Vyhledávaní

Benda s rekordem, Hruban MVP Finále

ECHO ZÁPASU 3 FINÁLE NBL Člen nymburské základní pětky Petr Benda do posledního zápasu sezony dával od prvních minut maximum. Aktivní byl v útoku, kde se nenechával odstavit od zakončení, na doskoku i v obraně, kdy v první půli dokázal po přebrání utančit na nohou i přes všechny jeho driblérské finty dynamického děčínského playmakera Šišku. Svůj historický duel si chtěl doma užít naplno a se vším všudy. A na jeho konci tak mohl – nyní už v osamění - vystoupit na pomyslný trůn pro titulového rekordmana domácích ligových dějin, když si po vítězství Nymburka 89-60 ve třetím finálovém zápase na krk pověsil už 12. zlatou medaili v Kooperativa NBL, navíc v nepřerušené řadě.

Petr Benda si jde pro rekordní dvanáctý

PŘED ZÁPASEM 3 FINÁLE NBL Už devět let a celkem 169 ligových zápasů nebyl ČEZ Basketball Nymburk pokořen na svém domácím kurtu. Jeho aktuální šňůra ligových vítězství bez rozdílu hřiště už je na kótě 57 a tým tak stojí tři výhry od překonání vlastního rekordu. Navíc podruhé ve svých dějinách může zvládnout sezonu NBL bez jediné porážky. Tak znějí za stavu 2-0 pro obhájce trofeje ve Finále NBL číselná data před třetím duelem série, který startuje v Nymburce úderem dnešní 18. hodiny před kamerami ČT Sport, a který už může udělat tečku za letošním ligovým ročníkem. Pokud by se tak stalo, nymburský veterán Petr Benda vystoupá v osamění na rekordmanský trůn domácí ligové historie s už 12. titulem. Nedopřát mu tuto radost se pokusí hosté z Děčína, kteří však na ligové zdolání hegemona čekají už 29 zápasů - od konce roku 2012.

Rány jsme dokázali vracet, proto jsme vyhráli

S VOJTĚCHEM HRUBANEM V prvních třech zápasech semifinále jeho minuty klesaly z šestnácti dokonce až na jedenáct a body adekvátně tomu. Pak ale nastal veletoč – v posledním čtvrtém duelu s Olomouckem Vojtěch Hruban zasíťoval 20 bodů za 28 minut a ve finále zatím řádí tak, že aspiruje na trofej pro MVP celé série: doma Děčínu nasázel 23 bodů za 21 minut a v neděli v kritické bitvě venku přihodil 20 za 33 minut, čímž se tento opěrný reprezentant znovu výrazně připomněl jako tahoun nejen Nymburka. I když v Děčíně v první půli s jedinou trefou z pole ještě hledal svou mušku, po změně stran jeho 14 bodů z 41 týmu bylo klíčových při vítězství o jedenáct, po němž jeho celek stojí jedinou výhru od 16. titulu v řadě. Může ji přidat už v úterý na domácí palubovce.

Jedině kdyby mi někdo utrhl nohu!

S TOMÁŠEM POMIKÁLKEM Když v jednu chvíli ve druhém poločase zůstal ležet pod košem po další utržené ráně, a poté se pomalým krokem přesouval na lavičku přepočítávaje rukou svou žeberní klenbu, nebylo jisté, že se ještě na kurt vrátí. To by ale Tomáš Pomikálek nedopustil. Ne v zápase, jako byl tenhle. V prvním finálovém utkání dějin klubu hraném ve vlastní hale, kdy ještě necelé čtyři minuty před koncem jeho Děčín ztrácel na patnáctinásobné šampiony Kooperativa NBL pouhé čtyři body. I když Válečníci nakonec padli o jedenáct, dvoumetrový forward věděl, že do toho dal všechno, co měl. Těsně po dlouhé děkovačce sotva dýchal a rozhovor, přerušovaný řadou gratulací od fanoušků i bývalých děčínských hráčů, rád podstoupil vsedě na střídačce. Lapal po posledních volných molekulách kyslíku, kterých v ohromném dusnu a vedru haly už nezbývalo mnoho.

