3.0
#24
3.0

Nymburk přežil 45minutové drama. Zachráněn od Mathona

Ústecká SLUNETA hned v prvním finálovém duelu svých dějin propásla velikou šanci. Nachytala favorizovaný, ale po delší pauze nerozehraný Nymburk na jeho domácí půdě ve značných nedbalkách, ale když měla šanci jít si pro největší úlovek sezony, zápas nezavřela, a Polabané se přes prodloužení protloukli až k prvnímu vítězství série (89-86). Nedovolili tak soupeři první úspěch v Nymburce po dlouhých 23 letech.

Očekávatelná zatuhlost domácích po 11 dnech bezzápasového klidu se projevila hned v úvodu na přesnosti střelby a SLUNETA, která naopak zahájila střelecky slibně, se zprvu i bez bodů Nicholse, solidně stráženého Rylichem, protlačila do mírného vedení. Nymburk enormním úsilím zaměřeným pod koš, kde se tradičně jako první rozohnil pivot Mathon, manko dorovnal, ale Haiblík s kolegy rozhýbal třemi trojkami sycený nový ústecký náskok, který zchladil až s klaksonem úvodní čtvrtiny první nymburskou trojkou (z dvojtaktu a ze sedmého pokusu týmu) Tůma (20-21).

Po deseti minutách domácí propastně ztráceli v úspěšnosti střelby (v procentech 31-61) a drželo je tak hlavně 9 šestek a také pět ústeckých ztrát. Jenže další trojkový výpadek Polabanů do zatažené obrany SLUNETY znamenal její další odskok (32-40) už se 13 body lídra Nicholse, jehož tým vyhrál i poločas (40-46) s nadále třicetiprocentním rozdílem ve střelbě (27-57) a jen 9 nymburskými trefami z pole. Domácí tak zachraňovaly hlavně šestky (20-8) a body z druhých šancí (11-3).

Nymburská zpod koše nadále tažená snaha za vymazáním deficitu drhnula i ve třetí čtvrtině, zvlášť když Nichols či Karlovský úspěšně útočili do četných mismatchů po laciných nymburských přebráních clon. A když domácím nejednou chybělo i úsilí na obranném doskoku, vytáhly Pandy vedení až na 48-60 po 25 minutách. Pak tým ERA z vymezeného území nakopl ke snížení na 59-62 buldozer Mathon, ale domácí nedůslednosti na obranném doskoku Ústí i poté stačily k bezmála desetibodovému náskoku.

Zaktivovaný křídelník Stephens poté vykřesal Nymburku přiblížení na 69-71 a s Mathonem dokonce dali dalším ztékáním koše týmu vedení 78-76 75 vteřin do konce. To už hostům chyběl kapitán Pecka, vyfaulovaný po 36 minutách. Většinu útoků jeho týmu ve čtvrté čtvrtině oddriblovali Nichols s Autreym, ale byl to třetí do party Martin, kdo necelou půlminutu před koncem poděkoval brejkem za ledabylou přihrávku domácího Gordona, hrajícího nejslabší zápas sezony. Nymburk měl po timeoutu ještě celý jeden útok, v němž ale míč pod časovým stresem skončil opět v rukou Gordona (z pole to měl 17/1 za 28 minut), jehož trojku zblokoval Nichols.

Hned v úvodu prodloužení schytal čtvrtý faul proti Křížovi pod košem Nichols, ale Nymburk se pak přes top skórera hostů marně probíjel do koše, ač ten už se nemohl nikoho ani dotknout. V tomto hracím období už se v nájezdech nikdo nedočkal trestných hodů a tak vše rozhodly až dva brutální nájezdy Stephense, který jednou zasmečoval a podruhé zakončil složitý průnik. Minutu do konce tak posunul domácí tým na 85-81, a když hosté minuli dvě trojky, Mathon jednou ze tří šestek navýšil náskok na pět a Ústí už v posledních 25 vteřinách nemělo na vyrovnání dost času, byť Nymburk si ještě málem zavařil jednou velmi hořlavou situací na půlce za vedení 86-83.

