Basket Brno
8

Basket Brno

Děčín přežil Waltonův úlet i klinickou smrt!

Bláznivý a ukrutnými emocemi provázený druhý duel čtvrtého s pátým, trvající přes dvě a čtvrt hodiny, se řítil po divoké horské dráze, na níž se domácí Válečníci i přes brzké vyloučení svého bosse Waltona vyhoupli až do 17bodového trháku, aby se pak málem utavili ve výbušnou atmosférou nabité vlastní pevnosti, ale nakonec vyvázil i z šestibové díry 80 sekund před koncem a před 1200 bouřícími fanoušky dosáhli šťastnou trojkou Matěje Svobody na víc než vydřené vítězství 94-92 nad Brnem a tím i na vedení 2-0 ve čtvrtfinálové sérii.

Utkání mělo výrazně jiný charakter než vstupní souboj. Válečníci se díky autorovi 15 z prvních 19 bodů týmu Waltonovi (trefil tři trojky v řadě) opřeli o úvodní trojkovou kanonádu, jenže jen tři trojky přidal i guard Ogundiran (13 bodů v první čtvrtině), a Děčín vedl po 9 minutách 32-22, došlo pro něj ke katastrofě. Po strkačce domácího Macháče s Brňanem Dáňou nedaleko děčínské lavičky se do rozmíšky právě ze střídačky zapojil i Walton, což vedlo k jeho automatickému vyloučení. První čtvrtina s 16 fauly a 24 šestkami i proto trvala předlouhých 32 minut.

Celá situace navíc zapůsobila jako detonátor emocí v hledišti, ale ještě víc rozohnila válečnický tým, který zvýšeným úsilím nahradil absenci lídra a trojkami Pomikálka i body dalších opor ovládl poločas 58-44, což bylo nevídané skore při vědomí výsledku prvního utkání (69-64). Hosté tu dostávali body ze snadných nájezdů, nepomáhala jim ani zóna a chyběli i na obranném doskoku.

Ve třetí čtvrtině (17-29) se ale obdivuodně zvedli zejména v útoku, ze všech pozic začal řádit Lee, po ruce mu byl další dlouhán Brown, trojky přidával Šimon Svoboda a odvahu ukazoval i Křivánek, který byl u dalšího horkého momentu utkání. V samém závěru třetí čtvrtiny po dotažení na 75-73 byl při posledním zakončení kontaktován domácím Matějem Svobodou, který vzápětí na ležícího soupeře začal ostře mluvit, zapojili se do toho i muži z obou stran a sudí rozdávali chyby všeho druhu.

Brňanům to ale momentum nevzalo, a to ani když v úvodu čtvrté části pro pět faulů skončil rozehrávač Šiška a druhý plamaler Půlpán, hrající výtečný zápas, nabral čtvrtý faul. Jeho tým díky Brownovi otočil a po trojce Šimona Svobody i čtyřech šestkách vedl 80 sekund do konce už 86-92. Jenže pak nechal v rohu za obloukem volného Kroutila a Matěj Svoboda těžkým nájezdem snížil na 91-92. Půlpán pak z brejku mohl poslat do vedení Brno, ale dvojtakt nezakončil úspěšně, načež se marně dožadoval odpískání faul. Na druhé straně ještě poté stihl zblokovat Kroutila, ale odražený míč nejpohotověji uzmul Matěj Svoboda, jehož trojka nakonec doskákala do koše. Brno mělo ještě jednu šanci, ale trojku Šimona Svobody Matěj Svoboda zblokoval.

Autor klíčové trefy i defenzivního zákroku vysázel 20 bodů se 7 doskoky, Ogundiran za Děčín (bez Štěrby) přidal 22 bodů, Walton 15 a Pomikálek 10. Za Brno (bez Stráněla, Kubína) odpovídali Lee (25+8 doskoků), Půlpán (19), Brown (17, TH 12/10), Křivánek (11) a Šimon Svoboda (10). Domácí si nejvíc pomohli trojkami (33/13 - 33/8), hosté body z brejků (18-26) a šestkami (19-28).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín):
„Dnes to bylo vyrovnanější ještě více než včera a my jsme doslova utekli hrobníkovi z lopaty. Prohrávali jsme v koncovce minus šest, takže dnešní výsledek je vlastně takový malý basketbalový zázrak. My jsme ale celý zápas dřeli, vrátili jsme se do něj a štěstí se přiklonilo na naši stranu. V Brně nás teď čeká velmi bouřlivé prostředí a natřískaná hala. Musíme teď rychle zregenerovat a co nejlépe se připravit, abychom předvedli lepší výkon v obraně, než dnes. Dnes se nám dařilo v útoku a Walton i Ogundiran nejsou zas tak špatní střelci, aby měli dvakrát po sobě špatné statistiky v trojkové nebo dvojkové střelbě. Dnes měl naopak špatný střelecký den Matěj Svoboda, ale drželi jsme ho na hřišti, co to šlo, protože jsme věřili, že to musí prolomit. A přišlo to v koncovce. Vyloučení Waltona je poučením pro něj i pro nás. Je to nová situace, která vyplynula z toho, že Anthony nebyl na hřišti. My víme, kdo rád provokuje, a musíme se s tím vyrovnat. Ale nejspíš to bylo všechno dle pravidel.”

