12

#31
17.0

Nymburk popatnácté v řadě

Druhý finálový duel se pomalu chýlil ke konci, když napěchované třítisícové hlediště spustilo svůj nejúdernější chorál „Heja Opava“. Děkovalo svým stříbrným hochům, kteří po patnácti letech dotáhli do opavského stánku finálové klání. A v hale u toho byla spousta z těch, co zažili i poslední titulový souboj z roku 2003 a dokonce i některé starší. Těšili se na to, jak Šiřina a spol. doma favorizovanému obhájci trofeje zatopí.

Jenže ohromující atmosféra strmě se svažujících tribun jako by ve svém kotli uvařila spíš domácí celek než ten nymburský, navyklý na lecjaká horká prostředí z Ligy mistrů i odjinud. Zodpovědnost Slezanům svazovala ruce, které v úvodu míjely spoustu trojek a místy i pokusy zpod koše, naopak Nymburk strojově přesnou hrou od prvních minut udával tón hry, až velmi snadno se prokombinovával do koše, ničivé seběhy pro snadná zakončení uplatňoval Kříž a opakovaně si to namířil do koše nekompromisními nájezdy guard Beriša.

Na vše při tom z kapitánského můstku dozíral přihrávky precizně rozdělující playmaker Lawrence. Bohužel pro domácí mistr ani venku neslevil z vysoké úspěšnosti trojek, které navíc trefoval z většinou otevřených pozic (jen za první čtvrtinu 10/6).

Nepomáhalo tak ani hromové „Seberem!“ domácích fanoušků, kteří museli sledovat nepříjemně narůstající rozdíl ve skore v neprospěch jejich celku. Už po 8 minutách to bylo 15-29, po první čtvrtině 20-34, a když se skore po 12 minutách vyšplhalo na 23-43, byly karty jasně rozdány i pro zbytek utkání.

Nymburk tak dospěl ke druhému vítězství (73-114) v sérii až nečekaně snadno a popatnácté v řadě se stal šampionem NBL. Jeho lídrem v utkání byl Martin Kříž (17 bodů a 9 doskoků za 23 minut), vyhlášený MVP finálové série. Hruban doplnil 16 bodů a 6 doskoků, Beriša 15 bodů, Pumprla a Barač po 14 a Peterka 12. Za domácí nevíc bodů snesli Bujnoch (13), Gniadek (11+6 doskoků) a Klečka (11).

Slezané o míle zaostali v procentuální úspěšnosti z pole (38-59), Nymburk dominoval ve dvojkách (34/18 – 50/35), v bodech zpod koše (34-64) i na doskoku (37-49). Opavu navíc limitovalo 17 ztrát.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Zápas nám dnes příliš nevyšel, uvařili jsme se ve vlastní šťávě, ve vlastním utrpení. Nymburk hrál velmi koncentrovaně doma i v dnešním utkání. Každopádně sezona byla výborná a dnešní horší výkon přebolí.“

Oren Amiel (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Hráli jsme dnes v úžasné atmosféře, která byla výbornou prezentací ligy. Taková atmosféra dostane z hráčů to nejlepší a my jsme dnes v utkání dominovali. Gratuluji Opavě k výborně odehrané sezoně a předváděným výkonům.“

Pavel Pumprla (forward ČEZ Basketball Nymburk): „Dnes to pro nás bylo až překvapivě jednoduché. Důkladně jsme se připravovali, protože jsme věděli, že nás zde bude čekat bouřlivá atmosféra. Chápu domácí, že pro ně bylo utkání velice těžké, hlavně když jsme začali ve velmi vysokém tempu. Myslím, že Opavě trochu docházely síly, na druhou stranu ji hnali výborní fanoušci.“

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Chtěli jsme Nymburk víc potrápit, nechtěli jsme se před vyprodanou halou v uvozovkách „ztrapnit“. Věděli jsme, že hrajeme proti týmu ošlehanému evropskými zápasy, náš výkon plná hala poznamenala. Jsem zklamaný, že jsme prohráli takovým rozdílem, ale za celou sezonu se nemůžeme stydět.“

18:00

Absence Opavy: forward Zbránek (zlomená záprstní kůstka na noze), power forward Štěpánek (kotník)

Absence Nymburka: power forward Benda (zranění achilovky)

Nadešel největší den opavského basketbalu za posledních 15 let. Tak dlouho se na prknech slezského klubu nehrál titulový duel v Kooperativa NBL. A kulisy tomu budou ve čtvrtek úderem šesté hodiny večerní před finálovou bitvou číslo 2 odpovídat (vysílá ČT Sport). V hledišti bude přítomen nepřeberný zástup VIP osobností, ale především jej do posledního místa zaplní nedočkaví žlutomodří tifosi.

Jejich tým, vedený zkušeným reprezentačním point guardem Jakubem Šiřinou, bude chtít stodvacetiprocentním výkonem odčinit 24bodovou porážku s 21 inkasovanými trojkami z Duelu 1 a zcela jistě bude chtít navázat na loňské senzační semifinálové vítězství právě z domácí palubovky.

K tomu potřebuje jen pár maličkostí – dát soupeři co nejméně dobrých výhledů z trojek a nenechat rozjet jeho perimetrový kulomet na plné obrátky. Bude to znamenat odkrytí vymezeného území, ale po zkušenosti z prvního utkání Opavě nic jiného nezbývá. Otázkou pak bude i frekvence využívání její často zařazované zóny všeho druhu.

