11.0

#98
3.0

Nymburk díky druhé půli blíž medaili

Celý vlažný první poločas to v úvodním duelu série o bronz na nymburské palubovce vypadalo, že hostům z Pardubic nikdo důležitý nechybí a budou usilovat o mečbol. Ve druhé půli, ovládnuté 51-32, se ale domácí přece jen probrali a i bez Locketta s Rylichem a Gilyardem si došli pro jistou úvodní výhru 93-75, když využili masivního oslabení soupeře, který nastoupil bez tria Vyoral, Rikič, Čolak.

Série pokračuje v sobotu v Pardubicích, kde už si tým kouče Sokolovského může na krk pověsit medaile za třetí místo.

Když Nymburk poločas neměl ani bod z brejků a šestek a velkou agresi neukázal ani v obraně, neměla téměř neztrácející Beksa ani ve velmi okleštěné sestavě zásadní potíže udržet se místy i ve vedení. Jenže jakmile se v úvodu třetí čtvrtiny dostala do minitrháku 42-47, byl to pro Polabany pomyslný spouštěč kontra ofenzivy.

Domácí vedeni Bendou otočili na 51-47, Kříž s rozehrávači pak posunul náskok na 61-49 a po dočasném návratu hostů taženém Pekárkem (63-59) Kříž v prvních minutách závěrečného dějství vytlačil nymburský náskok až na rozhodných 76-61.

Tým vedl 18 body, sekudovali mu Autrey (13+8 doskoků), Kovář (12), Palyza a Watson (po 10). Beksu dvojciferně drželi Pekárek (18+7 doskoků), Švrdlík (17+8 doskoků), Štěrba (11+7 doskoků) a Dickerson (10). Z pole přesnější domácí (v procentech 50-36) měli víc zpod koše (46-28), od své lavičky (55-17) i z trojek (8-5). Hosté dali víc šestek (13-20).

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Rozhodla větší chuť. První poločas nebyl ideální, ještě na nás bylo vidět to zklamání ze semifinále. Tomu se nelze divit. Ale v poločase jsme dokázali přepnout, udělali jsme nějaké korekce a také jsme hráli kolektivněji. Za druhý poločas si kluci zaslouží ocenit. Pardubicím chyběl Rikič, Čolak, Vyoral, ale nám také chyběli tři hráči. Ale na našich hráčích jsem viděl větší kolektivní výkon a větší chuť. Dokázali jsme se přizpůsobit jejich obraně a hráli jsme více do koše. Byli jsme trpělivější a dostávat míč dovnitř a zas ven. Luboš Kovář dnes ukázal, co se tu za ty tři roky naučil od Petra Bendy a perfektní práci odvedl Martin Kříž, který měl spoustu důležitých míčů. Chtěli bychom v sobotu sérii ukončit a uděláme pro to všechno.”

Luboš Kovář (power forward ERA Basketball Nymburk): „Rozhodl druhý poločas. V tom prvním jsme vůbec neběhali dopředu, ve druhém jsme to zlepšili, hráli jsme náš basket, vytvořili jsme si náskok a ten už udrželi. Pardubice hrají úplně jinou obranu než Opava. nechci říci, že je to pro nás lehčí, ale dokázali jsem tam nějaké věci využít a dát lehčí koše po pick and rollu. Ty kratší rolly mám odkoukané od Petra Bendy. Jakmile mi to tam Ondra Sehnal několikrát dal, tak z toho byly hezké akce. Pomohlo nám to. Musíme ale ještě zapracovat na hře proti zóně. Věřím, že to bude v sobotu konec sezony. Musíme se naposledy semknout a vybojovat to poslední vítězství. Samozřejmě nikdo z nás nebude s bronzem spokojený, ale tak to je a chceme končit výhrou. Dnes to byl typický Martin kříž a jeho seběhy do koše.  Dal z toho asi čtyři koše s faulem. To byl Martin, jak ho známe. Konečně mu to vycházelo.

