23.0

#44
15.0

Probuzení Austina Emersona

Sluneta dostala před koncem roku tu nejlepší zprávu sezony. Po 21. kole se o jedinou výhru zavěsila za osmý USK a tedy za místo zaručující play-off. Měrou vrchovatou se o to zasloužil dosud nevýrazný křídelník Austin Emerson, který se svou validitou 31 (22 bodů, 6 asistencí, 6 doskoků) stal Mužem kola a také MVP utkání, když střelecky i validitou ztrojnásobil čísla ze svého dosud nejlepšího utkání sezony. K tomu přidejte Doskakovače kola Pecku (15+15 bodů) a vypadne vám pandí vítězství 68-81 u Vajgaru, kde se ještě víc prohloubila mizérie Lions, nadále se vznášejících nad posledním Brnem o pouhé dvě výhry.

A jak Severočeši přežili 20 útočných doskoků domácích, jejich 80 střel z pole, převahu ve dvojkách 19-15 i 17 vlastních ztrát? Inu tak, že z 30 pokusů trefili 14 trojek (domácí 33/6). Emerson i Kendrid (19 bodů) měli bilanci 7/4, 11bodový Votroubek 5/3 a hlavně toto trio spolu s Peckou zaretušovalo tentokrát z oblouku míjejícího Barhama (7/1) a stejně tak i 9 minut bez bodu Abercrombieho nebo jen 6 minut Čarneckého. Pandy tak zápas odehrály prakticky v šesti. Za jen 31procentně střílející domácí se výrazněji prosadil pouze 23bodový Nofflet.

Slunetu v první čtvrtině (28-19) zachytil hned 12 body Kendrid, ve druhé ji přitáhl ještě blíž Emerson (39-36) a ve třetí (s dalšími 10 body Emersona) už se 4 trojkami vyhoupla do trháku 50-60. Domácí, kteří v této části spáchali 8 ztrát, už pak cestu do zápasu nenalezli. Za poslední 3 čtvrtiny stihli v kulise 850 fanoušků pouhých 40 bodů.

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): "Nevím, co si o tom mám myslet. Jsem hodně zklamaný a jsem zklamaný z výkonu, kterým jsme se dnes prezentovali. První čtvrtina vcelku slušná, když jsme hráli do osobní obrany, měli jsme navrch. Jakmile postavil soupeř zónu, tak se zhroutil svět – byli jsme naprosto bezradní, někteří hráči nevěděli, která bije. Nehráli jsme vůbec nic. Porazili jsme se sami, když už jsme měli volné střely, tak v domácí hale nejsme schopni je proměnit. Pak to sklouzlo k tomu, že každý viděl jen trojkové  střely. Ústí dávalo trojky a my to chtěli okamžitě vracet. Místo toho, abychom hráli trpělivě do koše. Ústí hrálo chytře, nikam nespěchalo, hrálo precizně a z toho mu vznikaly volné střely, které dalo. My jsme byli nedočkaví, chtěli jsme vše vracet a bohužel jsme neměli střelecký den. Měli jsme hodně útočných doskoků, ale hodně jsme jich taky zapařili. Místo toho, abychom zkušeně s míčem dopadli na zem, tak ho tam pinkáme, předháníme se v zahazování tutových šancí."

Martin Stavěl (asistent Sluneta Ústí): "Pro nás je každá výhra cenná a venkovní dvojnásob. Je to naše druhá výhra venku. Náš vstup nebyl dobrý, dostali jsme 28 bodů za čtvrtinu, což je šílené. Vypadalo to, že uvidíme typický zápas mezi těmito týmy, tedy 80, 90 bodů. Naštěstí se to nestalo. Začali jsme od druhé čtvrtiny lépe bránit. Na druhou stranu soupeř neproměnil během druhé a třetí čtvrtiny několik jasných příležitostí. My jsme naopak měli střelecký den, dali jsme 14 trojek s výbornou úspěšností. Dokázali jsme si najít a vytvořit pozice. Když jsme hráli jednoduše, koše jsme dali, když jsme vymýšleli, tak jsme se dostávali do problémů. Trápil nás útočný doskok soupeře – je s podivem, že když má soupeř 20 útočných doskoků, tak zápas vyhrajeme o 13 bodů. Tohle nás trápí od začátku sezony, hráče jsem na to upozorňoval a musíme na tom zapracovat."

Vzájemný zápas: 0-1

Duel dvou prakticky kompletních týmů (jen Lions jsou bez Faita) ze spodního patra ligy může hosty přiblížit už na výhru od šestého místa. Sluneta i bez velkých příspěvků čtyř z pěti zahraničních akvizic zvedá svou formu, výtečně nyní střílí trojky (poslední dva zápasy dokonce 52 procent), ale potřebuje se také mnohem víc dostat na trestnou linii a tady by měly být znát fyzické dispozice dosud matného Abercrombieho.

I Lions to poslední utkání pálí za 3, ale tým by potřeboval vylepšit i dvojky a také zvednout svá čísla na doskoku, pro nějž má vhodné a schopné hráče. Pro Jihočechy je kvůli přiblížení se k play-off nutností tento zápas zvládnout.

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): "Čeká nás velice obtížný zápas. Ústí předvedlo výborný výkon s Děčínem a jistě pomýšlí na výhru, my chceme však také uspět. Jde o zápas sousedů v tabulce a podobných celků. Je otázkou, který z týmu se lépe vyrovná s vánoční pauzou, a naladí na úterý formu. Věřím, že lépe na tom bude náš tým."

Vladimír Hejl (forward Sluneta Ústí): "Porážka z derby hodně bolela, ale když odzněly emoce, tak jsem na hráčích viděl chuť do dalších bojů a věřím, že v utkání v Jindřichově Hradci to ukážeme. Tato sezona pro nás nezačala dobře, ale jak je vidět, náš herní projev je stále lepší a lepší a my rozhodně nic nevzdáváme a budeme bojovat, takže prvním krokem je dobře zakončit rok 2015 a dobře vkročit do další fáze soutěže. Očekávám vyrovnané a bojovné utkání, které nakonec rozhodneme v náš prospěch."