26.0

#0
7.0

Sehnal s Bohačíkem zachránili Nymburk

Nymburský tým v domácím duelu s třetí SLUNETOU ukázal to nejlepší i nejhorší z této sezony, ale v oslabení bez Gordona se Svejcarem se mohl spolehnout na Bohačíka se Sehnalem, který v závěru doručil lídrovi výhru (89-83), která jej udržela ve vyrovnaném dostihu s Opavou.

Domácím vyšel úvod (18-8) s hrou úspěšně sesměrovanou pod koš i s podporou útočného doskoku a v obraně se stavěním stěny do cest nájezdníka Nicholse. Pak se ale dopouštěli laciných chyb v útoku, nebyli důslední na obranném doskoku, do konce zápasu prakticky vyklidil útočný doskok a hosté i bez produkce (po celý zápas) Autreyho srovnali. Pak Nymburk vzpamatovaly dvě trojky podkošových hráčů a díky více bodům z vymezeného území těsně vyhrál poločas.

V úvodu třetího dějství Bohačík, Tůma a Sehnal vyhnaly náskok domácích až na 63-50, jenže poté sestava bez obou hlavních úderníků přestala skórovat a rozjetý Nichols vedl Ústí k obratu na 65-69 11 minut před koncem. Tři trojky Sehnala s Bohačíkem ale vrátily do sedla po 35 minutách Nymburk a po snížení hostů na bod rozhodl trojkou a třemi šestkami Sehnal.

Ten vysázel 29 bodů, Bohačík přidal 20 a Mathon 10 s 9 doskoky. Pandy (bez Váni) vedle Nicholse (22+7 asistencí, TH 12/9, ale trojky 9/1) táhli i Pecka (16) s Karlovským (12), křídelník Dailey po návratu k týmu stihl 8 bodů a 4 doskoky za 18 minut. Z pole přesnější domácí (v procentech 51-42) měli víc zpod koše (42-30) a z trojek (9-7), navíc méně ztráceli (13-16), čímž retušovali manko z šestek (16-28) a brejků (5-12).

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Dnes jsme nehráli náš nejlepší zápas, o to je ta výhra cennější. Zakončili jsme tak základní část na prvním místě. To není něco, co bychom měli teď slavit, ale je to určitý úspěch, kterého jsme společně dosáhli a kterého si můžeme vážit a ocenit ho. Druhé věci, které si dnes cením, je to, že jsme dokázali zvládnout zápas, ve kterém se nám nedařilo a ve kterém jsme se potýkali s frustrací a emocemi. To se nám v této sezoně zatím moc nedařilo. Většinou, když se nám nedařilo, tak jsme podlehli frustraci a neuměli jsme se s tím vyrovnat. Dnes jsme na to byli připraveni, protože Ústí je dobrý tým a už nás jednou porazilo. Poučili jsme se a vyhráli jsme, i když to od nás nebylo herně ono. Ondřej Sehnal je pravý basketbalista. Není to jen hráč, který si chodí zahrát. Ondřej má velký charakter a nechce prohrávat. Takže mě je dnešní výkon nepřekvapil. Odvedl opravdu dobrou práci. Cítil, že dnes tým potřebuje, aby netvořil pro ostatní, ale vzal to na sebe. byl schopný se trefovat i chodit si pro fauly.”

Ondřej Sehnal (rozehrávač ERA Basketball Nymburk):
„Dnešní výhra byla pro nás všechny důležitá, abychom po základní části byli zase první a ne jako v minulé sezoně. Předvedený výkon nebyl nejlepší. Chyběl nám Ty Gordon, který je pro tým podstatný. Dostali jsme 83 bodů, což je více, než jsme zvyklí. Musíme se rychle dát do kupy a ve středu předvést mnohem lepší výkon. V tomto zápase i díky absenci Gordona jsem měl více minut, vícekrát jsem měl míč v ruce. Ani jsem nevnímal, že jsem vyrovnal svůj ligový rekord a ani nevím, jak ty body přišly. Byl jsem v transu. Prostě jsem chtěl za každou cenu dneska vyhrát. Hodně mi pomohl Jarda Bohačík, který to vzal na sebe, když jsem toho měl plné kecky. I on předvedl výborný výkon, také Suk Mathon hrál výborně. Na konci prvního poločasu se povedlo obrat Lamba Autreyho a to mě trochu nastartovalo. Měl jsem strach, aby mě to nestrhlo moc. Důležité bylo, že jsme zvládli konec zápasu. Myslím, že v české lize jsme hodně koncovek už prohráli. Mentálně bylo pro nás cenné, že jsme koncovku dokázali zvládnout. V posledních třech, čtyřech minutách jsme měli rozhodující obranné doskoky, dali jsme nějaké koše, dávali jsme šestky a to všechno je pro sebevědomí týmu důležité. Teď na to musíme navázat. Ve středu nás čeká důležitý zápas, ale já věřím, že nám síly nebudou chybět. Zítra máme den volna, v pondělí se dáme do pořádku, v úterý se začneme připravovat na Zaragozu. Je to zápas „o všechno“. Získáme-li třetí výhru, bude šance na postup mnohem vyšší. Všichni si uvědomujeme, že jsou před námi těžké tři týdny. Každý má své bolístky, které musí vyléčit. Pokud se to podaří, budeme pokračovat v solidních výkonech, které předvádíme.”

