Vyhledávaní

52 se stříbrným koncem. Našli jsme klíče

S JAKUBEM KRAKOVIČEM Jen na nymburské palubovce zazvonil zvonec na závěr třetího a posledního finálového duelu, hostující tým Děčína se za skandování stovky svých fanoušků kompletně oblékl do bílých trik připomínajících už čtvrté ligové stříbro klubových dějin. Jako by dopředu počítal s tím, jak tenhle zápas dopadne. „Jestli je neobvyklé mít předem nachystaná trička k druhému místu?“ zopakoval nejdřív otázku kapitán Válečníků Jakub Krakovič, který nedlouho předtím převzal pohár za druhou příčku v letošní Kooperativa NBL.

Víc než cena MVP. Už nehraju slepý

S MVP FINÁLE VOJTĚCHEM HRUBANEM Taky jste se divili? Aspoň trochu? Že tenhle reprezentační tahoun, bez nějž by se nikdy neudál postup na světový šampionát, v prvních třech ligových duelech semifinále minutově paběrkoval a prakticky neskóroval. A pak najednou explodoval třemi dvacetibodovými představeními, včetně dvou finálových, a to i s bohatou trojkovou oblohou. Vy pozornější jste si ale možná v minulosti všimli jeho mhouřících se očí, často marně ostřících na světelnou tabuli nebo časomíru nad košem. Všechno to spolu souvisí. Jak tenhle 29letý nymburský křídelník a kariérně v lize 38procentní trojkař sám přiznává, už nejspíš docela dlouho hrál basketbal „dost slepý“. A neříká to v žertu. Proto nyní už sedminásobný mistr Kooperativa NBL Vojtěch Hruban vyzdvihuje um machrů ze společnosti DynaOptic, zaměřující se na spolupráci očí, mozku a těla. Do jejího programu byl zapojen spolu s několika dalšími reprezentanty díky projektu ČBF a teď nelituje. Ví, komu nemálo vděčí za svou cenu pro MVP včera skončeného Finále NBL. I v basketbalových halách už zase vidí jako bystrozraký orel. Před zářijovými životními zápasy v obraréně v Šanghaji, na něž se těší jako malý kluk, jde o docela dobrý bonus.

Sanders skončil v Bekse po sezoně neúspěchů

Levell Sanders po třech a půl sezonách končí jako kormidelník BK JIP Pardubice. Zároveň s ním odchází i druhý člen trenérského tandemu Beksy Tomáš Bartošek. Vedení klubu se s oběma trenéry dohodlo na ukončení spolupráce. Sanders vedl pardubický tým od začátku ledna 2016, kdy jej převzal po předchozím trenérovi Dušanovi Bohunickém, jenž rezignoval. Bohunického asistent Tomáš Bartošek pokračoval ve stejné pozici i v tandemu se Sandersem.

Inspirace pro syny? Ne, ti mluví o titulech z NBA

S REKORDMANEM PETREM BENDOU Zpovzdálí sledován svou ženou Marikou, která pod volejbalovou sítí pěkných pár trofejí na profi úrovni také posbírala, hovořil už několikátý rok po posledním ligovém zápase na totožné téma – o svém stále rostoucím a už nějaký čas i dvojciferném počtu titulů z NBL. 28. května to díky třetímu finálovému vítězství nad Děčínem dotáhl k novému domácímu rekordu pod bezednými koši svým dvanáctým, jímž překonal i dosavadního spoludržitele Ladislava Sokolovského, dříve spoluhráče a nyní kolegu zařezávajícího ve funkcionářské složce nymburského klubu. Jen těžko přetěžko se jednou bude na tuzemské scéně někomu překonávat právě Petra Bendu.

Benda s rekordem, Hruban MVP Finále

ECHO ZÁPASU 3 FINÁLE NBL Člen nymburské základní pětky Petr Benda do posledního zápasu sezony dával od prvních minut maximum. Aktivní byl v útoku, kde se nenechával odstavit od zakončení, na doskoku i v obraně, kdy v první půli dokázal po přebrání utančit na nohou i přes všechny jeho driblérské finty dynamického děčínského playmakera Šišku. Svůj historický duel si chtěl doma užít naplno a se vším všudy. A na jeho konci tak mohl – nyní už v osamění - vystoupit na pomyslný trůn pro titulového rekordmana domácích ligových dějin, když si po vítězství Nymburka 89-60 ve třetím finálovém zápase na krk pověsil už 12. zlatou medaili v Kooperativa NBL, navíc v nepřerušené řadě.

