5.0

#6
4.0

Divočina v Brně pro Děčín

Nebývalý kolaps domácího Brna ve druhé čtvrtině, ztracené 7-30, sebral týmu mmcité1 šanci na už čtvrtou výhru za posledních pět zápasů. Přesto Děčín měl co dělat, aby 17bodové vedení ze 27. minuty přetavil alespoň v těsné vítězství 79-82.

Brno mělo díky trojkám a útočným doskokům skvělý nástup (21-11), když byl aktivní teprve 15letý Jakub Nečas. Ve druhé čtvrtině však záplava brněnských ztrát umožnila děčínské podkošové cvičení a obrat na 28-45. Ještě ve třetí části Pomikálek držel vedení hostů na 17 bodech, pak se ale domácí protrojkovali až na 62-65 v úvodu čtvrté části a začínalo se téměř od nuly.

Ještě 6 minut do konce po trojce Stegbauera domácí snížili až na 68-69, pak ale dvakrát ztratili a hosté po dvou trojkách odskočili na 68-77. Brno poté další ztráty nepustily úplně nejblíž, přesto další trojka Stegbauera ještě znamenala 100 sekund do konce náznak naděje (77-80) a po Robyho snížení na 79-82 měl Kozina v posledních sekundách trojku na prodloužení, která však nenašla cíl.

Domácí družinu (bez Heřmana) táhli Roby (24), Stegbauer (16, trojky 9/4) a Novotný (12), děčínskou (bez Grunta a Landy) sytili Pomikálek (24), Autrey (13+5 zisků), Carlson (12+12 doskoků) a Šiška (11+8 asistencí). Domácím patřily trojky (12-5), ale zaostali v šestkách (5-13), bodech zpod koše (30-46) a z brejků (7-20).

Tomáš Grepl (trenér BK Armex Děčín): „Samozřejmě jsme velmi rádi, že se nám utkání podařilo zvládnout. Musím říct, že jsme vyhráli díky velmi povedené druhé čtvrtině, kdy se nám povedlo přeběhat domácí tým. Další tři čtvrtiny jsme bohužel prohráli a náš výkon, obzvlášť na obranné polovině, byl velice špatný. I když je basketbal spravedlivý sport, tak dnes můžeme říct, že vyhrál tým, kterému víc přálo štěstí, protože domácí byli lepší. Nakonec máme výhru my, musíme ale zlepšit náš výkon, protože takto se nechceme prezentovat. Budu ke svým hráčům kritický, protože naše obrana ve druhém poločase naprosto neexistovala, stejně jako na začátku zápasu. A kdybychom utkání prohráli, nikdo by se nemohl divit. Nicméně jsem velmi rád, že se nám zápas podařilo zvládnout, protože Brno hrálo v posledních pěti šesti zápasech – po příchodu Kuby Krakoviče – velmi dobře. Dobře ale hraje od začátku sezony, jen se to neprojevilo ve výsledcích. A dnešní druhý poločas to opět ukázal. O to víc jsem rád za vítězství.“

Lubomír Růžička (trenér mmcité1 Basket Brno): „Viděli jsme velmi bláznivý zápas nebo nevím jaké slovo použít. Absolutně si nedokážu vysvětlit druhou čtvrtinu, kdy jsme dostali 17 bodů z rychlých protiútoků po naších ztrátách, které byly dětinské, žákovské, triviální. Šňůrou 0-18 jsme Děčín úplně dostali na koně. Zastavovali jsme to dvěma oddechovými časy, to se vůbec nepodařilo. Věděli jsme, že Děčín přechází ze zónového presinku do zónové obrany, měli jsme na to nachystané některé útočné systémy, ale prostě jsme to poztráceli. Prakticky jsme tam zápas skoro ztratili. Jsem rád, že jsme druhý poločas ukázali, že se nevzdáváme a že borci bojovali. Ale tři čtvrtiny jsem vedl jedno družstvo a jednu čtvrtinu druhé družstvo. Zápas bohužel hrozně ovlivnila ta druhá čtvrtina. Sice jsme se dostali do koncovky za stavu 68-69, kdy jsme třikrát ubránili, ale zase jsme třikrát nedali dobrou pozici nebo vyloženou šanci zpod koše po útočném doskoku. Tam jsme možná mohli překlopit štěstěnu na naši stranu. Ondra Šiška, který má letos 22 procent za tři, trefil těžkou trojku a dostali jsme Děčín do bodového polštáře, který je v koncovce strašně důležitý. Musíme rychle zapomenout na druhou čtvrtku a soustředit se na to, co nás zdobilo v ostatních čtvrtinách.“

