8.0

#0
3.0

Král Matěj vrací remízový stav

Když zápas zavřel svou pátou trojkou a celkem 33 body, při návratu do obrany už jen se zalíbením směroval svůj pohled do hlediště a tleskal dvanácti stům fanoušků, kteří - pokud byli oděni do bílého -, do jednoho aplaudovali především jemu. Děčínský křídelník Matěj Svoboda, který za bídný výkon týmu ve třetím utkání chtěl vracet modrobílým tifosi vstupné, velkolepým způsoben protáhl své muže na domácí půdě kritickým čtvrtým duelem severního semifinále a zasadil se o srovnání série (na 2-2), jejž Válečníci docílili doslova demoličním výsledkem 102-73.

Reprezentační forward, který po zápase přiznal, že po úterní porážce prožil nejhorších 24 hodin svého života, přitom do čtvrtého duelu neměl nijak hvězdný vstup, když k silnému z nájezdů a dvou trojek Kroutila taženému děčínskému nástupu přispěl jen dvěma body. Pod koš poměrně snadno pronikající a fauly sbírající ARMEX rychle získal vedení o sedm bodů a v první čtvrtině jich zvládl celkem 27.

Pandy ale už tady našly nového a nečekaného bodonoše. Power forward Karlovský zařídil trojkou i hrou zády prakticky do kohokoli osm bodů v řadě a snížení na jediný bod, k čemuž pomohla i řada děčínských útočných faulů. Jenže domácí brutálním atakováním podkošového prostoru, kde se zejména do poločasu pískaly i minimální kontakty, získávali i dál spoustu šestek a tím i nové vedení.

Ve druhém dějství už rozjel svou mašinu nezastavitelný Svoboda (do půle 19 bodů při střelbě 7/6), ale SLUNETA i bez bodů Autreyho, Rowana a Johnsona dokázala na odskoky domácích reagovat bolestivými trojkovými zásahy a co chvíli tak chladila děčínské nadšení. Poločas 49-42 při velkém odhodlání Válečníků, kteří ale také zhusta míjeli zpod koše a odmítali využívat vytvořené mismatche, tak ještě - i díky 21 bodům z lavičky - mohla unést.

Ve třetí čtvrtině domácí dál úspěšně produkovali útok skrz svého žhavého lídra, jemuž velmi zdatně sekundoval guard Kroutil, schopný vybojovat míč v mlýnici na útočném doskoku i ubránit výrazně fyzičtějšího Pecku. Právě tohle duo při zneviditelnění takřka všech ústeckých opor zajistilo odskok na 70-51, a byť po děčínském vystřídání hra přes neuváženě zakončující doprovodné hráče pomohla hostům k poslední naději díky snížení na 70-61, po návratu opor na startu čtvrté části už Děčín nedal rivalovi nejmenší naději. Poslední hrací období opanoval 30 ku 11.

V děčínském dresu Svobodovi sekundovali především Ogundiran (17+6 asistencí, TH 10/7), Walton (16+9 asistencí) a Kroutil (13). Za hosty (bez Váni) marně mírnili vysokou porážku Karlovský (16), Nichols (15+8 asistencí), Pecka a Martin (po 12). Z pole přesnější ARMEX (v procentech 53-41) vládl i zpod koše (44-28), na trestné linii (31/24 - 18/12), na doskoku (40-30, útočné 11-9, body z nich 12-4) i v segmentu brejkové produkce (18-5).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín):
„Dnes to byl úplně jiný přístup než ve včerejším zápase a my se z toho musíme poučit. V sobotu nás čeká pátý duel, a tam už půjde víceméně o všechno. Nemůžeme tam nastoupit a myslet si, že to půjde samo. Včera jsme dostali obrovskou facku, odpověď mého týmu byla naprosto skvělá. Teď to ovšem potřebujeme zopakovat. Máme problém, že když se nám zápas povede, hned v tom následujícím nám chybí stejný přístup a nasazení. Dnes jsme velmi dobře doskakovali, nepouštěli jsme Ústí do druhých šancí, v prvním poločase se nám také povedlo trefit nějaké trojky, a to hlavně na začátku utkání, kdy Ogundiran konečně pochopil, že po svém nájezdu může také přihrát volným hráčům. Byly to dnes drobnosti, které jsme zlepšili, ale pomohly nám dostat se do zápasu velmi brzy.”