Slezanům se podařilo v prvním utkání favoritovi vyrovnat ve ztrátách a relativně i na doskoku, do půle dokonce domiovali v produkci zpod koše, ale fatálně je popravilo rozdílné procento trojek. Těch dala Opava 10 z 35 pokusů a doma musí věřit, že její úspěšnost naroste a naopak u soupeře poklesne.

Naprosto klíčové pak pro domácí bude udržení tempa a vyrovnání se soupeři v rychlosti hry. V prvním utkání Opavané do poločasu mistra v bleskovosti brejků místy i předčili, protiútoky zakládali i takříkajíc z ničeho, ale po změně stran už v nádrži jejich energie zdaleka tolik paliva nezbývalo, když navíc jejich ústřední dirigent Šiřina (3 body) víc času strávil naháněním guardů soupeře, než vlastní tvorbou a skórováním.

Tohle všechno musí zkusit domácí lépe vybalancovat, aby před třemi tisíci fanoušků napěchovanými tribunami vyrovnali stav série a vrátili ji k rozhodnutí na nymburskou palubovku.

Tomu ovšem bude čelit především nymburská obrana, která pravděpodobně nezačne tak letargicky jako v prvním utkání, a právě tam se ukáže, z jakého těsta bude forma domácích.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Doma budeme mít výhodu šestého hráče, domácí publikum. Pokusíme se o zdánlivě nemožné - vrátit serii do Nymburka. K soupeři máme respekt, ale nebojíme se a půjdeme do boje se vstyčenou hlavou.“

Jakub Šiřina (rozehrávač a kapitán BK Opava): „Prohráváme 0-1, ale v play-off je možné vše. Doufám, že nymburská úspěšnost střelby nebude tak vysoká jako v pondělí. Nás požene dopředu plná hala a my uděláme vše pro to, abychom respektovaného soupeře potrápili a pokusili se vrátit do Nymburka.“

Pavel Pumprla (křídelník a kapitán ČEZ Basketball Nymburk): „Pokud by byl první zápas vyloženě jednoduchý, mohlo by to svádět k podcenění. Takhle to nehrozí. Pokora a zdravý respekt k soupeři, to jsou vlastnosti, které před druhým finálovým zápasem potřebujeme.“

Eugene Lawrence (rozehrávač ČEZ Basketball Nymburk): „Potřebujeme začít líp než v prvním utkání, a když budeme i dobře bránit, tak máme velmi vysoké procento šancí na úspěch.“

Oren Amiel (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Po náročném vstupu do utkání číslo jedna, který bych přičítal čtrnáctidennímu volnu, jsme se do našeho tempa vrátili ve druhém poločase i díky našim skvělým fanouškům, kteří nás tlačili a poskytli nám podporu, kterou jsme potřebovali. Jsem si jistý, že druhý zápas v Opavě bude ještě náročnější, už jen proto, že se předpokládá přítomnost třech a půl tisíců diváků. My musíme nastoupit ostře především v obraně. Je to finále a my uděláme všechno, co je v našich silách, abychom udělali znovu naše fanoušky šťastnými.“

Atrakce utkání: vystoupení roztleskávaček a gymnastek, poděkování opavským stříbrným medailistům z mistrovství republiky U13.

S Kooperativa NBL na Hrady CZ
Generální partner ligy pojišťovna Kooperativa bude odměňovat věrné fanoušky NBL. Kdo si tak nenechá ujít vyvrcholení letošní sezony pod bezednými koši, ten si k zakoupené vstupence odnese i unikátní kód na zisk jedné vstupenky zdarma k zakoupené vstupence na jeden z osmi festivalů Hrady CZ v hodnotě 500 korun.

Pokud nechcete, aby vám lákavý bonus unikl, kupte si vstupenku na utkání play-off Kooperativa NBL hned teď, v pohodlí a z domova. Díky unikátnímu jednotnému tiketingovému systému Kooperativa NBL vám stačí kliknout na následující odkaz a vybrat si, na který že zápas vyrazíte: nbl.cz/vstupenky.html

Hyundai Genesis za fotku
Chcete si užít víkend v luxusní vlajkové lodi partnera Kooperativa NBL automobilky Hyundai? Hyundai Genesis čeká možná právě na vás! Stačí udělat několik jednoduchých kroků:

1. Vyhledejte před halou vystavený vůz Hyundai a pořiďte si s ním fotku
2. Staňte se followerem @HyundaiCZ na Instagramu
3. Nahrajte fotku na svůj instagramový účest s hashtagem #TvojeHyundaiTvojeHra

Komise složená ze zástupců Kooperativa NBL a Hyundai vybere do konce play-off čtyři vítěze (z každé semifinálové série, zápasů o 3. místo a finále). Vítěz získává Hyundai Genesis s plnou nádrží na víkend. Soutěžící na 2. - 5. místě se mohou těšit na basketbalový míč a vstupenky na utkání reprezentace v kvalifikaci MS 2019 v Pardubicích (29.6. proti Finsku, 2.7. proti Bulharsku).

Už nikdy nepřijdete na zápas pozdě
Stane se vám, že někdy zmeškáte rozskok zápasu svého oblíbeného týmu? Nebo jste dochvilní a chodíte všude včas? Ať je to tak nebo tak, bez hodinek se neobejdete. Teď si navíc můžete vybrat hodinky Lotus podle vlastního vkusu a se slevou 15 procent. Na každé elektronické či tištěné vstupence najdete unikátní kód, který Vám umožní využít výše zmíněnou slevu na nákup značkových hodinek Lotus v e-shopu www.lotus-hodinky.cz.