31

15
13

Lions rozstříleli Prostějov

Lions potvrdili domácí formu, když rozstříleli Orly hlavně ve třetí čtvrtině a zvítězili 101-88. V divokém zápase nejprve kralovali domácí, kteří ovládli první čtvrtinu a měli dvouciferný náskok. Poté však nepochopitelně přestali bránit a ve druhé desetiminutovce inkasovali 36 bodů. To poločasové skore prakticky srovnalo. Třetí čtvrtina však přinesla další a tentokrát už definitivní zlom, když ji domácí ovládli 28-9 a o téměř dvacetibodový náskok už nepřišli, ani když inkasovali 29 bodů v poslední čtvrtině.

Zápas plný dobré střelby vyhráli domácí hlavně díky skvělým dvojkám, lepším trestným hodům a skvělému doskakování. Nejlepším z pěti dvouciferných střelců domácích byl veterán Zuzák s 21 body, devatenáct přidal Brooks a 18 Šoula. Orli se opírali tradičně o Simmonse, Fitzpatricka a Jacobse, kteří dali osmnáct, sedmnáct a třináct bodů.

Zbyněk Choleva (kouč Orli Prostějov): „My jsme se drželi v zápase první půlku, ale dostali jsme hrozně moc bodů. Dali jsme 50, domácí 49 a to už se vyvíjelo něco špatně, protože Hradec byl ještě doma, umí trestat v útoku a šlo jenom o čas, kdy se bude cítit trochu lépe a tak se stalo ve 3. čtvrtině, kde se nám vyfauloval Marek Sehnal. My jsme „zapařili“ pět šest bodů zpod koše a pak se to s námi vezlo, takže 3. čtvrtina se nám vůbec nepovedla. Dostali jsme spoustu bodů a přestali jsme být produktivní. Pak nám v útoku taky došly síly a už nebyl vlastně skoro nikdo, kdo by mohl střílet.“

Lukáš Stegbauer (power forward Lions Jindřichův Hradec): „Zápas byl důležitý pro oba týmy. Bylo to jako na houpačce. Chvilku se nám dařilo, odskočili jsme na 12 bodů, pak Prostějov zabral, my jsme nevěděli, co dělat. Od šesté minuty 3. čtvrtiny jsme se ale vrátili k tomu, co máme dělat. K naší hře. Měli jsme štěstí, že jsme vyhráli a jedeme dál.“

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): „Jsem velice rád, že jsme tento zápas zvládli. Očekával jsem těžký boj a to se splnilo. Prostějov podle mě nemá horší tým než my, jen trpí jistou nesouhrou, ale to se zlepšuje a je nepříjemný pro každého soupeře a musím říct, že je tam obrovský kus práce, co Zbyněk udělal. Není jednoduché hrát tyto zápasy s Prostějovem. Někdo může říct, že to s ním máme 5-0, ale za tím stojí obrovské úsilí a já jsem šťastný, že se nám letos proti Prostějovu daří a že jsme ty zápasy zvládli. Důkazem toho byla dnešní první čtvrtina, tam jsme hráli, jak bychom si představovali. Nedostali jsme tolik bodů, ale ve druhé čtvrtině Prostějov naplno ukázal svoji sílu. Samozřejmě byl tam veliký pokles v naší obranné práci, možná pod vlivem toho, že si hráči řekli: „Teď to půjde samo a Prostějov se porazí sám.“ Ve třetí čtvrtině to s námi vůbec nevypadalo dobře. Prostějova bylo plné hřiště, vedl a tam to zase šlo na morálku hráčů a já bych jim za to chtěl hrozně poděkovat. To nebyla lehká situace a už poněkolikáté jsme ukázali, že z těchto situací se umíme dostat. Ovšem že nám hodně pomohlo vyfaulování Marka Sehnala. Poté jsme se dostali do jakési extáze v obraně a to my potřebujeme. Hráči pak byli schopni čehokoli, ale vždycky musíme dojít na nějaké dno a pak si teprve uvědomíme tu důležitost posledních minut. To se stalo, získali jsme nějaký náskok a musím říct, že ani v té chvíli Prostějov nepřestal bojovat. Osobně jsem byl klidný až nějakou minutu a půl před koncem.“

10 21 31 1 15 9 13 21 24 0 76 88

Absence Prostějova: rozehrávač Dikas (po neúspěšném testování se vrátil domů do USA), naopak je možné, že již nastoupí uzdravený křídelník Dyck.

Pro Orly je už teď každý zápas klíčový, aby se mohli vyhnout baráži, a výjimkou nebude ani duel na hřišti Lions. Ti jsou doma velmi silní a příliš často tam neprohrávají, proto čeká Prostějov proti ofenzivní mašině Lions velmi těžký úkol.

Jihočeši ovládli všechny čtyři dosavadní vzájemné zápasy. V základní části z toho byly dvě velmi jasné výhry, v nadstavbové skupině A2 už byly zápasy těsnější a Orli měli dlouho šanci na slušný výsledek.

Jiří Šoula (guard Lions Jindřichův Hradec): „Do utkání s Prostějovem bych chtěl vstoupit tak, abych byl koncentrovaný na celý zápas, jelikož jde o veledůležité utkání v play-out. Pro mě je to zápas, ve kterém můžeme zvýšit náskok jak nad Prostějovem, tak nad Brnem. Rozhodně to nebude jednoduchý zápas jak pro nás, tak pro Orly, protože oba týmy vědí, o co se hraje. A proto budu rád, když nás přijde podpořit co nejvíc fanoušků.“

Michal Müller (mluvčí Orli Prostějov): „Do zápasu půjdeme s plným nasazením, protože chceme rozehrát play-out co nejlépe. Jindřichův Hradec je sice tým, který nám letos vůbec nesedí a vždy dokáže najít rozdílového hráče. Nechceme se ale dívat na minulou nelichotivou bilanci. Recept je jasný - vůle po vítězství, kolektivní výkon v obraně i v útoku a hlavně nezmatkovat a omezit tak ztráty, které nás stahují dolů. Snad konečně přijde i střelecká pohoda, která je k vítězství nezbytná.“