25.0

#44
13.0

Svejcar a spol. vytěžili slabost hostů

Beksa se v ústecké jámě lvové rvala, seč mohla, ale i kdyby se přetrhla, díru pod košem celých 40 minut maskovat nedokázala. A byť ještě necelé dvě minuty do konce chovala za stavu 79-75 malou naději na závěrečné drama, domácí ho nepřipustili a po vítězství 91-77 soupeře přeskočili v tabulce.

Jako vždy neohroženým Vyoralem vedení Východočeši (bez podkošových Nečase a Kohouta, navíc bez křídla Škrance) už v prvních šesti minutách zaskočili protivníka čtyřmi trojkami, když se ke své druhé obloukové trefě sezony rozohnil i power forward Slanina. Jenže sluneťané měli do půle bezchybného Svejcara (15 bodů), který zakončoval ze všeho, co letělo kolem, a poločas tak při aktivitě hostů Vyorala se Švrdlíkem i lepším trojkám a bodům zpod koše Beksy, jež prakticky neztrácela, dospěl k téměř vyrovanému skore 38-35.

I ve třetí čtvtině se Vyoral snažil udržet Beksu ve hře, ale jeho bodů postupně začalo ubývat a při faulech jednoho z posledních pardubických dlouhých Švrdlíka naopak přebírali vládu podkošoví muži SLUNETY, kteří postupně utrhli náskok až 12 bodů. Vyoral, Půlpán a Švrdlík ještě v závěru přitáhli hosty z 11 na 4 body, ovšem domácí Houška kontroval z útočného doskoku a poslední minutu už si Pandy došestkovaly.

Jejich šéfem byl Svejcar (23), následován Peckou (16+13 doskoků), Houškou (16+7 doskoků), Rodgersem (13) a Šotnarem (11). Za hosty, kteří padli už v šestém utkání z posledních sedmi, odpovídali Vyoral (22), Švrdlík (17+7 doskoků), Půlpán (15) a Pavlovič (10). Domácím patřily především doskoky (42-30) a dvojky (54/33 – 37/20, body zpod koše 46-36) a nevadil jim tak ani deficit z trojek (4-8).

Ken Scalabroni (kouč BK JIP Pardubice): „Domácí získali důležitou výhru, byl to zajímavý zápas, vedení se střídalo, obzvláště ve 4. čtvrtině domácí hráli lépe, hráli systémy a trefovali střely. Byli emocionálně vyrovnanější, my jsme byli frustrovaní. Bylo to vidět na konci utkání, kde se naplno projevily všechny emoce. To není způsob, jak bychom chtěli končit zápasy. Dostaneš, co si zasloužíš. My nebyli dost dobří, abychom dnes vyhráli.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Utkání bylo ovlivněno tím, že Pardubice přijely bez Kohouta, Nečase a Škrance. My jsme tušili, že rotace hostů bude menší a už od začátku jsme si řekli, že budeme trpělivě pracovat a budeme doufat v to, že pokud zápas bude vyrovnaný, tak dřív, nebo později hosté odpadnou. Podařilo se nám to až na konci poslední čtvrtiny, už v průběhu zápasu jsme se několikrát dostali do vedení, ale v tu chvíli bohužel přišla nějaká hloupost z naší strany a utkání se rozhodlo až na konci. My jsme za to samozřejmě rádi, přejeme Pardubicím, aby se hráči dali co nejdřív dohromady, a myslím, že všechny týmy momentálně přivítají reprezentační okno, aby se daly dohromady a potrénovaly na březen, který bude opět v rychlém sledu.“

Absence Ústí: křídlo David (kotník)

Absence Pardubic: power forwardi Nečas a Kohout (oba zranění), křídlo Škranc (kotník)

Vzájemné zápasy v této sezoně: 67-73, 65-67

Ústí má na kontě 3 porážky ze 4 zápasů, ale vedle té z Ostravy dvě přišly s mistrem, navíc teď má SLUNETA na talíři skoro naporcovanou Beksu, která je obrovsky oslabená pod košem i na důležité křídelní pozici, je bez dvou hráčů schopných ohrožovat koš z oblouku a na nesnadné ústecké palubovce to bude mít zatraceně těžké, i pokud by z torny vyjmul další fenomenální výkon rozehrávač Vyoral.

Pardubice totiž počítají již 5 porážek ze šesti utkání, doma v této sekvenci padly s Opavou i USK, dál také ve Svitavách, v Děčíně a Nymburce, jejich obrana se dál horší, aniž by se zlepšoval útok, a při podkošovém oslabení slábne i doskok.

SLUNETA se tímto duelem zapojí do charitativní akce Bez faulů.

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Pardubice se nám v tomto ligovém ročníku ještě nepodařilo porazit. Soupeř se opírá celou sezonu o kvalitní obranu, která nám v obou předešlých utkáních činila potíže. Kromě obranného doskoku a obrany přechodové fáze se tak budeme muset soustředit také na dobrý pohyb míče v útoku.“

Pavel Houška (power forward SLUNETA Ústí): „Plán pro nadstavbu je jasný, chceme-li se vyhnout předkolu play-off, musíme doma vyhrávat. V posledním zápase s Nymburkem nás ve hře dlouho držel útok, ale to nevydrží dlouho. Cesta k výhrám je v dobré obraně.“

Adam Konvalinka (asistent BK JIP Pardubice): „V sobotu se nám vrátili někteří marodi, ale zase se objevili jiní… Točíme se v kruhu. Maraton zápasů končíme v Ústí, kde se nikomu nehraje dobře. Nám se tam v základní části podařilo vyhrát, teď to bude trošku odlišné. Soupeř přivedl na perimetr američana Rodgerse, který rád skóruje, na druhou stranu i domácí tým trápí zranění některých hráčů, takže na tom budeme podobně. Největší síla domácích je v základní ose Šotnar-Svejcar-Houška, které doplňují Pecka a američtí hráči Brown s Rodgersem. Pro nás bude důležité udržet domácí na uzdě, pokud bude nějaká větší přestřelka, naše šance budou mnohem menší. Zároveň doufáme, že už se nic nikomu nestane a reprezentační pauzu využijeme k doléčení všech zdravotních problémů.“