Tomáš Pomikálek (křídlo BK Armex Děčín): „Jsem fakt šťastný, že jsme zápas dokázali dotáhnout do vítězného konce. Výhru na naši stranu opravdu překlopila druhá čtvrtina. I přesto, že jsme ve druhém poločase byli připravení na to, že všichni domácí jsou schopní střílet trojky, tak se k tomu přidalo, že je opravdu všichni dávali. Nechávali jsme je otevřené a můžeme si zaklepat a poděkovat, že se stalo, co se stalo. A my jsme dali o tři body víc.“

Jakub Nečas (hráč mmcité1 Basket Brno): „Opravdu jsme si to prohráli ve druhé čtvrtině. Ukázali jsme ale charakter a dokázali se vrátit do zápasu. Bohužel to nevyšlo.“

8 21 29 3 22 12 15 19 15 15 102 82

Absence Brna: zřejmě dále power forward Heřman (koleno)

Absence Děčína: power forward Landa a centr Grunt

První vzájemné utkání: 66-68

Brno jede na vlně už tří výher ze čtyř posledních utkání a brousí si zuby i na Děčín, na jehož palubovce padlo jen o 2 body. Válečníci navíc venku uspěli zatím jen v Ostravě a Kolíně, když v sezoně s výjimkou prvního kola se Svitavami dokázali porážet jen soupeře ze spodní čtyřky. Proto se týmu mmcité1 nabízí nemalá šance i bez podkošového muže Heřmana na dorovnání devátého Hradce a také na přiblížení se Děčínu na rozdíl tří výher, což by při lepších vzájemných zápasech pět kol do konce základní části ještě dávalo mikroskopické naděje na skupinu A1.

ARMEX bude chtít navázat na tři trojkově dvojciferné výkony z posledních čtyř utkání a také na lepšící se práci na doskoku, od nějž se u týmu odvíjí jakákoli šance na úspěch.

Duel bude mít extra náboj pro domácího pivota Jakuba Krakoviče, který do konce minulé sezony hájil barvy Děčína, navíc jako kapitán.

Lubomír Růžička (trenér mmcité1 Basket Brno): „V zápase musíme navázat na hru, která nás zdobila v prosinci. Jedině týmový výkon, energie v osobních soubojích a zároveň odhodlání nás mohou dovést k vítězství.“

Jakub Krakovič (pivot BK ARMEX Děčín): „První zápas nového roku je hned proti poslednímu finaistovi, to jsou důvody, proč si v sobotu udělat čas a přijít na basketbal. V prosinci jsme se zvládli odlepit ode dna tabulky a zejména v domácím prostředí jsme ukázali, že jsme nebezpečným týmem. Budeme se chtít soustředit hlavně na náš výkon, zastavit útočný doskok Děčína a připsat si do tabulky další vítězství.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Brno hraje dlouhodobě velmi dobře a poslední čtyři zápasy se mu povedly i výsledkově. Bude to těžký zápas. Chceme navázat na poslední výkon na útočné polovině a opět trochu vylepšit naši obranu.“

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Brno obměnilo od našeho společného klání své mužstvo, vybojovalo pár výher, odlepilo se ode dna a rázem se z něj stal tým, který není radno podceňovat. Zvláště na domácí půdě pod Špilberkem. Chceme se prezentovat poctivou obranou, hlavně si pohlídat cizinecké posily a nám dobře známého Kubu Krakoviče. V útoku se pokusíme roztavit brněnskou obranu všemi zbraněmi, které máme, a doufám, že setnutím hlavy draka odstartujeme úspěšný nový rok.“