12.0

#0
5.0

Děčínské ztráty a ofenzivní soužení pohonem Pand

Ústřední ústecké hvězdy Ty Nichols a Lamb Autrey ani třetí duel semifinálové série nezklamali a v děčínské jámě lvové (1200 fanoušků) exkluzivními výkony dovedli hosty ve středních dvou čtvrtinách, jež jejich tým ovládl souhrnným skore 31-50, k přesvědčivému triumfu 69-83 a tím i k vedení 2-1. Z pilířů Válečníků se při střelecké marnosti a vysoké ztrátovosti kromě Waltona (11+8 doskoků) nikdo nedostal na dvouciferné body a souboj základních pětic tak dopadl brutálně jasně pro tu hostující (40-66).

Domácímu týmu patřila jen úvodní čtvrtina (19-14), v níž se skóroval z rychlého přechodu a snadných zakončení ze hry do koše. Jenže hosté pak hodili za hlavu, že v tomto dějství minuli čtyři šestky a ztratili tři míče, za posledních 32 minut utkání už chybovali jen třikrát (!) a začali se kutat zpět. Děčín ve druhé části dotlačili k sedmi ztrátám a jen třem trefám z pole a sami se nájezdničením - už i v podání probuzeného kapitána Pecky - a několika trojkami Nicholse s Autreym probili v závěru poločasu po šňůře 0-8 do trháku 33-42.

Ve třetí čtvrtině sice domácí omezili ztrátovost na minimum, ale míjeli šestky i příliš pokusů ze všech distancí a hlavně nestíhali v obraně, kde inkasovali 24 bodů od vějíře pandích střelců a po 30 minutách byli zpět už o fatálních 16 bodů (50-66). V úvodu posledního dějství Pandy navýšily náskok až na 22 bodů a směřovaly k pohodovému vítězství.

Jejich střelecké pole vedli Nichols (24+12 doskoků, 5 asistencí a 5 zisků), Autrey (21+8 doskoků) a Pecka (14). Pandy byly lepší z pole (v procentech 32-42), v bodech zpod koše (20-40), z druhých šancí (5-14 při útočných doskocích 10-10) a výrazně také ve ztrátách (20-6), takže měly o 17 střel víc. Domácím patřily dané šestky (25-14), body z brejků (19-9) a produkce laviček (29-17).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín):
„My jsme začali relativně dobře a první čtvrtka skončila 19-14. Jenže jsme hráli tak, jako že se nám nemůže nic stát, a samozřejmě, že se nám to vymstilo. Ve druhé čtvrtině to byl z naší strany stále stejný přístup, Ústí se rozstřílelo a my jsme nebyli schopni ani faulovat. V poločase to bylo minus devět, ale ani tohle varování nám nestačilo. Druhý poločas už byl plichtový, nedokázali jsme z toho nic vyždímat. Prohra jde jednoznačně za námi a zítra musíme být lepší. Hráli jsme semifinále play-off v tempu druhé ligy, v tom je celý zakopaný pes. A jestli budeme hrát zítra opět takhle, nevyhrajeme znovu. Když nemáme dobrý pohyb, nepadá nám střelba. Po dobrém výkonu v Ústí jsme si mysleli, že jsme dobří, ale tohle si myslet nemůžeme, protože se nám to ihned vrátilo. Chyběla nám dnes pokora.”

Tadeáš Slowiak (rozehrávač ARMEX Děčín): „Byl to dnes vlažný výkon. Ve druhé a třetí čtvrtině se to lámalo. Nedrželi jsme se pokynů, které jsme si dali. Vyhrál bojovnější tým, který byl hladovější. Nicméně jede se dál a zítra nás čeká další zápas. Musíme se z toho oklepat, zlepšit svůj přístup a být bojovnější.”

Ty Nichols (guard SLUNETA Ústí): „Dnes rozhodlo naše nasazení, které jsme měli lepší. Hodně jsme trénovali a dokázali jsme se lépe zkoncentrovat na dnešní zápas než Děčín.”