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): „My jsme si hned na začátku vytvořili větší náskok, ale pak přišlo nešťastné vyloučení Anthonyho Waltona. Přesto si myslím, že jsme ukázali charakter a bojovali jsme i za něho. Ostatně máme s tím zkušenosti z loňského play-off, kdy jsme přišli o AJ nebo třeba o Nicholse. Ale bylo to dnes velmi obtížné a přestože jsme dali devadesát dva bodů, cítím, že jsme se v útoku trápili. Byla tam spousta špatně vyřešených situací, v obraně jsme rovněž udělali řadu chyb. Ale nedali jsme hlavy dolů, když jsme přišli o vedení, bojovali jsme a ukázali dnes naši válečnickou mentalitu. Koncovka byla trochu o štěstí, protože balon se ke mě dostal od Filipa Kroutila po takovém pinknutí a s mým střeleckým procentem dnes asi jen málokdo věřil tomu, že tu poslední střelu dám. Při posledním útoku Brna jsem měl před očima koncovku s Pardubicemi ve skupině A1, kdy nám dal Chatman trojku v poslední vteřině asi dva metry za trojkovou čarou. A dnes byl můj hráč, Šimon Svoboda, na stejném místě, a já věděl, že tam musím jít, ale zároveň jsem měl v hlavě, že nesmím faulovat. Myslím si, že jsem to vyřešil perfektně, protože jsem tam skočil bokem, zablokoval, vyhnul se kontaktu a zápas jsme vyhráli. Za dnešní vítězství jsme hrozně vděční a věřím, že nás to mentálně hodně nakopne. V Brně nás ale čekají dva velmi těžké zápasy.”

Viktor Půlpán (rozehrávač Basket Brno): „Jsem naštvaný, protože oba zápasy jsme mohli vyhrát, ale odjíždíme za stavu 2:0 pro domácí. Ukázali jsme ale, že když budeme bojovat až do konce můžeme vyhrát. Bohužel, teď jsme to neurvali ,ale nyní hrajeme dvakrát doma a do Děčína se určitě chceme vrátit. Byly tam pozitivní věci, byly tam špatné věci. To musíme pro příště odstranit. Klíčový byl zase útočný doskok.”

První zápas série: 69-64

Absence Děčína: forward Štěrba (zlomenina v obličeji)

Absence Brna: power forwardi Kubín a Stráněl (oba zraněný kotník)

Kurzy Chance na výhru: 1,45 - 3,03

Série čtvrtého s pátým se od počátku podle očekávání odvíjí v ultra defenzivním módu, kdy první půle úvodního duelu (20-27 ve prospěch Brna) naznačila, kam se bude tohle čtvrtfinále i dál ubírat. Válečníci musí být velmi rádi, že ve třetí čtvrtině vymazali 12bodové manko, když ještě navýšili pevnost své obrany a naopak se dokázali prosazovat zpod koše, bez čehož jejich hra nemůže fungovat.

Přesto si zápas vzali až šestkami v posledních vteřinách, což je malé vítězství Brna. To ví, že i v Děčíně má na to získat jeden cenný lup a za ním půjde ve druhém utkání přenášeném na ČT sport plus. Bude ale muset vyprodukovat víc než 60 bodů. Právě ofenziva nicméně není nejsilnější stránkou týmu, proto musí na maximum fárat v obraně, která byla v sezoně třetí nejlepší. Lépe než v prvním duelu už snad ale Brno ani bránit nemůže, proto potřebuje přidat hlavně na útočné polovině, což bude úkol i pro novou posilu, pivota Martina Svobodu, který v prvním zápase v brněnském dresu zůstal velmi tichý.

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX Děčín): „Už po posledním utkání v Brně v nadstavbě jsem říkal, že budou rozhodovat hráči, kteří mohou plnit roli X-faktoru. A to se potvrdilo v prvním utkání série. Brno nastoupilo s obrovskou energií a entusiasmem a my jsme letos nehráli proti lepší obraně, než byla ta brněnská v prvním poločase.”

Jan Pavlík (asistent Basket Brno): „Je vidět, že Děčín je zkušený tým, má odehráno hodně těžkých utkání a obzvlášť na domácí palubovce umí otáčet zápasy. Ve středu se hraje nový zápas, podíváme se na naše některé chyby z úterka, zkusíme je odstranit a věřím, že druhý zápas bude ještě zajímavější.”