Lídr Mathon zaknihoval pro Nymburk (bez Sehnala, Svejcara) v kulise 1200 fanoušků 22 bodů s 9 doskoky, Stephens přidal 16 bodů, Bohačík 14 a Kříž 12 s 8 doskoky. Za Ústí (bez Váni) odpovídali Nichols (28+6 asistencí), Rowan, Martin (po 11) a Pecka (10). Nymburk spasily body zpod koše (44-34), dané šestky (33-14), útočné doskoky (18-9, body z nich 20-10) a produkce z brejků (22-12) i laviček (39-24), naopak zcela selhal z trojkového oblouku (27/4 - 32/10).

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Chci poděkovat našim skvělým fanouškům, kteří dnes opravdu byli naším šestým hráčem. Dotlačili nás k tomuto vybojovanému, těžkému, ale na konci zaslouženému vítězství. Ocenit zaslouží i charakter hráčů, kteří i přes špatnou úspěšnost střelby a přes to, že jsme nehráli náš nejlepší basketbal, zatímco soupeř trefoval i těžké střely, dokázali najít způsob jak vyhrát. Prostě nechtěli prohrát a to je ten nejlepší způsob, jak hrát finále. Je jedno, jakým způsobem vyhrajete, ale hlavní je najít tu cestu k vítězství, dokud nebudou čtyři. My prostě chceme do Nymburka vrátit titul a věřím, že fanoušci nás budou v tomto boji podporovat tak neskutečně, jako tomu bylo dnes.”

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Chtěli jsme se toho vyvarovat, ale nastalo to, čeho jsme se báli, že se na začátku projeví ta naše delší pauza a nerozehranost. Nebyli jsme schopni chytit rytmus a trefit se. Pak jsme to ale rozeběhli a je z toho výhra v prodloužení, kterou jsme si vybojovali. V play off je jedno, o kolik se vyhraje a počítá se jen ta výhra. Samozřejmě s výkonem nemůžeme být spokojeni a musíme se vyvarovat těch chyb, aby to příště nebylo takové drama.”

Ladislav Pecka (forward SLUNETA Ústí): „Rozhodla fyzičnost Nymburka a jeho útočný doskok. Chodili tam ve všech hráčích a měli z toho hromadu druhých šancí. Mathon tam odvedl skvělou práci. My byli celou dobu lepší, ale nakonci rozhodli maličkosti. Zítra bude další šance. Musíme hrát v podobném rytmu jako v prvním poločase. Pak Nymburk přitvrdil a my chodili jeden do pěti. To musíme zlepšit.”

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Myslím, že jsme dnes byli lepší tým a měli jsme tu vyhrát. Nymburk ale vyhrál díky své bojovnosti. Měl 18 útočných doskoků, ze kterých dal 20 bodů. Do toho také střílel dost trestných hodů. Nebylo to ale, že by rozhodčí pískali špatně. U některých zákroků jsme se cítili ukřivdění, ale o tom to nebylo. Bylo to o tom, že jsme dovolili míče na zemi vzít Nymburku a nevzali jsme my. My jsme tým, který je střelecký. Nymburk kromě Jaromíra Bohačíka tolik těch střelců nemá. Spoléhá spíše na tu fyzickou hru, dobrou obranu, doskoky. Každý dnes využíval ty své zbraně. My trojky, oni doskoky. My jsme si v šatně říkali, že když dovolíte soupeři osmnáct doskoků, z toho dvacet bodů a prohrajete o tři, tak to mrzí. Cítím, že jsme tu dnes měli vyhrát. Dneska byla šance.”

Vzájemné zápasy v sezoně: 78-85, 89-83, 80-87, 86-72

Absence Nymburka: rozehrávač Sehnal, křídlo Svejcar (oba po operaci kolena)

Absence Ústí: křídlo Váňa (po operaci achilovky)

Kurzy Chance na výhru: 1,10 - 7,30

Kooperativa NBL ve svém 32. ročníku zažije počínaje dnešním večerem velmi nezvyklé finálové obsazení.