Jan Štěrba (forward ARMEX Děčín): „Dnes jsme ukázali úplně jiný přístup k utkání. Včera to byl náš nejhorší výkon v sezoně a po zápase jsme si řekli, že tohle nemůžeme předvádět před našimi fanoušky. Dnes jsme ukázali, čeho jsme schopni. Chtěli jsme SLUNETU porazit co největším rozdílem a nedat jí ani jednu vteřinu naděje, že by mohla vyhrát. A to se povedlo díky našemu většímu chtíči. Mates (Svoboda) i Fíla (Kroutil) jsou naši lídři a jsem moc rád, že především Matesovi, kterému se to včera nepovedlo, se dnes chytil a byl náš nejlepší hráč. V Ústí musíme minimálně zopakovat dnešní výkon. Dnes jsme sice dali sto dva bodů, ale dostali jsme sedmdesát tři. A Já si myslím, že tohle není náš limit, že můžeme hrát ještě o trochu lépe.”

Jan Karlovský (forward SLUNETA Ústí): „Včera jsme hráli naši hru a ubránili Matěje Svobodu, který dal osm bodů, dnes nám dal třicet tři. S tím prostě nemůžeme vyhrát. Na konci už Děčínu padla každá střela a my neměli timeout, abychom to přerušili. Blbá prohra, v sobotu musíme doma vyhrát. Děčín ví, že jsme talentovanější a mnohem basketbalovější, takže to je jejich hra. Provokovat a řezat to. Mých šestnáct bodů je vlastně k ničemu, protože jsme chtěli dnes vyhrát a doma sérii ukončit před svými fanoušky.”

Odehrané zápasy série: 78-88, 88-78, 69-83

Absence Ústí: křídlo Váňa (po operaci achilovky)

Kurzy Chance na výhru: 1,61 - 2,54

Když se po druhém duelu v Ústí na chvíli zdálo, že nájezdníci z Děčína převzali momentum semifinálové série a dostali se Pandám do hlav, přišel okamžitý kontra úder SLUNETY na horké palubovce Válečníků a její nové vedení v sérii (2-1).

Před svátečním čtvrtým soubojem (18:00 na ČT sport plus) tak rázem má nůž na krku domácí ARMEX, který po úterku musí leccos napravit.

Tentokrát to byl totiž právě Děčín, který po solidní první čtvrtině neunesl velkou tíhu celku, který doma musí, zcela vypadl z role v útoku, minuté střely i ztráty vršil jako o závod a nebyl nikdo, kdo by ničivý trend zastavil. Pandy, které se i do třetice mohly opřít o své osové duo Nichols - Autrey, ovládly střední dvě čtvrtiny drtivě 31-50, a nyní už mohou urvat veledůležité třetí vítězství.

Nicméně Válečníci už jen těžko mohou v útoku zahrát hůř, takže ve čtvrtém duelu lze očekávat nejspíš bitvu až do konce. K ní ovšem domácí budou potřebovat alespoň tři výrazné střelce a při ucpání podkošového prostoru soupeře potřebují proměnit i větší počet trojek nebo delších dvojek. Anebo pak musí ještě brutálněji doskakovat v útoku a hlavně proměňovat druhé šance, což byla v obou případech jejich úterní slabina.

Ústečané museli být rádi, že se na třetí pokus střelecky probudil kapitán Pecka, který se tak v úterý stal třetím různým dvojciferným střelcem týmu v sérii k oběma hlavním tahounům. Zatím totiž platilo, že Pandy měly pokaždé právě jen tři výraznější skórery. Děčín ale nikdy dopředu neví, kdo tím třetím bude. Pokud chce uspět a pokud ví, že Nicholse s Autreym nikdy plně nezastaví, musí na maximum omezit zbytek ústeckého jádra. A také by zejména doma neměl zopakovat 54 inkasovaných bodů zpod koše a šestek.