Novinky

Hrdina Děčína: Táta? Jo, byl tu. A trochu chválil

Jeho otec seděl v děčínském hledišti, a i když to pak při střízlivé osobní pochvale nejspíš nezmínil, musel být nebývale hrdý. Syn dole na hřišti podával bez nadsázky životní výkon. S 23 body střelecky ten vůbec nejlepší za sedm sezon v NBL. A jako klíčový muž sestavy Válečníků zlomil po Zápase 3 i rozhodující bitvu semifinále s Prostějovem. Včetně neskutečného buzzer beatru z konce třetí čtvrtiny vysázel 20 bodů za necelých 10 minut, z toho 15 za pět a půl.

Videoreport Semifinále 5: Vyoral mimo tento svět!

Jen play-off a ty největší zápasy přitahují takové výkony. A ten jeho asi nejpřesněji vystihl na děčínské lavičce sedící Pavel Bosák, který se během čtvrté čtvrtiny naklonil ke spoluhráči Striovi a prohodil: "Hraje PlayStation a ještě si nevšim, že je v zápase." Ten příměr sedí. Děčínský hrdina posledních dní Tomáš Vyoral, který pro tým překlopil i domácí Zápas 3, vystoupal dnes k nebi ještě výš a šťastnou - i když pro něj už spíš typickou trojkou - s klaksonem třetí čtvrtiny rozjel dechberoucí show, na jejímž konci bylo rovných 20 bodů za posledních 10 minut hry.

V duelu o NBL si to rozdají jen Brno s Hradcem

Mmcité Brno, nebo Hradec Králové! Jeden z těchto celků doplní peloton Kooperativa NBL pro sezonu 2015/16. Více jich v baráži o NBL nebude a prolínací soutěž se tak rozhodne už po jednom jediném zápase. Ten se odehraje o nadcházejícím víkendu na palubovce posledního týmu letošní sezony NBL, tedy na brněnské Morendě.

Hra 5: Vyprodáno! Vtrhne Děčín do zlaté brány?

Beznadějně vyprodaný je (potenciální) "Zápas do historie děčínského basketbalu". V semifinálovém Utkání 5 se dnes od 18 hodin rozhodne o finálovém soupeři Nymburka a z deseti vzájemných bitev Válečníků s Orli v sezoně bude tahle tou úplně největší. A vy, kdo nemáte vstupenku, u toho můžete být skrze objektivy kamer Slovak Sport TV2 a TVCOM.cz.

Obránce sezony Nečas: Od narození mám dar

Už potřetí za šest let, kdy byla tato kategorie v rámci ankety Hvězdy NBL vyhlášena, se stal Obráncem sezony elitní české soutěže Radek Nečas, který letos obhájil primát z minulého roku. Jeho defenzivní produkci rámují průměry 5 obranných doskoků, 1,5 zisku a 0,6 bloku. Mnohem víc než tyto cifry jsou však u něj oceňovány číselně nevyjádřitelné činnosti, z nichž mezi ty hlavní patří řízení obranné činnosti celého týmu. Kapitán Ariete Prostějov se však neomezuje jen na obranou polovinu hřiště a v útoku vedle 7,6 bodu na utkání letos přidává i 3,5 asistence. I pro tuto univerzalitu se dostal jako jediný z Čechů do All-Star Kooperativa NBL. V následujícím rozhovoru se ovšem dostane i na mnohá jiná témata - třeba na to, proč jen dvakrát z posledních 15 utkání skóroval dvojciferně, když v sezoně takových zápasů nasbíral už 15.

Kouč roku Budínský: Chceme "změnit historii"

Za 11 let v děčínském klubu nikdy nevedl v semifinále 2-1. Přesto říká, že ke čtvrtému duelu do Prostějova neodjížděl nervózní. Kouč sezony 2014/15 v NBL Pavel Budínský má po prvním nevyužitém mečbolu na finále ještě jeden, ten na domácí půdě. V pondělí v 18 hodin. To ale nebyl ten hlavní důvod jeho klidu. Válečníci už totiž letos mají splněno. Přes to všechno ale v tom pátém zápase budou chtít uspět. A moc.

Po čtvrtém duelu třaskavé semifinálové série Kooperativa NBL mezi Orly a Válečníky budou o různých zákoutích hry hovořit dva power forwardi - za poražený Děčín reprezentační asistent Robert Landa a za vítězný Prostějov reprezentant Kamil Švrdlík. Co o zápase odhalili?

Šteffel s Tomancem vystoupili ze stínu

40 vteřin před koncem fandící centrum domácích Orlů, které po většinu zápasu pokřikem "(dosaďte si libovolné příjmení), ty pudeš!" zatápělo faulujícím hostům, v hledišti povstalo - a spustilo děkovné skandování. V tu chvíli už bylo nějakou dobu jasné, že semifinálová série Prostějova s Děčínem se i potřetí za posledních 9 sezon rozhodne až v posledním pátém mači. V tom, ve kterém už podle mnohých nehraje roli domácí prostředí. V tom, který elektrizuje fanoušky i hráče k maximálním výkonům. A téměř jistě uchystá i několik momentů, o kterých se bude ještě dlouho mluvit.

Kdo triumfuje v čarodějnický den?

Kdo neztratí, vyhraje. Tak by šlo ve zkratce popsat klíčový faktor dosavadního průběhu semifinálové série Kooperativa NBL mezi Prostějovem a Děčínem. V prvním utkání doma Válečníci chybovali jen 6krát a zvítězili. V Prostějově pak nabrali 21 ztrát a prohráli o parník. A ve třetím střetu prohrávali po 30 minutách dvojciferně, když 12 ztrátami často nabíjeli soupeři do brejků. Jakmile to stopnuli, otočili i díky útočnému doskoku - a ztrátám Orlů - skore až k vítězství. Starost o míč tak bude nepochybně jedním z rozhodujících faktorů Utkání 4, jež dnes startuje ve 20:00 v Prostějově před kamerami ČT Sport.

Herečky? Mě tímhle Bosy nevyhecuje

Pokud chtějí postoupit do šestého finále NBL v řadě, musí v semifinálové sérii aspoň jednou zvítězit na děčínské palubovce. Pokus číslo 1 prostějovským Orlům nevyšel, když Válečníci doma vyhráli na úvod půlfinále o deset bodů a soupeře v obraně udrželi na 71. O zákulisí první porážky, TV hlášce Pavla Bosáka i pro něj osobně "zakleté" děčínské palubovce bude nyní hovořit jeden z lídrů vicemistra, rozehrávač Roman Marko, který v prvním semifinále rozeslal 7 asistencí a s 18 body byl i jeho top skórerem.