Petr Benda si jde pro rekordní dvanáctý

PŘED ZÁPASEM 3 FINÁLE NBL Už devět let a celkem 169 ligových zápasů nebyl ČEZ Basketball Nymburk pokořen na svém domácím kurtu. Jeho aktuální šňůra ligových vítězství bez rozdílu hřiště už je na kótě 57 a tým tak stojí tři výhry od překonání vlastního rekordu. Navíc podruhé ve svých dějinách může zvládnout sezonu NBL bez jediné porážky. Tak znějí za stavu 2-0 pro obhájce trofeje ve Finále NBL číselná data před třetím duelem série, který startuje v Nymburce úderem dnešní 18. hodiny před kamerami ČT Sport, a který už může udělat tečku za letošním ligovým ročníkem. Pokud by se tak stalo, nymburský veterán Petr Benda vystoupá v osamění na rekordmanský trůn domácí ligové historie s už 12. titulem. Nedopřát mu tuto radost se pokusí hosté z Děčína, kteří však na ligové zdolání hegemona čekají už 29 zápasů - od konce roku 2012.

Rány jsme dokázali vracet, proto jsme vyhráli

S VOJTĚCHEM HRUBANEM V prvních třech zápasech semifinále jeho minuty klesaly z šestnácti dokonce až na jedenáct a body adekvátně tomu. Pak ale nastal veletoč – v posledním čtvrtém duelu s Olomouckem Vojtěch Hruban zasíťoval 20 bodů za 28 minut a ve finále zatím řádí tak, že aspiruje na trofej pro MVP celé série: doma Děčínu nasázel 23 bodů za 21 minut a v neděli v kritické bitvě venku přihodil 20 za 33 minut, čímž se tento opěrný reprezentant znovu výrazně připomněl jako tahoun nejen Nymburka. I když v Děčíně v první půli s jedinou trefou z pole ještě hledal svou mušku, po změně stran jeho 14 bodů z 41 týmu bylo klíčových při vítězství o jedenáct, po němž jeho celek stojí jedinou výhru od 16. titulu v řadě. Může ji přidat už v úterý na domácí palubovce.

Jedině kdyby mi někdo utrhl nohu!

S TOMÁŠEM POMIKÁLKEM Když v jednu chvíli ve druhém poločase zůstal ležet pod košem po další utržené ráně, a poté se pomalým krokem přesouval na lavičku přepočítávaje rukou svou žeberní klenbu, nebylo jisté, že se ještě na kurt vrátí. To by ale Tomáš Pomikálek nedopustil. Ne v zápase, jako byl tenhle. V prvním finálovém utkání dějin klubu hraném ve vlastní hale, kdy ještě necelé čtyři minuty před koncem jeho Děčín ztrácel na patnáctinásobné šampiony Kooperativa NBL pouhé čtyři body. I když Válečníci nakonec padli o jedenáct, dvoumetrový forward věděl, že do toho dal všechno, co měl. Těsně po dlouhé děkovačce sotva dýchal a rozhovor, přerušovaný řadou gratulací od fanoušků i bývalých děčínských hráčů, rád podstoupil vsedě na střídačce. Lapal po posledních volných molekulách kyslíku, kterých v ohromném dusnu a vedru haly už nezbývalo mnoho.

Autrey sám vyzval mistra. Padl po boji

ECHO ZÁPASU 2 FINÁLE V TEXTU A VIDEU Individuálně skvělý autor 25 bodů Lamb Autrey svůj 33minutový zápas s Nymburkem prohrál o jediný bod a na hřišti byl trvalou hrozbou. Když však sedm minut odpočíval, aby vůbec v enormním dusnu haly dožil konce bitvy, jeho tým ztratil tento čas o dalších 10 bodů a ve druhém duelu finálové série padl na svém kurtu 65-76. Do šatny za pískotu vyprodané válečnické arény (1200) odcházející vítězové tak získali, co měli v plánu, a v úterý mohou doma ukořistit nejen svůj 16. titul v řadě, ale také podruhé ve svých dějinách projít sezonou bez jediné porážky.

Zápas roku Děčína: fanoušci v hale i před halou!

PŘED ZÁPASEM 2 FINÁLE NBL V netradičním nedělním čase (17:15, vysílá web ČT) odstartuje v děčínském Sportcentru válečnický „Zápas roku“, jímž je druhý duel finálové série s Nymburkem, který bude promítán i na velkoplošné projekci před halou. Severočeši sice v prvním střetu padli o propastných 40 bodů, ale v sezoně už několikrát dokázali obhájce trofeje dvě až tři čtvrtiny trápit a navíc z posledních 11 domácích utkání prohráli jediné. Přišel tak jejich čas, aby českým hegemonům překazili zatím dokonalou ligovou sezonou bez jediné porážky?