11.0

#8
11.0

37bodová demolice Pand!

Ústeckým mužům zejména na palubovkách týmů z horní osmičky chybí v sezoně větší síla a vyjma těsných dobytí Děčína a Folimanky se nemohou pochlubit větším venkovním skalpem. Ovšem debakl na svitavské palubovce o 37 bodů (115-78) se v této fázi nadstavby nečekal. Tuři díky vysokému vítězství získali na třetí pozici náskok už tří výher a 9 kol před koncem nadstavby se už hodně přiblížili k výhodné situaci, kdy by se při postupu do semifinále vyhnuli nymburskému favoritovi. Po odchodu power forwarda Stamenkoviče navíc rychle do hry zapracovali nového amerického centra, 213 vysokého Trevora Thompsona, který s Ústím zapsal 14 bodů za pouhých 13 minut. Svitavy navíc na závěr sezony doplnily na soupisku i svého asistenta kouče Martina Nováka, který po minulém ročníku oficiálně ukončil kariéru v NBL.

Pandy byly v utkání zpět od samého začátku, neboť domácí svou agresivitou v obraně (zdvojováním míče ve clonách) i v útoku (nekompromisním atakováním útočného doskoku) rychle utekli na 14-6, když řádil zejména reprezentant Puršl, který suverénně hrál zády i do neméně statného Houšky nebo rovnou z výpichu v obraně přeletěl celé hřiště až k dunku.

Ústí (dál bez křídla Davida) dočasně držel jen power forward Čampara, který z výhodných situací pod košem „cvičil“ s domácími pivoty a po bodově bohaté první čtvrtině (30-21) měl na kontě 10 bodů. Dál už si na něj ale Tuři dali pozor (celkem dal 15 bodů) a hosté v útoku nenalezli jinou alternativu s výjimkou křídla Rodgerse, který jako jeden z mála hrál o další angažmá (13+7 doskoků, 6 asistencí, 4 zisky). Dál už byl výraznější jen rozehrávač Šotnar (10+8 asistencí).

Mnohem horší to ale se SLUNETOU bylo na obranné polovině, kde nestíhala zastavovat svitavský rychlý přechod (i po inkasovaných koších), útočné doskoky i přesnou střelbu. Domácí zápas víceméně ukončili v prvních třech minutách druhé čtvrtiny. Třikrát tu udeřili z útočných doskoků a především power forward Kovář posadil do koše tři trojky v řadě během 80 sekund! Za stavu 43-23 dál nebylo co řešit.

Domácí (dál bez Svobody) kromě Thompsona nejvíc sytili i další dlouzí Kovář (19, trojky 5/4), Puršl (16+11 doskoků) a Dodd (16), a s nimi také guardi Slezák (14+7 doskoků, trojky 10/4) a Marko (11+11 asistencí). Svitavy dominovaly z oblouku (38/13 – 20/2) a na útočném doskoku (19-12, body z druhých šancí 23-13) a soupeře předčily i zpod koše (52-42) a ve ztrátách (13-25). Posbíraly 13 zisků a vystřelily i o 21 střel víc.

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „Samozřejmě se to těžko hodnotí, ale zkusím být stručný a ne sprostý. My jsme se na zápas připravovali a paradoxně Svitavy vyhrály o 40 bodů a nehrály nic jiného, než na co jsme se připravovali, a co jsem klukům říkal. Od začátku jsme měli veliký problém na obranném doskoku a se zastavením rychlého protiútoku. Byť jsme všechny svitavské akce znali do detailu, na tréninku je procházeli, tak rozdíl byl v obrovské kvalitě provedení, nasazení, rychlosti provedení a rozdíl pak je 40 bodů. Mě jen hodně zaráží, že když z týmu vypadnou jeden dva hráči, je v koncích. Pak nemáme žádného lídra a na rozehrávce není, kdo by podržel míč a tým srovnal. Zápas vypadal, jako bychom ho chtěli dohrát na 120-90 nebo 130-90.“

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Já věřím a doufám, že od tohoto výkonu se odrazíme zase k lepším výkonům. Mám radost z obranné práce ve druhé a třetí čtvrtině. V první jsme udělali hodně chyb a čtvrtá se, nechci říct dohrávala, ale i když jsme klukům říkali, že se hraje až do konce a každá pozice je důležitá, tak už tam ta energie a dobrá práce nebyla. Ale druhá a třetí čtvrtina rozhodly. Dále jsme výborně běhali do protiútoku. Chtěli jsme udržet vysoké tempo, protože jsme věděli, že Ústí nemá širokou rotaci jako my, a to se, myslím, povedlo. Donutili jsme Ústí k 25 ztrátám, ze kterých jsme dali 33 bodů, což je dobrá práce. Lehká kaňka je 9 útočných doskoků Ústí v prvním poločase. Na to, že máme obrovskou převahu pod košem, to číslo není akceptovatelné. Jsme velmi rádi za toto vítězství a věřím, že to bude odrazový můstek lepším výkonům a budeme zase předvádět hru jako v lednu.“