Dino Repeša (trenér BK KVIS Pardubice): „Gratuluji Nymburku. Nám chyběli tři hráči základní rotace, přesto jsme tři čtvrtiny hráli kvalitní zápas. Byli jsme dobrý soupeř. Po poločase jsme možná mohli mít vyšší vedení, ale Nymburk si pomohl útočným doskokem. Musíme být silnější a bojovnější pod košem. my se pokusíme pro sobotní zápas vrátit alespoň jednoho hráče do sestavy a budeme se snažit srovnat sérii. Neuvěřitelný rozdíl byl dnes v bodech z lavičky, kde nás Nymburk přehrál 55:17. Všichni hráči musí hrát na maximum svých možností, jinak nemáme šanci na nějakou dramatickou koncovku. Oba týmy mají kvalitní české hráče a je na nich vidět, že chtějí více bojovat o tu medaili než zahraniční hráči. Líbilo se mi, jak dnes zahrál náš mladý talent Vrábel. Je to pro něj super zkušenost do další sezony.”

Kamil Švrdlík (power forward BK KVIS Pardubice): „Rozhodla zase druhá půle, jako se nám to stalo v Děčíně. Myslím, že to celkem dost vychází z jednoho našeho spoluhráče. je to pořád dokola stejná písnička. Sice jsme měli okleštěnou sestavu, ale asi ať raději hrají kluci, kteří do toho dají srdce, než tohle. myslím, že i v téhle sestavě jsme měli na to tu odehrát lepší zápas. Byly tam ale momenty, které nechápu. nebyla tam ta touha zabojovat. Nymburk se pak dostal do vedení a v klidu si to pohlídal. Povídat si něco v šatně je jedna věc, ale pak to předvést na hřišti je něco jiného. A to se nám nedaří. Je potřeba trochu zatnout zuby a hrát kolektivně. Ne tam předvádět individuální akce. To je voda na mlýn soupeře. Pod košem nás bylo málo, ale třeba Matyáš Vrábel zahrál celkem dobře a připsal si asi svůj rekord sezony. Ale chtělo to mít ještě buď Rikiče, nebo Čolaka.”

• šikovní guardi

Neúprosný kolotoč play-off dál nezastavuje a dnes dospěl k prvnímu souboji o bronz (18:00 na ČT sport plus), který bude mít velmi netradičního účastníka. V úvodním duelu domácí ERA Basketball Nymburk, usilující o svou 21. ligovou medaili, bude tuto sérii hrát teprve podruhé, když od roku 2003 až do loňska hrál nepřetržitě jen finále.

Pardubický soupeř může získat bronz poosmé v historii NBL a podeváté celkově a vyrovnat tak své dosud nejlepší umístění v samostatné české soutěži.

Poté, co oba celky odehrály sedmizápasová semifinále, jež pro ně skončila velkým zklamáním, půjde hlavně o to, kdo dřív sesbírá psychické a fyzické síly. I ty druhé rychle ubývají, zejména s přibývajícím počtem absentérů a menších či větších zranění. Nymburku hrozí celá škála takových problémů, na pardubické straně se očekává absence playmakera Vyorala, se zraněním se vyrovnávají pivot Rikič, rozehrávač Neal i další, proto bude hodně záležet, kdo a v jaké formě do prvního utkání zasáhne.

Pardubice dokázaly v dlouhodobé části Nymburk zdola doma i venku, ale to bylo ještě v poměrně jiném rozpoložení i sestavové situaci soupeře, který mimo jiné v nadstavbě stále doplňoval celek o nové hráče. Beksa nicméně ví, že její hlavní devizou bude, pokud zvládne hrát svou standardní hru s organizovaným útokem bez ztrát, kdy Nymburku nedá mnoho brejkových příležitostí. Čím déle udrží vyrovnané skore, tím větší šanci má na znejistění soupeře, což dobře ukázala série Polabanů s Opavou.

Domácí tým naopak musí maximum vytěžit z rychlého přechodu, neboť pokud i Beksa na něj v obraně vyrukuje se zónou, do níž to nebude padat z dálky, může se na body opět velmi natrápit.