Odehrané zápasy série: 78-88, 88-78

Absence Ústí: křídlo Váňa (po operaci achilovky)

Kurzy Chance na výhru: 1,65 - 2,45

Za stavu 1-1 se třaskavá semifinálová série o vládce severu přesouvá k televiznímu duelu do Děčína, kde budou v zásadní třetí bitvě před burácející kulisou cílit už na otočení skore domácí Válečníci. Ti stejně jako soupeř vědí, že klíčovým faktorem utkání bude tradičně doskok. I když jej těsně vyhráli i v prvním (prohraném) utkání, důležité doskoky jim pod oběma koši utíkaly a Pandy si navíc i při menším počtu těch útočných víc pomohly z druhých šancí. Ve druhém zápase Děčín tuhle disciplínu výrazně zvedl a vyhrál dokonce o 14 míčů, což se projevilo i na skore.

Ústí mělo v obou utkáních tři výrazné střelce, přičemž první duel mu vyhrál v posledních 13 minutách zejména skvěle střílející Autrey. Naopak vůbec se ani v jednom utkání neprosadil kapitán Pecka a zejména ve druhém na podkošové hráče nepřipadla téměř žádná produkce. Otázkou je, zda SLUNETĚ, která v obou utkáních nebyla ani blízko svého ofenzivního maxima, vyhovuje, když většina bodů přichází z perimetru, nebo by svou hru měla víc vyvážit.

Pod koš výrazněji směřujícímu Děčínu na rozdíl od soupeře zejména ve druhém duelu zahrály všechny opory, z nichž tříměsíční top výkon podal zejména díky druhému poločasu tým lídr Walton. Pokud na něj dokáže v úterý navázat, bude mít SLUNETA velký problém.

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Čekají nás domácí zápasy, ve kterých bychom chtěli navázat na výkony z venkovní palubovky a pokusit se vylepšit herní situace, jak na obranné, tak na útočné polovině. Proti takhle dobře střílejícímu týmu ze střední a dlouhé vzdálenosti potřebujeme hrát naplno celý zápas a potom můžeme pomýšlet na dobrý výsledek.”

Jan Štěrba (power forward BK ARMEX Děčín): „Série se za stavu 1-1 přesouvá do děčínského svatostánku, kde budou mít převahu naši tifosi. Musíme si vzít ponaučení z poslední čtvrtiny druhého zápasu, kde Ústí trochu zdramatizovalo utkání díky našim naivním chybám. Když se budeme soustředit na náš herní plán, a udržíme koncentraci celých čtyřicet minut, můžeme pomýšlet na vítězství.”

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „V první řadě bych rad poděkoval fanouškům za podporu, kterou nám dali v domácím prostředí. Především díky nim jsme dokázali otočit první duel, který se nevyvíjel v nás prospěch. Úvodní dvě utkání ukázala, že tým, který dokáže hrát delší časový úsek s větším odhodláním a úsilím, bude slavit v daném utkání úspěch. Dokázali jsme si, ze ačkoli se nám tolik nedaří na útočné polovině, dokážeme utkání dotáhnout do vítězného konce. Bohužel v druhem utkání nám Děčín ukázal svou odolnost, která pramení z větších zkušeností z play-off. V Děčíně nás čekají dvě těžké bitvy. Jsme dobře připraveni a chceme si vzít vedení v sérii hned v úterý zpět.”

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): „V prvním dvojzápase jsme se střelecky trápili, v každém utkání jsme sice našli minimálně jednoho bodového tahouna, ale v tom druhém jsme Tyovi Nicholsovi moc nepomohli a Děčín nás přejel. Tohle je to pravé play-off, žádný zápas už nebude jednoduchý, ale my jsme se na utkání v Děčíně dobře připravili a věřím, že i v útoku to bude o poznání lepší, i když to bude spíše o obraně.”