Nymburský ERA Basketball čeká na závěr cesty k vykoupení za minulou sezonu v jeho už dvacátém finále české ligy nový vyzyvatel, a to ústecká SLUNETA, radující se z první finálové účasti a tím i z historicky premiérové ligové medaile. První duel série, nově hrané na 4 výhry, hostí Nymburk od 18 hodin a přenos nabídne i web ČT sport plus. Šampion poprvé pozvedne nad hlavu nový Pohár Jiřího Zídka.

Po zvládnutí náročné semifinálové série s Děčínem Ústí nebude ve finále ani trochu v roli stafáže či sparingpartnera. Pandy nebude vůbec zajímat, že soupeř má na kontě 18 titulů, že od roku 2011 má ve finálových sériích bilanci 31-1, že na své palubovce ve finále prohrál jen jednou a to už v roce 2003 s Opavou a od té doby 42 domácích zápasů v řadě vyhrál, nebo že vyhrál letošní čtvrtfinále i semifinále snadno 4-0 a aktuálně má v sezoně sérii 20 domácích vítězství v řadě.

Ústecký celek sice má v kádru jen jednoho ligového šampiona (Váňa v roce 2022 s Nymburkem) a pak už jen jednoho finalistu (Autreyho) proti celkem pěti nymburským mistrům NBL (Tůma, Kříž, Bohačík, Kovář, Rylich), ale také si hýčká čerstvou zkušenost s tím, jak Nymburské porazit, což dokázal v obou domácích zápasech aktuální sezony. Pokaždé to bylo po obratu v silné čtvrté čtvrtině, poprvé s velkými výkony dua Nichols - Autrey i s lepšími  trojkami, šestkami, doskokem a brejky a dokonce i navzdory 24 ztrátám, podruhé už s dokonce šesti dvojcifernými střelci, s o 16 procent lepší palbou z pole i lepším doskokem a opět po překonání velkého počtu ztrát (19).

Nymburk, který tyto zápasy hrál po návratu z náročných eurovýprav, tak vůbec nevyužil ohromného počtu soupeřových ztrát a nezvládl být konzistentní ve vyšší kvalitě ani po větší část zápasu. To musí ve finále zásadně změnit, neboť Pandy jinak budou velmi bolestivě kousat. Klíčem bude, zda se jako většinou dokážou prosadit jejich hlavní úderníci Nichols a Autrey, a kolik dalších aspoň desetibodových střelců se k nim přidá.

Ústí je střelecky velmi disponovaný tým a nevadí mu palba ani z delších dvojek, čímž už Nymburk také zvládl porazit. Nymburku tak nemusí pomoct utěsnění podkošového prostoru zejména proti těžko branitelným nájezdům Nicholse, ale bude potřebovat i skvělé dobírání snajprů na perimetru.

Z pohledu útoku bude domácí celek nucen těžit maximum bodů z urychlení přechodové fáze, neboť pak bude narážet na staženou obranu soupeře, který bude tlačit Nymburk do maxima těžkých střel z dálky a pak účinně čelit silnému útočnému doskoku Polabanů. Ti si touto činností umí pomoct, ale v Ústí v sezoně na doskoku oba zápasy prohráli, a to musí mít na paměti.

Důležité také bude, jak se tým ERA vyrovná s novou absencí ofenzivně agresivního rozehrávače Sehnala, jehož minuty, body i asistence bude muset efektivně nahrazovat.

Z pohledu hostů bude zásadní, zda udrží velmi nízkou ztrátovost ze semifinále s Děčínem, což by měl být základ efektivního útoku. Pod celoplošným tlakem Nymburka to ale bude i velmi složitý úkol.

