29

7
19

Soupeř větší než Nymburk

Kouč Válečníků Pavel Budínský charakter prvního finálového zápasu vystihl přesně, když jej nazval bizarním. Zejména proto, že pod jeho jménem se na světelné tabuli dalo napočítat už jen osm hráčů, z nichž dva – Ježek s Muselem - jsou úplnými ligovými nováčky. Ještě v den zápasu byla ve hře varianta, že se kvůli příušnicím, jež zasáhly kabinu Děčína, ani neuskuteční, protože do ohrožení by se při vzduchem se šířící infekci mohli před kvalifikací o Rio dostat i reprezentanti z kádru mistra.

Nakonec se duel odehrál (i díky výjimce udělené ředitelem soutěže, neboť na zápasové soupisce musí mít tým v NBL nyní 10 mužů), hosté však na palubovce mistra neměli nejmenší šanci na přijatelný výsledek – padli 109-46.

Uzdraveným Sant-Roosem „drhnutý“ rozehrávač Vyoral (odehrál jen 23 minut) nedostal ani píď prostoru a už do půle se dopustil 6 ze svých 7 ztrát. Co je však pro děčínský tým horší, i on si během zápasu podle trenéra stěžoval na bolest za ušima. A stejně jako zbytek týmu už ve čtvrtek v 6 ráno zamíří do ústecké nemocnice, kde budou hráči podrobeni zevrubné kontrole, a podle jejich stavu se buď odehraje, nebo neodehraje druhý páteční duel na děčínském zimním stadionu.

Severočeši na druhé straně chovají naději, že už by snad mohl být k dispozici power forward Landa, který má lehčí průběh onemocnění příušnicemi. Naopak druhý postižený dlouhán, Nathan Carter, je na tom o dost hůř.

V pátek se na základě kontroly rozhodne i o tom, zda by mohl do hry zasáhnout centr Houška, kterému se stále pomalu hojí zlomenina v obličeji. A mimo už určitě zůstane křídelník Bažant, který má zraněný kotník.

Děčín - s Jelínkem na pivotu a Pomikálkem na pozici 4 - se od prvních minut prakticky nedostal k pořádné střele, i perimetroví hráči se po přebrání clon jen ztuha prosazovali driblinkem proti podkošovým soupeřům a přihrávky v nouzi pak létaly do zámezí. V první čtvrtině bylo chyb 7, ve druhé 8.

Nymburk tak získával postupem času stále víc bodů z rychlého přechodu, nicméně do permanentní zóny Děčína nechodil nijak aktivně za útočným doskokem, a tak jeho skore nepřibývalo tak rychle (doskoky do půle 22-21, v útoku 3-3). A Pomikálek dokonce odvážným nájezdem a trojkou snížil z 19-6 na 19-9 a v úvodu druhé čtvrtky Stria další trojkou stáhl manko až na 19-12.

Tam ale veškerá děčínská pozitiva skončila. Nymburský power forward De Zeeuw vzápětí najel a přidal i trojku, rozehrávač Dixon vystihl rozehru soupeře a zvýšil na 28-12 a odtud už se domácí uvadajícím Válečníkům jen vzdalovali. V poločase vládli 44-18, po třech čtvrtinách 75-35.

Nymburk před vydatně zaplněným hledištěm dosáhl 37 bodů z brejků, 52 zpod koše a nemálo vytěžil i z 20 ztrát hostů. Lídrem mistra byl 26bodový Randle (trojky 9/6 z týmové produkce 31/14), za hosty byli nejvíc vidět forwardi Pomikálek (16+11 doskoků za 37:30) a Stria (12 za 33 minut).

