hráče, kteří mají spoustu zkušeností z Euroligy nebo Eurocupu. A my sami jsme se později v útoku už trápili,“ provedl zevrubnou analýzu dirigent lvů.

Naděje trvala jednu čtvrtinu. Čněl Bohačík

ECHO 10. DUELU SVĚTOVÉ KVALIFIKACE Jen čtvrtinu, vyhranou díky hře pod koš a produkci Peterky s Bohačíkem 14-16, trvaly naděje lvů na vyrovnanější průběh desáté bitvy světové kvalifikace v moskevské Chimki Areně. V úvodu Čechům pomáhalo, že se ještě domácí Rusové nemohli zaměřit ani z otevřených pozic a aktivně neatakovali útočný doskok, jakmile ale na začátku druhé čtvrtiny přišel do hry nový muž ruské sborné, atleticky disponovaný power forward Bolomboy, a jeho kolegové začali proměňovat trojku za trojkou, stal se zápas jednoznačnou záležitostí Rusů. Ti ve druhé čtvrtině proměnili 6 trojek a v poločase díky bilanci 18/8 vedli při pouhých 2 ztrátách 44-28. Po třetí části, kdy lvi čekali osm minut na první koš ze hry, se Rusové dostali už na trojkovou bilanci 28/12 a skore narostlo na 65-39. Pak se při různých rotacích české sestavy, která v obraně i útoku výrazně zaostávala v rychlosti, rozohnil až Jaromír Bohačík, který sázel trojku za trojkou (celkem 10/6) a 16 body v poslední části se nejen dostal na svých 26 bodů, ale srazil manko na konečných 81-61.

Jen doufám, že dojde i na popcorn

S PAVLEM PUMPRLOU Národní forward a kapitán Pavel Pumprla je jedním ze tří lvů, vedle Martina Kříže a Lukáše Palyzy, kteří už někdy nastoupili na prknech moskevské arény Chimki, ve které má být v pondělí od 17:30 (českého času, vysílá ČT Sport) díky nějakým třem a půl tisícovkám fanoušků domácí sborné pořádně rušno.

Lvi bez Hrubana. Czudek: Musíme hrát na hladovost

S ASISTENTEM LVŮ PETREM CZUDKEM Bez tahouna ofenzivy i důležitého článku defenzivy Vojtěcha Hrubana se bude muset v pondělním duelu světové kvalifikace v Moskvě (17:30, vysílá ČT Sport) obejít česká reprezentace. V sestavě forwarda, který si odnesl zranění kotníku z pátečního zápasu s Francií, nahradí dosud třináctý muž Ondřej Sehnal, rozehrávač USK Praha, který se tak možná v aktivní roli dočká reprezentační premiéry mezi dospělými.

Po zápase mi to pořád šrotovalo hlavou

SE LVÍM DEBUTANTEM ŠIMONEM PURŠLEM Kdybyste snili o nejlepší variantě prvního koše v dresu národního týmu a řekněme, že byste hned nemysleli na „buzzer beater“, asi byste chtěli zvládnout něco takového jako on. Šimon Puršl v první půli na sto procent zužitkoval mistrný průnik Pavla Pumprly se shozem pod obruč, kde už stál zcela sám. A nekompromisně zarval míč do koše, za burácení pěti a půl tisíce fanoušků v pardubické aréně. Celé to mělo jen jedinou chybu – 21letý svitavský Tur si na konci kvalifikačního duelu s Francií nemohl užít i vítěznou radost. Přesto za sebou měl poslední listopadový večer roku 2018 zážitek, na který nikdy nezapomene.

Sólo pro Hrubana a koncovka zmaru

ECHO 9. DUELU SVĚTOVÉ KVALIFIKACE Opět to byl jeho duel, od samého začátku. Křídelník Vojtěch Hruban už na dopoledním předzápasovém tréninku směroval střely do obruče s až neuvěřitelnou lehkostí a v naprosto identické fazoně vstoupil i do očekávané bitvy s Francií, jež ukončila první polovinu druhé fáze světové kvalifikace. Forward Nymburka rozjel zápas skvělým způsobem, když 15 body za prvních 15 minut držel svůj tým ve hře prakticky sám, a to na remízové hladině 31-31. Pak ale schytal nečekanou „ránu na solar“, jíž ve třetí čtvrtině paradoxně „vyvrcholila“ jeho nejhvězdnější sekvence zápasu.

Vždy jsem rád přihrával. Jen Péťa pořád prská

S ROZEHRÁVAČEM JAROMÍREM BOHAČÍKEM Ronen Ginzburg je do značné míry intuitivní trenér, který dělá často navenek překvapivá rozhodnutí, nezřídka i během samotných zápasů. Leckdy jimi zaskočí i samotné hráče a ti tak musí být stále ve střehu. Jeden jeho tah se ale v probíhající světové kvalifikaci opakuje stále častěji a zejména jeden lev už tak nemůže být vyveden z míry. Jmenuje se Jaromír Bohačík, původní profesí křídelník, který se za poslední rok stal nejen trumfovým esem střelecké divize Čechů, ale také stále důležitějším záskokem na rozehře, tedy na klíčové pozici každého celku. Jak k tomu došlo?