11.0

#1
5.0

Hanesův velký večer i hra s ohněm

Jen zazněla poslední siréna, ihned si vzal míč a zamířil s ním na trestnou linii. Vystřelil a proměnil. Nevěřícně zakroutil hlavou a teprve pak se zařadil na konec fronty svých spoluhráčů, zdravících se s poraženými hosty. Nový ústecký rozehrávač Derek Hanes byl po 39 minut utkání 5. kola ústředním hrdinou domácích, když zaznamenal 26 bodů a neminul z čáry trestného hodu (6-6). Pak mu však basketbalový bůh uchystal velkou dodatečnou zkoušku.

Za stavu 75-72 byl Američanovi odpískán nesportovní faul. Jeho hradecká oběť Pavol Lošonský proměnil jen jeden trestný hod, ale v následném útoku byl faulován znovu a tentokrát už neminul a Královští sokoli srovnali.

Hanes vzal za nerozhodného stavu zápas znovu do svých rukou. Získal faul od Barače, ale proměnil jen jednu šestku. Hradec tak měl necelých 20 sekund do konce šanci na obrat. Jenže někdejší top skórer NBL Peter Sedmák svou trojku nedohodil. A jeho tým už musel faulovat. Shodou okolností byl na trestnou čáru opět poslán Hanes. A minul oba pokusy! Hradec tak dostal v doznívajících sekundách ještě jednu šanci. Avšak i další Sedmákova trojka byla příliš krátká a SLUNETA tak z thrilleru urvala svou třetí výhru sezony (76-75).

I přes několikabodové vedení hostů po většinu času byl zápas velmi vyrovnaný. Domácí (z důvodu střevních potíží bez rozehrávače Šotnara a křídla Davida) se zejména do půle trápili z trojek, když se netrefili ani jednou. Hosty, poprvé hrající s křídlem Baračem, v první dvacetiminutovce vedlo shodně 12bodové duo Lošonský – Halada.

Čtyři minuty do konce se domácí dostali až do 8bodového vedení (73-65), ale Barač se Sedmákem hosty vrátili do hry a pak už se šlo do války nervů.

Pandí lídr Derek Hanes svých 27 bodů (+7f+ za 37:32) shromáždil bez jediné trefené trojky, daleko za ním byli Autrey (14+11 doskoků a 5 asistencí) a Svejcar (12). U hostů hráli prim neomylný Halada (21, z pole 9/9 za 18 minut) s Lošonským (19+14 doskoků). Hradec dominoval zpod koše (36-54) a dal i o jednu trojku víc, navíc měl dvojnásobný počet asistencí. Ústí patřily především trestné hody (20/14 – 8/4).

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli Hradec Králové): „Jsem zklamaný, protože z průběhu to vypadalo, že bychom si mohli odvézt výhru, bohužel jsme na konci udělali nějaká špatná rozhodnutí. Byly tam i chyby, ale podle mě rozhodlo jen štěstí.“

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „V první polovině jsme udělali strašně moc základních školáckých chyb na obranné polovině. Hradec nehrál nic jiného, než na co jsme se připravovali a věděli o tom. Nedařila se nám agresivita ve cloně na míč a Stamenkovič to trestal. V útoku jsme špatně řešili pohyb míče, hráli jsme jeden proti pěti a můžeme být rádi, že jsme do šaten odcházeli jen s tříbodovým mankem. Ve druhé půli jsme se v útoku trochu zlepšili, našli jsme klíč k obraně hostů, z čehož profitoval Derek Hanes. Ke konci to ale byl opět boj a přiznám se, že při poslední střele Sedmáka jsem měl „deja vu“ ze zápasu s Opavou. Vyhrál šťastnější tým, ale jsem za to rád.“

Filip Halada (křídlo Královští sokoli Hradec Králové): „Byl to krásný zápas, atraktivní pro diváky a dobrý pro basketbal jako takový. Hrálo se vyrovnané utkání, které nakonec se štěstím vyhráli domácí. My jsme hráli agresivní basketbal, do druhé půle jsme ale nevstoupili tak, jak jsme chtěli. Přesto jsme dokázali náskok Ústí stáhnout, aby rozhodla koncovka, v níž podle mě vyhrál šťastnější tým.“

Jan Karlovský (power forward SLUNETA Ústí): „Chyběli nám dva hráči ze základní rotace, takže jsme rádi, že se nám i tak povedlo vyhrát. Moc nám to nešlo v obraně, věděli jsme, že Stamenkovič je mozek týmu a bude to rozdávat, ale moc se nám nedařilo to bránit. Pak naštěstí začal úřadovat Derek Hanes a nebylo o čem mluvit.“

Absence Hradce: možná nadále křídlo Barač

Pandy si musí ještě nyní „drbat hlavu“ za to, jak zpackaly poslední duel na Folimance, kde zejména po zranění hlavního pivota USK Macury v závěru poločasu se jim skýtala šance, již při zkušenosti svého kádru jednoznačně měly využít. Podlehly však energii sovích mladíků a nyní je před nimi další papírová povinnost – v neděli doma složit Královské sokoly.

Ti začali nadějnou výhrou v Ostravě, ale doma s oslabeným Děčínem a poté na USK ji už nepotvrdili, když jim stále chybí důležité srbské křídlo Barač. Hradec začal sezonu solidní obranou (78), ale zatím jej neprověřila žádná větší ofenzivní mocnost. Minimálně do návratu Barače celek také nebude pořádat žádné ofenzivní festivaly, což zatím naznačuje jeho 73 bodů ruku v ruce s 18 ztrátami na utkání, kdy zejména 29 ztrát na USK bylo doslova katastrofou.

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Základní kostra Hradce zůstala pohromadě, což je na jeho hře znát. Náš soupeř se opírá především o zkušeného Stamenkoviče, který je klasickým rozehrávačem a dokáže své spoluhráče nacházet ve správných pozicích. Podkošové trio Sedmák, Lošonský a Peterka je velkou hrozbou pro nejednu obranu. Na perimetru si musíme dát pozor na Haladu a Šoulu. Věřím, že si naši hráči po našem posledním „vystoupení“ v Praze uvědomili, že bez 110procentního nasazení neporazíme nikoho a na hřišti to bude znát.“

Michal Šotnar (rozehrávač SLUNETA Ústí): „Poslední zápas se nám nevydařil a máme co napravovat. Budu opakovat své spoluhráče z předchozích komentářů k zápasu, ale vše bude o obraně. Soupeř se stejně jako Opava opírá hlavně o stěžejního rozehrávače a hru pivotů. Takže rozhodujícím faktorem bude, jak zastavíme souhru těchto hráčů.“