Pavel Houška (power forward SLUNETA Ústí): „Doufám, že nám toto utkání otevřelo oči a že nás vrátí na zem. Protože jsme si po vítězství nad Děčínem mysleli, že vše půjde samo, ale nešlo. V neděli nás čeká další těžké utkání s USK Praha a já doufám, že nás to trochu probere a vrátíme se zpět tam, kam máme, a začneme makat.“

Luboš Kovář (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme všichni velmi rádi, že jsme napravili výkony z předešlých nepovedených zápasů. Šli jsme do utkání s tím, že musíme zastavit klíčové ústecké hráče, a to se nám povedlo na výbornou. Chtěl bych zmínit 19 útočných doskoků, protože to je skvělé číslo. Takhle musíme na doskoku pracovat pořád. Velmi bych chtěl poděkovat fanouškům, kteří tady byli, i když jich nebylo tolik jako obvykle, ale hnali nás dopředu a pomohli nám k vítězství.“

12 26 38 1 21 9 25 23 22 21 79 78

Absence Svitav: křídlo Matěj Svboda (po operaci kolena)

Absence Ústí: křídlo David (po zranění kotníku)

Vzájemné zápasy v této sezoně: 78-67, 76-69

Třetí Svitavy už počítají tři porážky ze čtyř posledních kol a musí se opět zvednout, neboť Olomoucko s Ústím číhají jen z odstupu dvou výher. Tuři jsou nadále bez křídla Svobody a také už bez power forwarda Svetozara Stamenkoviče, který v klubu skončil, což ubralo kus zkušeností z podkošového prostoru. Tým ale zároveň dopsal na soupisku asistenta (a power forwarda) Martina Nováka, který po minulé sezoně už oznámil konec kariéry v NBL a v letošní sezoně nastupoval jen za prvoligovou Jihlavu.

Ústí naopak posbíralo už tři výhry ze 4 posledních utkání, když doma postupně složilo Opavu, Pardubice a Děčín a po dvou porážkách ze vzájemných zápasů si na soupeře už musí brousit zuby. SLUNETA dokáže hrát velmi chytře a efektivně na obou stranách kurtu, čímž Turům umí zadělat na problémy, a budou-li jí padat trojky jako naposledy doma s Děčínem, může zaskočit i Svitavy.

Jiří Svojanovský (guard DEKSTONE Tuři Svitavy): „Důležité bude si pohlídat klíčové hráče Ústí a hrát koncentrovaně celých 40 minut. Určitě budeme chtít napravit špatný výkon z posledního zápasu, pohlídat si domácí půdu a vrátit se na vítěznou vlnu.“

Martin Novák (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): „Hra Ústí roste a padá s výkonem skvěle hrajícího Pavla Houšky a naším cílem bude ho přibrzdit, což se nám zatím nepovedlo. Oproti zápasu s Nymburkem musíme snížit počet zbytečných ztrát a zlepšit procento střelby z bezprostřední blízkosti koše. Musíme se vrátit k poctivé práci v obraně, ze které můžeme rychle přejít na útočnou polovinu a dosáhnout jednoduchých košů.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Svitavy jsou týmem, který se nám v této sezoně ještě nepodařilo porazit. Soupeř se v útoku především opírá o rychlý přechod na útočnou polovinu a útočný doskok. To jsou dva aspekty hry, které si musíme bezpodmínečně pohlídat. V obraně pak často mění obranu při kombinaci pick-and-roll a také střídá osobní a zónovou obranu. Zde budou naši hráči muset rychle číst tyto změny a reagovat na ně.“

Dalibor Fait (forward SLUNETA Ústí): „Reprezentační okno bylo dlouhé a my jsme se na další zápasy těšili a věřím, že to bylo i vidět v domácím utkání s Děčínem. Ve Svitavách nás čeká podobný soupeř s velmi dobrou obranou, Tuři mají navíc lepší ofenzivu a naše obrana bude muset pracovat na 120 procent, abychom měli šanci na výhru.“