Vyhledávaní

Když trojky prší!

ECHO VÝJIMEČNÉHO UTKÁNÍ 13. KOLA Pokud by česká liga měla speciální oddělení na statistické zachycování čehokoli, byl by to nejspíš jeden z neobyčejných až rekordních milníků. Slezané v první čtvrtině v Hradci vysázeli 21 bodů a všechny pomocí trojek.

Rozhodit Ježka před šestkami? To by mě sežrali!

S ONDŘEJEM SEHNALEM PLUS VIDEO Sovy z pražských Nuslí si téhle výhry musely vážit nad jiné. A prožitou euforii ani nezvládaly skrývat. Autor rozhodující trefy z poslední sekundy, první takové v ligové kariéře, ještě dva dny po zápase v Děčíně nemohl najít hlas a byl rád, že mluvil. A že šlo na severu o utkání teprve desátého kola, to pro něj nebyl žádný argument. Urvat v letošním vydání Kooperativa NBL jakékoli vítězství venku, a zejména na horké válečnické půdě, to už se vyvažuje zlatem. „Hlas nemám z té radosti, trochu jsem se v sobotu vyřval,“ přiznal rozehrávač Ondřej Sehnal, který nájezdem a trefou o desku rozhodl se sirénou prodloužení.

Přeučovat mě chtěli všichni. A divím se i já

S REKORDMANEM SEZONY TOMÁŠEM VYORALEM Když na perimetru vyskočí do svého obvykle vysokého "jumpu", než vypustí míč na koš, stihnete si ještě z hlediště zaběhnout na párek v rohlíku. V délce odhodové fáze by na evropských kolbištích jen těžko hledal konkurenci. A sám přiznává, že by sám čekal větší počet schytaných bloků. Jenže v lize i na reprezentační úrovni se jim už deset let úspěšně vyhýbá. Bůhvíjak. V sobotu v kolínském stánku pak šokoval celou Kooperativa NBL. Ne že by nebyl s to v zápase slepit víc bodů. Ale 43, když dosud nikdy nedal ani 30?! A s trojkami 7/7, když zatím za dekádu v lize jen dvakrát stihl v jednom utkání pět kusů?! Na sportu je ovšem právě jeho nepředvídatelnost jednou z nejkrásnějších vlastností. A na to se Tomáš Vyoral 16. listopadu 2019 plně spolehl. Výsledkem bylo nejen několik kariérních osobáků, ale i ligový rekord této sezony v bodech a užitečnosti. A jako bonus teď Vyoralovo jméno bude i u deváté největší střelecké exploze a dvanáctého nejvyššího ratingu za posledních 20 let v české nejvyšší soutěži.

Ivan stíhá Zacha a nej Čechem Petr Heřman!

KOOPERATIVA FAKTOR S VIDEEM Na Kapverdských ostrovech, kde se mísí evropská kultura s africkou, se zřejmě rádi baví. Poslední posila Nymburka Ivan Almeida je toho zářným důkazem. Už po sedmi ligových zápasech se zavěsil s průměrem 5,4 na průběžném druhém místě v Kooperativa Faktoru, hned za dosud suverénně vedoucího spoluhráče Zacha Hankinse (7,7). A to je za dobu fungování této statistiky skutečně nebývalá situace, aby při spíše skromnější minutáži nymburských hráčů (Almeida hrává 18 minut na utkání, Hankins 17) někdo z nich stíhal i vést faktorovou zábavu.

Vyoral na kariérním nebi a Sehnalův buzzer!

ECHO 10. KOLA Reprezentační rozehrávač Tomáš Vyoral v 10. kole Kooperativa NBL vystoupil na svůj kariérní trůn a vyčaroval 9. nejlepší střelecké představení v lize od roku 1999. Mělo hodnotu 43 bodů a jeho autor navíc proměnil všech 7 trojkových pokusů! Užitečnost 54 je zároveň 12. nej výkon za 20 let v lize. A rázem je z Vyorala šestý střelec i šestý nejužitečnější hráč soutěže a není třeba dodávat, že bez jeho exploze by pardubické dobytí Kolína nejspíš nebylo možné. Další velké věci se děly v Děčíně, kde domácí Válečníci museli druhé utkání v řadě sledovat rozhodující trefu soupeře v poslední vteřině a vzápětí i jeho valnou hromadu radosti. Tentokrát o triumfu USK rozhodl v prodloužení Ondřej Sehnal. Tuři dali velký boj domácí Opavě, ale chybí jim chladnokrevnost na šestkové čáře a Slezané nakonec opět uspěli díky trojkám i svému lídrovi Jakubu Šiřinovi. Druhou výhru sezony slaví Královští sokoli, kteří dobyli Ostravu po téměř triple doublu Pedy Stamenkoviče. 68. ligové vítězství v řadě získal Nymburk, jenž doma složil SLUNETU. A po loupeži v Brně už je čtvrté nadále bez Douglase operující Olomoucko, jež uštědřilo týmu mmctité1 jeho už 10. porážku v řadě.