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „V závěru rozhodly střely Ondry Sehnala. Dal v posledních třech minutách tři trojky, přičemž ta poslední byla z kategorie supertěžkých. Ondra je umí proměňovat. Dá se říct, že Ondra dnes udělal, co naši hráči Autrey a Nichols dělají jiným soupeřům. Jsem relativně hrdý na náš tým, jak jsme v Nymburce hráli. Když jsme viděli, že není v dresu Gordon a Svejcar, řekli jsme si, že nejedeme do Nymburka jen „odehrát“ zápas. Byli jsme v situaci, že tady dnes můžeme vyhrát. Nemyslím si, že všichni hráči našeho týmu tomu od první čtvrtiny věřili. Proto jsme v prvním poločase prohrávali. V útoku jsme hráli dobře a v určitých momentech jsme se domácím vyrovnali i v obraně, ačkoliv Nymburk má obranu opravdu skvělou. Chybělo málo k tomu, abychom vyhráli. Možná chyběla jen víra ve vítězství.”

Maishe Dailey (křídlo SLUNETA Ústí): „Jsem moc rád, že jsem zpátky v lize a v ústí a že jsem zas zdravý. Ještě mi ale chybí kondička. Možná i to se projevilo na tom, že jsem měl dnes hodně ztrát. To musím zlepšit. Právě naše ztráty pomohly Nymburku zápas rozhodnout. Musíme se více soustředit. Teď začíná nadstavba, kde každý zápas bude hodně vyhrocený a bude třeba, abychom se takových chyb vyvarovali a byli schopni tyto vyrovnané zápasy zvládat.”

• aktuální forma

Absence Nymburka: křídlo Svejcar (zranění kolena)

Absence Ústí: křídlo Váňa (po operaci achilovky)

První vzájemný zápas sezony: 78-85

Kurzy Chance na výhru: 1,1 - 7,23

Nymburk, který uspěl v pěti ze šesti posledních zápasů, už si brousí zuby na velkou odplatu Pandám, u nichž v prvním duelu předvedl slabý výkon po návratu z venkovního utkání v Europe Cupu. Byla to už druhá porážka s Ústím z posledních čtyř vzájemných zápasů. Na druhé straně v Nymburce SLUNETA vyhrála dosud jen jednou, a to v roce 2001, kdy Nymburk v lize začínal. Od té doby Polabané doma zvítězili dvaatřicetkrát za sebou.

Pandy vstřebávají zprávu o konci sezony křídelníka Váni, za nějž však přišla hodnotná posila alias navrátilec do Ústí Maishe Dailey, který v úvodu sezony před zraněním nohy ukázal výtečnou formu. Otázkou jistě je, v jaké formě po třech měsících naskočí zpět do hry, v každém případě ještě zkvalitní tým, který se už začíná dotahovat na vedoucí Nymburk.

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Ústí je na třetím místě tabulky zaslouženě, ale potřebují u nás vyhrát, aby se tam udrželi. Budou tedy jistě hrát s podobným zápalem, jako v prvním vzájemném utkání. My jsme ale na tom stejně, jelikož si chceme udržet první příčku. Bude to tedy určitě zajímavé a náročné utkání. Očekávám, že můj tým přinese do hry hodně energie a že bude sebevědomě čelit soupeři, který nám to jistě neulehčí. Důležité je ukázat pozitivní myšlení, energii a týmového ducha. Soupeř má dva dominantní hráče na míči, ale není to jen o Autreym s Nicholsem. Důležití jsou pro ně i Pecka, Johnson či Nábělek, který díky svým trojkám také umí zahrát velké zápasy.”

Jakub Tůma (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Máme Ústí co vracet a chceme si udržet první místo, takže motivace na utkání je jasná. Je potřeba zastavit Nicholse s Autreym, kteří jsou velmi talentovaní hráči do hry jeden na jednoho. Týmovou obranou je musíme přibrzdit, aby nám zas nedali přes 50 bodů jako u nich. Je těžké je zastavit na nule, ale alespoň jejich přínos týmu omezit. Není to ale jen o nich. Mají silnou celou základní pětku, z lavičky pak dokáže přinést energii Martin Nábělek, jako to teď ukázal proti Písku. Mrzí nás, že se zranil František Váňa a nebude proti nám hrát, protože vždy je to takové vyhecovanější, když proti nám hraje někdo, kdo s námi byl v Nymburce. Jsme velcí kamarádi. je to smolař, že má další vážné zranění, tak snad se zas rychle dá dohromady.”

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „V posledním kole základní části se nacházíme v pozici, kdy máme šanci přiblížení se k vedoucímu celku z Nymburka na rozdíl jediného vítězství. Tato skutečnost by byla před sezonou pro mnohé fanoušky a basketbalové okolí nepředstavitelným činem. Postavení v tabulce si velice vážíme a chceme základní část ukončit s co nejlepším výkonem a výsledkem. Čeká nás však Nymburk venku. Nymburk, který má podle mého názoru nejsilnější kádr v naší lize, a především v Europe Cupu předvádí velmi dobrý basketbal. Proti nám bude soupeř motivovaný napravit nezdar na naší palubovce a tým, který měl po delší době také prostor k tréninku. My se po delší době ocitáme v pozici outsidera, ale do Nymburka jedeme s cílem pokusit se co nejdéle držet s domácími krok a získat další korálek do naší vítězné série.”

Martin Nábělek (rozehrávač SLUNETA Ústí): „Sice nemáme co ztratit, nejsme v roli favorita, ale na druhou stranu máme možnost vylepšit si bilanci. Jak už nám nedávné zápasy ukázaly, tým, který hraje s otevřeným hledím a nemá co ztratit, může být hodně nebezpečný i pro silnějšího soupeře.”