Ronen Ginzburg (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Zápas jsme začali váhavě. Nehráli jsme osm dní a to je na nás hodně. Později jsme už ale začali kontrolovat hru. Není snadné hrát tenhle typ basketbalu s malými sestavami, ne všichni hráči se pro něj hodí. Z toho důvodu jsme v úvodu měli menší problémy, pak jsme ale provedli určité úpravy a většina utkání byla OK, i když ne skvělá. Víme, že soupeř má problémy se sestavou, ale druhý zápas v Děčíně může být jiný a my musíme být opět soustředění.“

Vojtěch Hruban (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Zvládli jsme to, jak jsme chtěli. Je pravda, že začátek byl trochu nervózní, ale je to finále a pro spoustu kluků bylo první. V útoku to bylo trochu „rozklepané“, ale celý zápas jsme zvládali slušně obranu a nepouštěli jsme k ničemu hlavně Tomáše Vyorala, což jsme chtěli. Howard Sant-Roos na něm odvedl dobrou práci, Tomáš neměl nic zadarmo a na útočné polovině měl problémy vůbec driblovat. Pak se nám podařilo trefit i nějaké střely z dálky a potom už jsme zápas kontrolovali.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Bylo to velmi formální utkání. A taky trochu bizarní. V naší sestavě a při našich zdravotních problémech se dalo očekávat, že to bude hra kočky s myší a taky byla. Nevěděli jsme, jak utkání uchopit. Proti Nymburku musíte být extra agresivní, důrazní a bojovní. Když ale nemáme dostatek hráčů do rotace a nemůžeme hrát podle vlastní identity, tak nemáme svou vlastní tvář. Je těžké vysvětlovat některým mladším hráčům, kdy mají být agresivní, a kdy můžou trochu povolit, aby dobře hospodařili s fauly a energií. Víte, že budete hrát dlouho a je pro ně velmi těžké si rozvrhnout tempo, energii a chránit si fauly. Třeba Tomáš Pomikálek hrál téměř 40 minut a z toho hodně času na pozici pivota. Proti vám se neustále točí mnoho hráčů a to je ubíjející. Rádi bychom jistě hráli lepší basketbal. Doma musíme zlepšit hru a něco udělat s naší aktivitou a agresivitou. Ale pro hráče jako Šimon Ježek nebo Richard Musel je to první finále a něco, s čím se dosud nesetkali. Nymburk hrál naplno 40 minut, chtěl tak hrát a bavit se. Doufám, že do dalšího zápasu nastoupíme aspoň takto v osmi. Situace je ale vážnější, než se na první pohled zdá. Tomáš Vyoral za mnou v zápase chodil, že ho bolí za ušima, takže to je další adept na příušnice. Ve čtvrtek ráno jdeme na krevní testy a budeme zjišťovat, kdo je infikovaný. Samozřejmě předprodej běží naplno, zájem lidí o zápas v Děčíně je veliký. Je ale otázka, co se bude dít. Je to mrzutá situace a sami jsme z ní nešťastní. My bychom strašně moc chtěli hrát, ale nechceme, aby to zase skončilo o 60 a opět šlo o formální zápas.“

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Je smutné dostat takovou rychtu, měli jsme určitě o finále jinou představu. Bohužel se s námi celý konec soutěže táhnou nemoci a zranění. Budeme doufat, že v pátek se k nám někdo přidá a bude to úplně jiný zápas.“

Vzájemný zápas v sezoně: 100-62

Pod dohledem atleticky nadaného forwarda Ashante Johnsona, který byl u prvního nymburského finále v NBL v roce 2003 a poté i u prvních dvou titulů, začne ve středu v Nymburce titulová série pro rok 2016. Pro domácí tým ČEZ Basketball to bude už její 14. edice v řadě a obhájce trofeje bude usilovat již o svůj 13. titul. Vyzyvatelé z Děčína načali loni vlastní šňůru a zatím jsou ve svém druhém finále za sebou. Jak dopadne první bitva letošní série, to můžete od 18:30 sledovat buď přímo v nymburském stánku, anebo v přenosu na tvcom.cz.

Vicemistra v závěru sezony včetně play-off trápí zdravotní nepřízeň, která před finále kulminuje. Podle očekávání bude týmu kvůli stále nedoléčené zlomenině v obličeji, která nedovoluje ani hru v ochranné masce, chybět ústřední centr Jakub Houška, k němuž se však v prvním zápase finále přidá i křídelník Bažant (kotník). Otazník navíc visí nad startem podkošového dua Landa - Carter.