Autrey sám vyzval mistra. Padl po boji

ECHO ZÁPASU 2 FINÁLE V TEXTU A VIDEU Individuálně skvělý autor 25 bodů Lamb Autrey svůj 33minutový zápas s Nymburkem prohrál o jediný bod a na hřišti byl trvalou hrozbou. Když však sedm minut odpočíval, aby vůbec v enormním dusnu haly dožil konce bitvy, jeho tým ztratil tento čas o dalších 10 bodů a ve druhém duelu finálové série padl na svém kurtu 65-76. Do šatny za pískotu vyprodané válečnické arény (1200) odcházející vítězové tak získali, co měli v plánu, a v úterý mohou doma ukořistit nejen svůj 16. titul v řadě, ale také podruhé ve svých dějinách projít sezonou bez jediné porážky.

Zápas roku Děčína: fanoušci v hale i před halou!

PŘED ZÁPASEM 2 FINÁLE NBL V netradičním nedělním čase (17:15, vysílá web ČT) odstartuje v děčínském Sportcentru válečnický „Zápas roku“, jímž je druhý duel finálové série s Nymburkem, který bude promítán i na velkoplošné projekci před halou. Severočeši sice v prvním střetu padli o propastných 40 bodů, ale v sezoně už několikrát dokázali obhájce trofeje dvě až tři čtvrtiny trápit a navíc z posledních 11 domácích utkání prohráli jediné. Přišel tak jejich čas, aby českým hegemonům překazili zatím dokonalou ligovou sezonou bez jediné porážky?

První cenný kov pro Hanáky!

ZÁPAS 2 O BRONZ Je dobojováno. Aspoň na bronzové frontě. A svou první ligovou medaili si může do klubové síně slávy pověsit BK Olomoucko. Na domácí půdě zvládlo suverénním způsobem druhý duel o třetí místo se Svitavami (100-88) a po ovládnutí série 2-0 může slavit cenný kov.

Máme na to. Musíme ale víc jezdit po zadku!

SE ŠIMONEM JEŽKEM Dokonce i extrémní řešení s obranným doskakováním čelem proti útočníkům zvažoval po prvním zápase finále děčínský guard Šimon Ježek. A nezvažoval to náhodou. Nymburský soupeř posbíral nebývalých 27 útočných doskoků a měl tak víc ulovených míčů v útoku než v obraně. A i když Válečníci nasbírali ukrutných 33 osobních chyb včetně tří technických, odmítá Ježek do druhého duelu na domácí palubovce ustupovat z v tvrdosti vlastní hry. Naopak. V neděli pod děčínskou skálou se tak dá očekávat ještě větší řež. Nyní už vás ale čeká Válečníkova rozborka Utkání 1.

Ještě tvrdší? Tak to by si měli dát pozor

S PAVLEM PUMPRLOU První poločas o tři, druhý o 37 bodů. Tak propastný byl rozdíl v obou dvacetiminutovkách prvního zápasu finálové série. Jako by si domácí nymburský favorit byl jistý, že mu proti Děčínu bude stačit zapnout na všech dvanáct válců až po změně stran. „Být si tím jistí, prohráli jsme první půlku o dvacet, aby to byla větší legrace. Takovou jistotu jsme ale samozřejmě neměli,“ zakroutil důrazně hlavou kapitán obhájce trofeje Pavel Pumprla. „Taky jsme ale po těsně vyhrané první půlce nebyli vyplašení. Věděli jsme, že pokud si budeme dávat pozor na věci, které nám dělaly potíže do té doby, nebudeme mít větší problém.“

Hruban odjistil kolty mistra ve třetím dějství

ECHO ZÁPASU 1 FINÁLE NBL Nadějný výsledek první půle (45-42) jako by byl ukolébavkou pro děčínské Válečníky na v NBL už devět let nedobytné nymburské palubovce a po změně stran už nedokázali ani trochu odolávat vichru od Labe, který je sfoukl až ke kruté čtyřicetibodové porážce 105-65. Obhájce trofeje se tak po prvním utkání Finále NBL ujal vedení a do nedělního druhého střetu na severu půjde s ještě větším sebevědomím.