Takové naštvání nepamatuju. Nechápu to!

OSOBNĚJI O DERBY S LUKÁŠEM FEŠTREM „Že by to bylo až takhle, to si moc nevybavuju.“ Rozehrávač Děčína Lukáš Feštr měl po středečním severním derby, které se pro jeho tým v koncovce proměnilo v noční můru, jasno. Jeho reakce byla odpovědí na otázku, kdy naposledy byl jeho tým po nějakém zápase tak naštvaný jako právě po těsně ztraceném duelu v Ústí (73-71).

Studio Basketbal: Překvapí dnes Tuři Opavu?

PREVIEW 10. KOLA Do sobotního Studia Basketbal, jež bude od 17:30 pokrývat dění 10. kola Kooperativa NBL, byl jako ústřední bod programu nominován atraktivní duel druhé Opavy se čtvrtými Svitavami. Nebude to ale jediný zajímavý souboj tohoto dějství. Drama se dá předpokládat na děčínském kurtu, kde se od 18 hodin představí pražský USK, dost možná i v Ostravě, kam zajíždí Hradec Králové (17:30), a pokud se Medvědi náležitě vyhecují, tak i v Kolíně, kde se ukáže pardubická Beksa (17:45). Už od 17 hodin se rozhoří střet domácího Nymburka s Ústím a celé kolo uzavře utkání posledního Brna s Olomouckem (19:00).

Hrdina města? Ne. Vím ale, na co jsem pyšný

S MVP ŘÍJNA JAKUBEM ŠIŘINOU Psal se rok 2012. Opavský tým se to jaro, čtyři roky po návratu do nejvyšší soutěže basketbalistů, topil na ligovém dně a musel do potupné baráže. A on právě tehdy poznal odvrácenou stránku sportu. „Když jsme třeba šli někam ve městě na oběd, slyšeli jsme od okolních stolů, jak můžeme mít vůbec odvahu se ukazovat na veřejnosti,“ vzpomíná na dobu, kdy mu bylo čtyřiadvacet, a stejně jako dnes musel na hřišti kroutit dlouhé minuty. Tehdy mu do smíchu určitě nebylo, tým ale nakonec baráž zvládl a dva roky nato už vybojoval bronz.

Hrdinou epického závěru Pecka! Beksa o jediný bod

ECHO 9. KOLA Ladislav Pecka rozhodl blokem na Tomáše Pomikálka a vzápětí i dlouhou dvojkou sekundu před koncem o domácím triumfu Ústí v severním derby s Děčínem v bouřlivé kulise 1280 fanoušků. Pardubická Beksa v pro změnu východočeském derby ve svém stánku před 1163 diváky zdolala Svitavy o jediný bod a Tuři tak dál čekají na svůj první úspěch ve městě perníku. Pražský USK potřeboval prodloužení na překonání kolínských Medvědů a jasnou záležitostí tak bylo jen utkání Olomoucka s Ostravou s vítězstvím Hanáků a duel v Brně, odkud si za druhý poločas odvezla rovněž jednoznačné vítězství druhá Opava. Brňané tak i po devátém kole Kooperativa NBL vyhlížejí první radost.

Přijďte se někdy podívat, jak ráno vstávám!

S PAVLEM HOUŠKOU Poslední dvě sezony je pro úspěch ústecké SLUNETY naprosto nepostradatelný. Opět se to ukázalo v osmém kole, kdy zejména jeho tucet bodů v závěru zcela zvrátil výsledek v Kolíně. On sám však víc chválil jiné, bez nichž by už předtím byl zápas zřejmě dávno ztracen. A tým by měl před dnešním derby s Děčínem už pět porážek v řadě, což by se po skvělém startu do sezony se sérií pěti vítězství rovnalo téměř šoku. Více už nejen o tom poví aktuálně čtvrtý nejužitečnější hráč Kooperativa NBL Pavel Houška, pro nějž bude klíčovým měsícem této sezony únor. Právě v něm se i podle ranního vstávání z postele nejspíš rozhodne...