Pokud by chyběl celý kvartet, byla by to pro vicemistra doslova pohroma, neboť pod košem by zůstal už jen Jelínek a alternující forward Pomikálek. A vzhledem k tomu, že většina ostatních hráčů jsou většinou guardi, byli by Severočeši těžce poddimenzováni na doskoku a při podkošové ve hře na obou stranách kurtu.

Děčínu by pak zbyla jako téměř jediná a hlavní zbraň rychlost, s níž by musel řešit vypomáhání a zdvojování míče v obraně i bleskový pohyb směrem vpřed.  Vzhledem k nové situaci se zřejmě dá očekávat, že v utkání bude víc spoléhat na zónu a zatahování se do vymezeného území, což by dávalo domácím otevřené trojky. A ty na svém hřišti umějí proměňovat s vysokou úspěšností.

Nymburku navíc rychlost Válečníků nemusí působit žádné větší potíže, neboť v této sezoně disponuje zřejmě nejraketovější sestavou svých dějin, a proto tým hostů nebude moci příliš spoléhat na obvyklou rychlostní výhodu děčínského rozehrávače Vyorala.

Severočeši v menší sestavě budou muset hodně věřit svým trojkovým pozicím, jež ale při přebírání soupeře nebude snadné si vytvořit. Tým pak především musí do posledního muže vytěžit svou sestavu a dát absolutní maximum do obrany, kouskovat hru fauly a zamezit tomu, aby se mistr dostal snadno do pohody a střeleckého rytmu. Samozřejmostí pak musí být maximální limitace ztrát, vyhýbání se zdvojené v rozích a u postranních čar a pokoušení přihrávek předem odsouzených k neúspěchu.

Ronen Ginzburg (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Čeká nás série s kvalitním týmem. My se ale chceme soustředit hlavně na sebe a hrát svůj styl hry s agresivní obranou, jako jsme to praktikovali po většinu sezony. Známe silné i slabší stránky Děčína, ale připravujeme se hlavně na to, jak maximálně vyladit vlastní hru. Je v našich silách vyhrát ve třech zápasech, ale na celkové skore série nemyslíme. Budeme se soustředit pouze na nejbližší utkání. Věřím však tomu, že hráči mají silnou motivaci ukončit náročnou sezonu co nejdřív. Doufám, že fanoušci přijdou ve velkém počtu a zaplní Sportovní centrum jako při zápase s CSKA Moskva. Je to finále a vrchol sezony.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Rok se sešel s rokem a my vstupujeme do druhého finále v řadě. Že je to opět s Nymburkem, není žádné překvapení, stejně jako fakt, že nás čeká velmi těžká série. My ale budeme chtít hned v prvním utkání bojovat o co nejlepší výsledek. Nejvíc nás však trápí zdravotní stav některých hráčů, kteří nejspíš nezasáhnou do hry.“

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Čeká nás nejtěžší soupeř v Kooperativa NBL. Bude záležet, jak do zápasu vstoupíme. Nesmíme dělat hloupé ztráty a musíme co nejlépe bránit. Naším cílem je sehrát co nejvyrovnanější utkání.“

Atrakce utkání: státní hymna v podání Sylvy Čmugrové – sólistky opery Národního divadla v Praze, premiéra velkoplošné obrazovky přímo v hale, speciální edice postřižinské třináctky Bogan z Nymburského pivovaru, úvodní rozskok Ashante Johnsona, cheerleaders z Easy Dance 2000, soutěž pro diváky, zdarma bude káva Nespresso, zmrzlina Mrož či fandící tleskátka, dojde i k předání šeku pro „Centrum pro všechny“ z dražby originálních hraných dresů osobností českého sportu a také bude oceněn stříbrný tým U15 Basketbalové akademie Nymburk.