29.0

#24
3.0

Sólo pro Autreyho před dvěma tisíci

Dvacet sedm minut se do ničeho většího nepouštěl a přenechával útok kolegům Martinovi s Nicholsem. Když však byli stále mírně vředu hosté z Děčína, vzal si Lamb Autrey zbylých 13 minut na starosti, nasázel tu 18 ze svých 20 bodů včetně řady těžkých trojek a zařídil domácí SLUNETĚ na úvod očekávané semifinálové série první vítězství (88-78), jež dosvědčilo v rozšířeném hledišti 1935 fanoušků obou táborů.

Jen Pandy v hromové atmosféře setřásly úvodní nervozitu z toho, že je soupeř do ničeho nepouštěl, otočily ostropalbou z 2-9 na 20-12 a Válečníci museli být rádi, že jejich top skórer Matěj Svoboda naladil okamžitou formu a třinácti z prvních 23 bodů týmu nenechal domácí odskočit víc než na osm bodů. Nikdo z jeho druhů jej ale většinu zápasu výrazněji nepodpořil a domácím tak stačilo zatahovat obranu a čekat na distanční děčínské projektily, jež kromě Svobody málokdo z hostů dokázal sesměrovat do obruče. Ve druhé čtvrtině se naštěstí pro ARMEX pochlapil ještě aspoň zpod koše v masce hrající Štěrba, který pomohl udržet vyrovnaný poločas (43-42), ač jeho tým byl nejednou laxní v obraně i na doskoku a ne vždy využíval vytvořené mismatche v útoku.

Po změně stran SLUNETA zpřesnila hru, po devíti ztrátách z první půle ve druhé přidala už jen dvě, ale ve třetí čtvrtině ještě hosté díky Svobodovi (už tady měl na kontě 26 ze svých 28 bodů) dokázali rovnat trojky Martina a na ústecké šestky odpovídat zpod koše. Jenže ve čtvrté části už se začala prázdnit Svobodova nádrž, jeho zakončení byla víc na sílu a jeho celek navíc nesbíral volné míče a doskoky pod svým košem, což jej sráželo vůbec nejvíc. A když tuhle slabost vycítil Autrey, neváhal a v rozhodné poslední čtvrtině (25-13) zasypal soupeře 11 body z jumpů a hlavně nejednou i z druhých šancí. SLUNETA v tomto dějství po útočných doskocích zvládla 10 bodů a trefila také pět trojek, když tu poslední klíčovou proměnil Autrey 71 sekundy před koncem na už uklidňujících 86-78.

Vedle Autreyho rovněž dvacítkou bodů přispěli vítězům (bez Váni) i Nichols (22, TH 10/6) a Martin (21, TH 10/7), přičemž tohle trio házelo 28 z 33 ústeckých šestek. Jejich tým měl převahu i v těch daných (24-17), rovněž tak v úspěšnosti trojek (31/12 - 31/7), využívání útočných doskoků (9-12, body z nich 15-9) i v bodech laviček (34-16). Hosty, kteří dali víc zpod koše (24-34), vedle Svobody dvojciferně potáhli ještě Šturanovič (13) s Pomikálkem (11).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín):
„My jsme relativně dobře vstoupili do zápasu, což bylo fajn oproti předešlým zápasům, celý první poločas byl vyrovnaný, třetí čtvrtina byla vyrovnaná, my se dostali dokonce do nějakého tříbodového vedení. Bohužel se nám pak nepovedla poslední čtvrtka, ve které jsme nebyli schopni ubránit perimetr Ústí, což bylo vlastně víceméně rozhodující pro dnešní výsledek. My se z toho musíme co nejvíc oklepat, připravit se na zítřek a odehrát ještě lepší partii, než jsme odehráli dnes.”

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Dnes z naší strany podle mě nejhorší zápas a výkon v celém play-off, ale stačilo to na vítězství, které jsme si v závěru vybojovali. Takže gratulace hráčům, takové výhry jsou důležitější, než když se nám daří. Věřím, že se z toho oklepeme a zítra budeme opět ve své kůži hlavně na útočné polovině.”

Martin Nábělek (rozehrávač SLUNETA Ústí): „Osobně jsem strašně rád za výhru, ale Děčín nám ukázal, že to s nimi nebude vůbec jednoduché. Ukázali nám, že i na domácí palubovce se s nimi můžeme trápit. Dali jsme jim čuchnout, klidně u nás mohli vyhrát. Doufám, že se z toho do zítřejšího zápasu poučíme, daleko víc na ně vletíme a urveme druhou výhru na domácí palubovce s větším klidem.”

Matěj Svoboda (křídlo ARMEX Děčín): „Vyrovnaný zápas od začátku do konce. Tahalo se to, nám v poslední čtvrtině trochu odešel útok, nasbírali jsme rychle fauly a posílali jsme domácí pořád na čáru trestného hodu. Oni si pak v koncovce pomohli dvěma třemi těžkými trojkami a my už jsme na to nenašli odpověď. Nedáváme ale hlavy dolů, zítra je další den.”

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 88-95, 82-93, 93-83, 93-71, v ČP: 71-76

Absence Ústí: křídlo Váňa (po operaci achilovky)

Kurzy Chance na vítěze: 1,38 - 3,31

Jako by tahle série třetího se čtvrtým vyšla vstříc letošnímu sloganu play-off NBL #poprvé. Nabitý souboj severních rivalů, který dnes od 18:00 (vysílá ČT sport plus) na palubovce Ústí otevře svou bránu, totiž ve vyřazovací fázi soutěže zažije velkou premiéru. A bude to navíc v semifinále, kdy už začíná hořet boj o medaile a hlavně o velké finále.