Absence Nymburka: guardi Gilyard (mimo nominaci), Rylich (zranění chodidla), křídlo Novák (zranění), forward Lockett a guard Autrey (oba zřejmě menší zranění, nejistý start)

Absence Pardubic: rozehrávač Vyoral (start nejistý, zranění ze semifinálového utkání 7, netrénuje)

Vzájemné zápasy v sezoně: 76-73, 68-76, 87-80, 91-105

Kurzy Chance na výhru: 1,21 - 4,99

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Není lehké se vyrovnat se zklamáním, ale to samé platí pro soupeře. Chceme ale sezonu končit vítězně, proto se musíme zmobilizovat a jít si pro výhru. Hráči dostali den volna, aby to každý vstřebal po svém, ale už se plně soustředíme jen na Pardubice. V posledním zápase nás porazily, máme jim tedy co vracet. Vše bude vycházet z naší obrany, která musí být lepší, než právě v tom posledním vzájemném duelu.”

František Váňa (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Nejtěžší bude najít zbytky sil, protože ta série s Opavou byla velmi těžká. Ale nemáme se na co vymlouvat, protože Pardubice také hrály sedm zápasů a měly na odpočinek jen o den více. Je to taková série útěchy, ale není konec sezony, pořád je o co bojovat a nechceme zklamat naše fanoušky a chceme končit sezonu vítězstvím. Hrajeme také o svojí vlastní hrdost a budeme bojovat, co nám budou síly stačit. Oba týmy mají absence, musíme se semknout na ty poslední dva až tři zápasy a dát do toho všechno. Dostanou jiní hráči více prostoru, rotace bude jiná.”

Dino Repeša (kouč BK KVIS Pardubice): „V semifinálové sérii jsme měli v naší hře nějaké limity. Teď, v sérii o 3. místo, se jich zkusíme vyvarovat. Nymburk má velmi dobrou přechodovou fázi z obrany do útoku, jeho hráči jsou také velmi aktivní na útočném doskoku, takže především tyto aspekty soupeřovy hry musíme eliminovat. Domácí mají dost kvalitních, talentovaných hráčů. Nelze mluvit pouze o jednom nebo o dvou hráčích, protože mají 10 hráčů, kteří mohou dát 15 bodů. Soustředit se proto musíme na individuální kvality každého hráče. Co se týče celé série, myslím, že rozhodující bude motivace. V zápasech o medaile, ať už v lize, nebo v poháru, bývá číslo jedna právě motivace, nikoliv kvalita týmů, což je dobře, protože budeme hrát proti velice kvalitnímu týmu. V sezoně jsme to měli s Nymburkem 2-2. Uděláme maximum, abychom získali medaili, na kterou Pardubice čekají 5 let.”

Jan Štěrba (forward BK KVIS Pardubice): „Sérii o 3. místo bude podle mě rozhodovat jediný faktor: kdo ho bude chtít víc. Medaili získá tým, který bude mít větší motivaci, ukáže větší odhodlání a touhu. Vyřazení v semifinále, navíc v utkání číslo 7, pro nás bylo samozřejmě hodně smutné, ale už to nevrátíme. Z našeho týmu teď cítím velké odhodlání získat bronzové medaile. Co se týče zápasů s Nymburkem, musíme si v nich co nejlépe pohlídat to samé, co jsme si v některých zápasech bohužel nepohlídali u Děčína, což je  především doskok pod oběma koši a eliminace rychlého protiútoku. V semifinálové sérii jsme s tím často měli problémy, v tomto směru musíme být v sérii o 3. místo výrazně lepší. Rádi bychom také poděkovali za podporu všem našim fanouškům. Můžeme vám slíbit, že do poslední série  tohoto play-off dáme úplně všechno!”

Atrakce utkání: nymburský klub zve fanoušky na utkání za symbolickou jednu korunu (zbytek ceny vstupenek uhradí tým), z fanoušků budou rovněž vylosování majitelé 4 vstupenek na mezinárodní festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady (24.-27. srpna), před vstupem do haly se také budou rozdávat plechovky BirGo, nealkoholického beer mixu, který je vyroben z opravdového piva Budvar a ovocnou chuť mu dává expert na nápoje Mattoni.