Francesco Tabellini (kouč ERA Basketball Nymburk): „O titulu se bavíme od úplného začátku sezony a je to to, co nás žene dopředu. Teď to máme na dosah a chceme náš společný cíl naplnit. A všichni máme jasno v tom, jak toho cíle dosáhnout. Nepochybuji o tom, že jsme dobře připraveni. Jen to musíme ukázat na palubovce. Ústečtí hráči mají v týmu hodně talentu a jsou soutěživí. Je to tým bodových šňůr. Jak se dostane do laufu, tak se těžko zastavuje. Mají tam hráče, kteří když mají před sebou výzvu, tak jsou schopni svůj výkon ještě vylepšit, a to hlavně v obraně. Především ale získávají sebedůvěru z útoku, pak jsou odolní i v obraně. A finále a Nymburk je pro ně určitě velká výzva, takže očekávám, že budou opravdu dobří. Samozřejmě budou hrát pod menším tlakem a uvolněně. Ale o tom je Nymburk. Hráči jsou tu neustále pod tlakem a díky tomu rostou. To, že všichni očekávají, že vyhrajete, je výsada. Stejně tak výsadou je už jen být v Nymburce. Takže já to necítím jako nevýhodou, že soupeř může být uvolněný. Já ten tlak na nás beru jako součást toho, že mám tu možnost být trenérem Nymburka. A věřím, že všichni hráči to cítí stejně. Nesmíme se nechat příliš rozhodit hlasy zvnějšku a musíme být jednotní. Protože nám nepomůže vyhrát nikdo jiný, než my sami.”

Jaromír Bohačík (křídlo ERA Basketball Nymburk): „I potřetí jsme měli před sérií dlouhý tréninkový kemp a čekali jsme na soupeře. Hodně jsme se tak soustředili na nás a na naši hru. Od pátku už se ale připravujeme na Ústí. Takže i když se může zdát jako optimální, že jsme zatím prošli play-off bez porážky, tak to má i své nevýhody. Ta pauza je nepříjemná, zvláště když každou chvíli je někdo zraněný. Teď nám bude chybět Ondra Sehnal, což je velká ztráta. Ale máme tu další hráče a bude na nás, jak ho zastoupíme. Většinou to asi bude Kuba Tůma, který to bezpochyby zvládne. Samozřejmě jsou to typově odlišní hráči, takže ta hra bude vypadat jinak, ale Kuba je tu ostřílený matador, už tu rozehrával při mém prvním angažmá v Nymburce, takže se nebojím, že by to nezvládl. Co se týče SLUNETY, tak nejvíc v ruce mají míč Ty Nichols s Lambem Autreyem, takže určitě bude důležité zastavit právě tyhle dva, ale každý zápas se k nim vyšvihne někdo jiný, takže se nemůžeme soustředit jen na Nicholse a Autreyho. V Ústí je teď určitě euforie, bylo to cítit i přes televizní obrazovku. Měli i možnost to pořádně oslavit, tak uvidíme, jak se ta dobrá nálada projeví na jejich výkonu. My si ale jdeme za titulem. Je to ten hlavní cíl, kvůli kterému jsem se do Nymburka vracel. Po té minulé sezoně mají všichni v hlavách, že titul chceme vyhrát. A teď už nás od toho dělí jen čtyři zápasy.”

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „Začíná finále NBL a SLUNETA je jeho součástí. Po náročné sérii s Děčínem jsme dobře zregenerovali a poslední dny se již plně koncentrovali na soupeře z Nymburka. Víme, kdo je naším soupeřem, ale jsme připraveni bojovat o vítězství hned v úvodních utkáních série na protivníkově půdě. Nymburk ukázal svou kvalitu nejen v naší lize, ale zároveň se dokázal prosadit na mezinárodním poli v rámci FIBA Europe Cupu. Tým hraje z mého pohledu velmi dobrý basketbal a jeho kádr je složen dobrým mixem kvalitních českých a zahraničních hráčů.”

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): „V sérii s Nymburkem nebudeme favoritem, ale to neznamená, že do toho půjdeme s poraženeckou náladou, naopak, doma jsme ho dokázali dvakrát porazit, takže to jde, ale cesta povede přes koncentrovaný a disciplinovaný výkon celého týmu na obou stranách hřiště.”

Atrakce utkání: profesionální DJ, soutěž ve střelbě z půlky se společností Chance, soutěž ve střelbě s Kooperativou a piškvorky či „křesílka” s Louda Auto.