A do něj by se po nadstavbě těsně třetí SLUNETA při úspěchu s Děčínem probila vůbec poprvé v historii a vůbec poprvé by si tak Pandy na krk zavěsily medaile. To čtvrtý Děčín, který po pěti stříbrech dál touží po mistrovském titulu, by postupem zopakoval loňské finále.

Magnetická série poutá ohromný zájem a v Ústí dokonce došlo k rozšíření hlediště o mobilní tribuny za koši, čímž se získá dalších 200 míst. To ještě navýší horko a hustotu klimatu v hale během utkání, která budou jak v Ústí, tak v Děčíně určena jen pro ty nejodolnější.

Velká pozornost bude v semifinále zaměřena na ligového top skórera Nicholse, který je hlavní hvězdou Ústí, ovšem minulou sezonu byl klíčovým tahounem Děčína a zejména jeho souboje s rozehrávačem Válečníků Waltonem budou řádně šťavnaté, neboť tihle dva guardi, kteří jsou na špičce NBL mezi lupiči míčů, si nedarují vůbec nic.

Dalším ex-Děčíňanem v dresu Ústí je i ústřední režisér Pand Autrey, který odehrál skvělé čtvrtfinále s Beksou a bude dalším klíčem k úspěchu SLUNETY. Ta stojí a padá s výkony svých amerických guardů v útoku, kteří jsou jako skupina lepšími distančními střelci (tým měl druhé nejlepší trojky dlouhodobé části s 33,7 procenta) než děčínské protějšky, a proto je ARMEX nesmí dostat do střelecké a herní pohody a musí je nutit si body vydřít. Otázkou je, zda bude chtít Děčín spíš dostávat míč pryč z rukou Nicholse, nebo se pokusí hlavně odříznout všechny ostatní zbraně, z nichž tou další na řadě je Autrey, a pokud se chytí v úvodu, tak také křídelník Rowan, který se zaskvěl ve čtvrtfinále.

SLUNETA měla po zlepšení v této sezoně obranu na stejných 82 bodech jako její soupeř, ale dávala o čtyři body víc v útoku a ofenzivní potenciál má tak lepší.

Děčín bude tradičně spoléhat na své protiútoky, hru do koše a útočné doskoky, které ale ve čtvrtfinále vyjma prvního duelu nebyly nijak výrazné, a pokud Děčín bude chtít uspět, musí tady přidat. Vzhledem k tomu, že Ústí v obou vzájemných zápasech nadstavby, které vyhrálo, významně omezilo děčínskou produkci z brejků, bude ARMEX potřebovat i větší podporu z trojek od Kroutila, Ogundirana a Matěje Svobody, a nesmí také ztrácet tolik jako právě v obou nadstavbových střetech.

Roli klíčového skórera bude také muset naplnit Svoboda, na němž bude, aby potvrdil, že hraje zatím kariérní sezonu a spolu s Waltonem byl hlavním producentem obhájce stříbra.

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „Podruhé za poslední tři sezony zažijeme atmosféru semifinále play-off NBL. Tentokrát však vstupujeme do těchto bojů v jiné pozici. Po vypadnutí Opavy jsme se ocitli v situaci, kdy i v dalším kole budeme využívat výhodu domácího prostředí. To je pro nás klíčový faktor, poněvadž jsme zde v roce 2024 ještě neprohráli, a tým tu dokáže hrát s velkým sebevědomím. Pro naši psychiku je taky dobré, že v posledním vzájemném utkání v lize jsme zvítězili na palubovce soupeře. Děčín má určitě více zkušenosti a v play-off dokáže své výkony vždy vystupňovat. Jejich hlavní síla je v bojovnosti a nasazeni, a to především na obranné polovině. My se musíme stejně jako s Pardubicemi držet našeho herního plánu a hrát s maximálním úsilím a koncentrací. Nás cíl je jednoznačný, a to postoupit do finále. Jsme odhodláni pro to udělat všechno.”

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): „Na derby se těšíme, výhoda je, že nemusíme absolvovat dlouhou cestu. Děčín známe a nechci opakovat klasické klišé, ale bude to o bojovnosti a momentální formě tahounů obou týmů. My máme výhodu domácího prostředí a toho musíme využít.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Hrajeme derby s Ústím v semifinále ligy, a to mluví za vše. Zápasy budou o tom, jestli dokážeme naší obranou přibrzdit hráče Ústí z perimetru, kde jsou velmi efektivní. Abychom mohli zůstat v zápase, potřebujeme kvalitně doskakovat, protože když dovolíme soupeři druhé šance, bude to neřešitelné.”

Maksim Šturanovič (pivot BK ARMEX Děčín): „Je před námi další těžká výzva. Tentokrát hrajeme proti největšímu rivalovi. O důležitosti série není třeba hovořit, protože její vítěz bude mít šanci hrát o titul. Nemám tak obavu, že by kterémukoli týmu chyběla motivace. Věřím, že budeme schopní hrát na vysoké úrovni a že fanoušci budou sledovat kvalitní basketbal. Ústí má výhodu domácího prostředí, ale my budeme bojovat o své šance. Hodně štěstí oběma týmům a ať vyhraje lepší.”