10

#15
10.0

Vyoral na nule, NH slaví!

Co pro jedny bylo při mnohých střelách vraty od stodoly, to pro druhé dlouho představovalo jamku na kuličky. A i když konečná úspěšnost z pole (64/29 ku 64/24) nevypadá až tak rozdílně, hosté z Děčína by na to po televizní bitvě v Ostravě měli zřejmě jiný názor. Z haly Tatran si vezou porážku 70-59 a  vzdálila se jim tak o další dílek druhá příčka. NH naopak zaznamenala poprvé v sezoně druhou výhru v řadě a odpoutala se z poslední pozice, na kterou spadlo Brno.

První poločas příliš basketbalové krásy nenabídl a oba týmy se střelecky hodně trápily. Ostravu drželo americké duo Painter - Riewer, hosté měli střelbu hodně rozloženou. Po úvodní vyrovnané desetiminutovce převzal ve druhé čtvrtině otěže zápasu domácí pivot Painter, který čtrnácti body v první půli získal Ostravě sedmibodový náskok. Děčín se v první půli extrémně trápil se střelbou, celkem dal jen 25 bodů.

Po přestávce se hosté už trochu rozstříleli, ale na své polovině vůbec nedokázali zastavit střelecké lídry domácích. Před minulým zápasem příchozí Jordan Riewer měl na kontě dvanáct bodů, Painter už dokonce 23 a Válečník Bažant trojkou v závěru třetí čtvrtiny jen snižoval na 53-43. Severočeši se ještě chtěli v poslední desetiminutovce pokusit o obrat, ale ve velké pohodě hrající domácí měli zápas pod kontrolou a nepustili soupeře blíž než na jedenáct bodů rozdílu.

Ostrava zřejmě udělala angažováním dua Painter - Riewer důležitý krok směrem k odpoutání se ze dna tabulky, protože Painter nasázel se skvělou úspěšností 27 bodů a přidal sedm doskoků, Riewer přihodil dalších 15 bodů a po pěti doskocích i asistencích. Dalších dvanáct bodů dal i křídelník Smith. Jako tým byli domácí o deset míčů lepší na doskoku.

Tragicky střílející Děčín (37 procent z pole, navíc jen čtyři házené trestné hody) měl nejlepšího střelce v Šiškovi, který dal 14 bodů. Jedenáct přidal Kroutil a po deseti Pomikálek s Pavlem Houškou. Jakub Houška zůstal na šesti bodech a deseti doskocích, po nemoci hrající guard Vyoral měl střelbu 7/0 a nedal ani bod.

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „Toto vítězství nás obrovsky těší, jelikož víme, jak je Děčín silný tým. Nehledě na to, že se hostům tolik nedaří na hostujících palubovkách. I když se jim nedaří, tak zápasy vyhrávají svojí urputností. Tu jsme dnes v obraně předvedli my, naši chlapci chtěli bránit a ubránili jsme Děčín na 59 bodech. Děčín netrefoval některé volné pozice, které jsme sice cíleně nechali volné, ale nedával je. Klíčem k vítězství byla obrana. Dostat 25 bodů za poločas je fantazie, jsem rád, že si to chlapci uvědomili. A taky jsem jim za to pogratuloval. Dostat celkem 59 bodů, od tak ofenzivního týmu jako je Děčín, je super.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Náš výkon neměl šťávu a energii, jakou měl mít. Hlavní podíl na tom měl náš stále se opakující jev, a to produktivita na hostujících palubovkách. Zápas jsme dobře otevřeli, ale Ostrava dnes měla jednoho vůdce, kterým byl Painter, který nás 27 body dostal do kolen a táhl svůj tým. My jsme takového hráče neměli. S 27procentní střelbou jsme se dostali v poločase do deficitu, a když jsme chtěli, tak jsme se netrefovali. Dostat 70 bodů od Ostravy na její palubovce, i přes její nastupující euforii je OK. 10 ztrát je taky v pořádku. Ale nenašli jsme recept na účelnou obranu, nedokázali jsme si jít pro faul, házeli jsme jen 4 šestky, a proto jsme prohráli.“

10 22 32 0 8 6 10 12 14 5 52 59

Již podruhé v sezoně zavítají kamery České televize do Ostravy, kam přijíždí finalista NBL z Děčína. Oba týmy jsou v solidní formě a povzbuzeny posledními výhrami, favoritem jsou však i tak hosté. Ostrava doma vydřela po devíti porážkách konečně výhru nad oslabeným USK a ráda by si smlsla i na větším soustě v podobě Válečníků, ale nebude to mít tak jednoduché. V tabulce třetí Severočeši zvládli těžkou koncovku v Ústí a dál nahánějí druhé Pardubice. Děčín první vzájemné utkání ovládl docela jasně, ale teď už za NH válčí americká dvojice Painter - Riewer, která v minulém kole prakticky sama zařídila výhru nad USK.

Vojtěch Jančík (rozehrávač NH Ostrava): „Přijede k nám soupeř z vrchu tabulky, u kterého jsme předvedli slušný výkon v prvním zápase sezony, a i když to bude velký oříšek, tak ani minulý rok nám moc lidí nevěřilo. Věřím, že je v našich silách předvést další překvapení a ukázat, že na spodek tabulky nepatříme.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Ostrava je sice na chvostu ligové tabulky, ale to je pouze papírová informace. O všem zásadním se vždy rozhoduje na hřišti, to je jasná zákonitost ve světě sportu. A tam nás čeká soupeř, kterého jistě povzbudila výhra nad USK a také příchod nového rozehrávače Jordana Riewera, jenž dle všech vyjádření měl velký podíl na této výhře. Přesto se domnívám, že hlavním faktorem bude náš výkon a naše hra, kterou předvedeme v pondělí od 20.15 pod dohledem kamer ČT.“

Pavel Houška (pivot BK ARMEX Děčín): „Do Ostravy míříme v roli favorita a myslím, že nebude lehké ji potvrdit. Ostrava u nás odehrála velmi dobré utkání a v kombinaci s dlouhou cestou a domácím prostředím soupeře nebude snadné zvítězit. Doufám, že fakt, že utkání bude vysílat ČT, je pro všechny dostatečně motivující.“